PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=651932}

Kraina lodu

Frozen
7,5 266 876
ocen
7,5 10 1 266876
6,9 25
ocen krytyków
Kraina lodu
powrót do forum filmu Kraina lodu

Dopiero niedawno pooglądałam Frozen i muszę oddać mu, że to świetna animacja z przepiękną historią. Najbardziej zaskoczyło mnie w nim to, że jest to "feministyczny" film. To zresztą zrobiło na mnie duże wrażenie, bo spodziewałam się bardziej "klasycznej historii", tymczasem Disney zaoferował coś nowego. Obie księżniczki są silnymi i niezależnymi postaciami; nawet Anna, choć Kristoff niewątpliwie jej pomógł, nie jest bezradną duszyczką, która bez pomocy mężczyzny nie może nic zdziałać. Bardzo podobało mi się też to, że to miłość Elzy uratowała Annę. Miły, pełen siostrzanej miłości obrazek, aż żałuję, że nie mam siostry :D

Swoją drogą (nie chcę zakładać już drugiego tematu), wie ktoś coś dokładnie o krytyce wobec filmu? Przeczytałam w kilku recenzjach, m.in. tej artefakty pl/ recenzja-kraina-lodu / (bez kropeczek, filmweb nie lubi), że w USA mnóstwo ludzi się oburzało m.in. za brak mniejszości i bardzo mnie to zaciekawiło.

ocenił(a) film na 9
macademia

No, jeśli "Frozen" jest dla Ciebie filmem feministycznym, to powinnaś obejrzeć "Brave" ("Meridę Waleczną").

ocenił(a) film na 9
Irma100

Właśnie skończyłam oglądać i faktycznie, do Brave pod tym względem Frozen się nawet nie umywa. Jednak już w porównaniu z "klasycznymi" bajkami Disneya, widać dużą różnicę w kreowaniu bohaterek i ich wątków.

ocenił(a) film na 10
macademia

Zgadzam się, to duży krok naprzód, chociaż już Roszpunka calki dobrze sobie radziła bez pomocy, zwłaszcza jesli wziąć pod uwagę, ze pierwszy raz w życiu opuściła swoją wieżę;)

ocenił(a) film na 5
karolina_foligowska

Dużo wcześniej pojawiła się zupełnie samodzielna Disneyowska kobitka - Mulan ;)

ocenił(a) film na 10
JasonCCC

Jeśli tak, to także Pocahontas ;) no i Tiana, ale to nowsza historia. Chodzi mi o to, ze w swoich najnowszych bajkach Disney idzie trochę w kierunku "równouprawnienia" i silnych kobiet - Księżniczka i Żaba, Zaplątani, Kraina Lodu. A Mulan (i Pocahonats tez) były troszkę takimi "wyjątkami potwierdzającymi regułę" - dwie odmienne kobiety w gronie słabych, słodkich i niewinnych istotek ;)

ocenił(a) film na 10
JasonCCC

Poza tym to nie chcę być czepialska ale... Mówimy o księżniczkach ;) Mulan jak żywo księżniczką nie była, więc - o ile dobrze pamiętam - Roszpunka to pierwsza samodzielna Disneyowska księżniczka ( oczywiście nie wszystkie były takie słabe jak Śnieżka, przecież taka choćby Jasmine była bardzo pomocna i sprytna)

ocenił(a) film na 9
JasonCCC

Mulan nie pasuje - ona udawała mężczyznę, jako kobieta nie mogła nic osiągnąć. Natomiast Merida nigdy nie zaprzeczała swojej kobiecości, a jednak zachowywała się całkiem samodzielnie - podejmowała decyzje i brała na siebie ich konsekwencje.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones