PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=651932}

Kraina lodu

Frozen
7,5 266 867
ocen
7,5 10 1 266867
6,9 25
ocen krytyków
Kraina lodu
powrót do forum filmu Kraina lodu

Wpis na mojej stronie: http://art.foxbond.info/inne/kristoff-czuly-gluptok/

Tekst był pisany na dwie raty, gdyż nie wiedziałem czy znajdę dzisiaj czas.


Poprzednie twórczości:
Anna - tragiczna postać http://art.foxbond.info/frozen/anna-tragiczna-postac/
Hans - niekoniecznie zły? http://art.foxbond.info/frozen/150/
Elsa i jej lód http://art.foxbond.info/frozen/elsa-i-jej-lod/
Hans - smutny, zapomniany, niekochany http://art.foxbond.info/frozen/hans-smutny-zapomniany/
Elsa - a Queen of Kingdom of Isolation http://art.foxbond.info/frozen/elsa-a-queen-of-kingdom-of-isolation/



Jak zwykle - wydarzenia przedstawione chronologicznie, mile widziana znajomość angielskiego, bla bla bla. Nie planowałem pisać o Kristoffie, no ale
skoro prosiliście <3


"Frozen Heart"
Ta piosenka "spoileruje" nam film, a dokładniej wątek Elsy. Oczywiście jak pierwszy raz oglądamy (nawet drugi) to ciężko się zorientować. Wróćmy do
chłopca. Z pewnością sierota, dobrze, że ma chociaż renifercia :3
http://art.foxbond.info/?p=317
Nie można powiedzieć, że ci "pozyskiwacze lodu" (wolę "ice harvesters") go przygarnęli. Nie zwracają na niego uwagi, nie pomagają mu - wręcz
jedynie plącze się im pod nogami. Jest on jednak wesoły. Tu po raz pierwszy widzimy dzielenie się marchewką do którego wrócę na końcu.

"Elsa and Anna"
Ściemniło się, ale chłopiec zdążył "pozyskać" swój kawałek lodu. Po raz kolejny widać, że nikt o niego nie dba - przez las wraca sam, nie ma w pobliżu
nikogo ze starszych.
Zauważa pędzącą królewską rodzinę zostawiającą za sobą lód. Zaciekawiony tym zjawiskiem rusza za nimi ku Dolinie żyjącej Skały (EN: "Valley of the
Living Rock", czuję się jakbym tłumaczył jakąś tanią grę RPG)

"The Trolls"
Z ukrycia obserwuje dolinę. Poznaje Annę, Elsę i jej sekret. Okazuje się jednak, że kamień który wybrał za zasłonę jest Trollem (Trollicą :D ) Przygarnia
on "dwójkę słodziaków". Nie wiemy jak wyglądał proces wychowywania go, ale wyszedł on na tym dość dobrze. Wreszcie opuszcza dolinę i próbuje żyć
ze sprzedaży lodu. Gdy go poznajemy dopiero co spłacił raty za sanie - stara się być niezależny, w końcu mógł poprosić Trolle o ogniste kamienie ("fire
Crystals" - takie błyskotki na pewno nieźle by sprzedał).

"Coronation Day"
Widzimy, że jest w mieście w czasie ceremonii koronacji, ale na zamek się nie wybiera - impreza dla VIPów. Pewnie chciał tylko sprzedać lód po
niezłej cenie. Znów pojawia się marchewka, niezbyt higieniczny sposób dzielenia się jedzeniem ze zwierzęciem, bleee.


Po dłuższej przerwieeee
"Oaken's Sauna"
Jest to jego pierwsze spotkanie z (przytomną) Anną. Nie jestem w stanie rozgryźć czy pamięta ją z dzieciństwa. Jest cały pokryty śniegiem, dopiero co
uciekł z gór przed zamiecią. Próbuje zakupić linę, kilof i marchewki, jednak nie ma wystarczająco pieniędzy. Widać, że ledwo wiąże koniec z końcem.
Ciężko powiedzieć czy te "czterdzieści" to była cena odpowiednia, czy Oaken rzeczywiście chciał sobie sporo zarobić. Ostatecznie Kristoff nazywa
właściciela oszustem, a ten wyrzuca go z lokalu. Nie zakładajmy od razu, że Kristoff był niemiły. W końcu ledwo wrócił z gór gdzie zastał "magiczną
zamieć", a w sezonie, gdzie interes kwitł nastała zima. Każdy miałby prawo się zdenerwować ;)

"Reindeers Are Better Than People"
Udaje mu się znaleźć nocleg w stodole. Posiada jakiś minimalny talent muzyczny, śpiewa kołysankę dla Svena. Możemy z tej piosenki dowiedzieć się
co sądzi on o wszystkich ludziach. Widać, że nie ma z nimi dobrych przeżyć, dla niego inni tylko biją i oszukują. Żyje na uboczu, sam ze swoim
reniferem. A no tak, dowiadujemy się jeszcze, że śmierdzi :D

"Onward and Upward"
Bał się, że w każdej chwili może przyjść właściciel i wyrzucić go na mróz, dlatego gdy widzi Annę mówi "a to tylko ty". Nie oszukujmy się, było to bardzo
niegrzeczne, mógł w końcu powiedzieć samo "a to ty". Dzieciństwo u trolli robi swoje. Nie chce jej pomóc, robi to tylko ze względu na zarobek. Jest
uległy lub po prostu przyjął zasadę "klient - nasz pan" więc wyruszają nocą. Oczywiście pojawia się jeszcze dzielenie marchewki. Widać, że Anna nieco
zauroczyła Kristoffa.

"Wolves"
Poznajemy Kristoffa bardziej "od środka". Jest zaskoczony, że Anna chciała wyjść za faceta, którego poznała tego samego dnia. Widać, że chociaż w tej
kwestii życie z trollami wyszło mu na dobre. Dowiadujemy się też co sądzi on o wszystkich facetach ;)
Twierdzi, że uczucie pomiędzy Anną a Hansem to nie jest prawdziwa miłość, co denerwuje Annę. Śmieszy ją jego opinia, gdyż powołuje się na
"ekspertów od miłości".
Wyprawę atakują wilki. Kristoff stara się ochronić siebie, Svena jak i Annę. Może to właśnie tutaj zaczęło się rodzić jego uczucie?
Nie ufa Annie, dlatego próbuje bronić się na własną rękę. Krzyczy na dziewczynę, gdy chce wydać polecenie reniferowi. Koniec końców uciekają,
jednak tracą sanie. Kristoff bardzo o nie dbał wiec ich strata jest wręcz dla niego bolesna. Jest tak zdenerwowany, że pozwala odejść Annie choć wie,
że skończy się to jej śmiercią. Na szczęście jest jeszcze Sven, który przekonuje go, aby jej pomóc. Powierzchownie wygląda to jakby chciał zdobyć po
prostu nowe sanie, ale na tym etapie jest to już coś więcej.

"Meet Olaf"
Rzucanie czyjąś głową raczej nie świadczy o dobrym wychowaniu, no ale - musi być śmiesznie. Nie wszyscy lubią oglądać ponure filmy jak ja ;)
Krótki dialog z Olafem, pioseneczka. Kristoff ma świadomość, że trzeba mu powiedzieć co się z nim stanie latem. W końcu lepiej zdruzgotać jego
marzenia niż pozwolić, aby zginął.

"The North Mountain"
Anna, która za cel postawia sobie rozmowę z siostrą zaczyna się wspinać. Kristoff jest realistą, ma tylko jedną linę, a Anna nie umie się wspinać. Nie
ma możliwości, aby we dwoje mogli się tam dostać. Na szczęście Olaf znajduje schody, a Anna rzuca się w objęcia Kristoffa. Mówi, że było to jak
szalone ćwiczenie zaufanie. Spodobał mu się fakt, że ktoś mu ufa - w końcu doprowadził ją do siostry.

"We were so close"
Pałac Elsy to najpiękniejsza rzecz jaką widział w życiu. Lód to całe jego życie, ma łzy w oczach. Jak to mówi Anna - co kto lubi. Jest ciekawy wnętrza, ale
razem z Olafem zgadza się poczekać na zewnątrz.

"For the first time and forever" (repryza)
Gdy Kristoff usłyszał krzyki szybko pobiegł na pomoc Annie. Chciałby wesprzec Annę, ale gdy zobaczył jakie przemiany zachodzą w zamku pragnął jak
najszybciej wyprowadzić młodszą siostrę na zewnątrz. Ostatecznie zostają wyrzuceni przez Puszka.

"Marshmallow Attack!"
Jest opanowany, próbuje powstrzymać Annę przez rozwścieczeniem Puszka. "Przestań, z zaspą będziesz się bić?". Kristoff stał się zbyt delikatny w
stosunku do Anny więc nie wychodzi mu powstrzymanie jej. Muszą uciekać. Przed zejściem w przepaść uspokaja Annę, że nie ma się czego bać, choć
sam wie, że wcale nie musza wylądować na miękkiej poduszce.

"The love Experts"
Bardzie dba już o Annę niż swój "lodowy biznes". Gdy jej włosy zmieniają kolor na biały zabiera ją do trolli, które prawdopodobnie będą mogły pomóc.
W czasie drogi troszczy się o nią, w samej dolinie chciał {poprawić jej płaszcz;przytulić;nie wiem co on chciał :d}, jest jednak bardzo nieśmiały -
zamiast tego pokazuje jej jak się ogrzać "od ziemnych wyziewów". Przestrzega ją, że ci jego 'znajomi' (bardziej rodzina) mogą być dla trochę dziwni.
Jest przez trolle uwielbiany jako członek rodziny, który powrócił po wielu latach.

"Fixer upper"
Jest to raczej prosta piosenka, która wprost opowiada o Kristoffie - nie ma co tu się rozpisywać, wystarczy jej posłuchać.

Pragnie pomóc Annie za wszelką cenę, choć teraz już wyraźnie widać, że ją kocha tłumi to uczucie i doprowadza ją do Hansa - jej "prawdziwej" miłości.
W czasie samej drogi dba o nią, oddaje czapkę, przykrywa płaszczem, jest bardzo opiekuńczy. Gdy już dociera do zamku chce się upewnić, że dobrze
się nią zaopiekują po czym odchodzi.

"Treason"
Smutny odchodzi. Gdy widzi tworzącą się burzę nad Arendelle wraca, aby chronić Annę. Nie straszna mu zamieć (ani walące mu się na głowę statki ;)
Ma chwilę zawahania, gdy Sven znika pod lodem. Był to w końcu jego najlepszy przyjaciel z którym spędził całe życie, myślę, że można to nawet
porównać do braterskiej miłości. Gdy reniferowi nic nie jest rusza dalej.

"Whiteout"
Gdy widzi zamarzniętą Annę... no nie wiem jak to ująć, po prostu go zamurowało. Tym większa jest jego radość, gdy się odmieniła.

"The Great Thaw"
Chce uderzyć Hansa, gdyż jest na niego wściekły za zranienie Anny (i jej siostry), jednak Anna powstrzymuje go i sama uderza "księcia".

"Epilogue"
Widząc nowe sanie z radości podrywa Annę do góry i chce ją pocałować, jednak ostatecznie nie decyduje się na to - Anna robi to za niego :*
Później widać go już na dziedzińcu, gdzie razem z innymi mieszkańcami ślizga się na nowym lodowisku.



Wróćmy do marchewki - to jest dopiero innowacyjny symbol miłości :)



Miałem napisać coś więcej, ale już po 10tej...

Tutaj jest wersja @Filmomanka_6 http://www.filmweb.pl/film/Kraina+lodu-2013-651932/discussion/Kristoff,2400408
Przeczytałem jej wersję raz, wczoraj. Nie chciałem, żeby miała jakiś większy wpływ na moje zdanie dlatego warto teraz przeczytać obie wersje - mogą
mieć części wspólne jak i wręcz przeciwnie.



Pozdrawiam.



P.S. Taka ciekawostka - Pewna grupa krytyków po przedpremierowym pokazie chciała zbojkotować Frozen za propagowanie homoseksualizmu :D
P.P.S. W czasie filmu Kristoff mówi, że "wszyscy faceci grzebią w nosie i zjadają to co pozyskają", w trakcie napisów końcowych jest notka: (już nie chcę
tłumaczyć) EN:
"The views and opinions by Kristoff in the film that all men eat their boogers are solely his own and do not necessarily reflect the views or opinions of
The Walt Disney Company or the filmmakers. Neither The Walt Disney Company or the filmmakers make any representation of the accuracy of any
such views and opinions."
P.P.P.S. Nikt nie wie kto podkładał głos dla Kristoffa jako dziecka, serio.

foxbond

A nie mówiłam, że twoja wersja będzie lepsza :) . Przede wszystkim dokładniejsza.

Dopiero teraz jak przeczytałam twój opis i obejrzałam jeszcze raz fragment z dnia koronacji, zauważyłam tam Kristoffa.

foxbond

Super! Obie wersje rozważań na temat Kristoffa jak i inne przeczytałam z przyjemnością ;)

użytkownik usunięty
foxbond

Obie wersje są dobre. Bardzo mi się to spodobało i ze wszystkim się zgadzam ;)

foxbond

po co sie tak rozpisywac i streszczac film jak kazdy widzial i w tego typu animacjach nie trudno zrozumiec o co chodzi kto jest jaka postacia...

ocenił(a) film na 10
Freddie

O ile Kristoff jest dość "przejrzystą" postacią, tak Hans, Anna czy oczywiście Elsa jest już bardziej skomplikowana. Przedstawiłem każdą z nich i żałuję, że nie było mi dane omawiać ten film w szkole :)

foxbond

no wypracowanie bdb napisales :D

ocenił(a) film na 10
Freddie

Temat maturalny z "Krainy Lodu" ehh, tylko pomarzyć

foxbond

znowu miec 19 lat... eh :D

ocenił(a) film na 10
foxbond

Trochę nie rozumiem, ,,Pewna grupa krytyków po przedpremierowym pokazie chciała zbojkotować Frozen za propagowanie homoseksualizmu" Gdzie tu był homoseksualizm?

ocenił(a) film na 10
marylou02

*Chodzi o Annę i Elsę -> yuri
*Oaken i rodzinka w saunie -> rodzinka gejowska

ocenił(a) film na 10
foxbond

No to o Oakenie nie wiedziałam :/ Czemu jest gejowska, mam wrażenie że w środku chyba była kobieta

ocenił(a) film na 10
marylou02

http://art.foxbond.info/?p=330

Chodzi o blondyna w środku. Według tych "znawców" miał to być partner Oakena.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones