Film

High Anxiety

1977 1 godz. 34 min.
7,2 4 407
ocen
7,2 10 4407
1 975
chce zobaczyć
{"rate":7.0,"count":1}
{"id":"6144","linkUrl":"/film/L%C4%99k+wysoko%C5%9Bci-1977-6144","alt":"Lęk wysokości","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/61/44/6144/7223824.2.jpg"}
Cierpiący na lęk wysokości ceniony psychiatra otrzymuje posadę ordynatora szpitala dla nerwowo chorych. Wkrótce odkrywa nieprawidłowości w działaniu zakładu oraz fakt, że jego poprzednik został zamordowany.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Doktor Richard H. Thomdyke (Mel Brooks), wybitny psychiatra, przyjeżdża do zakładu psychiatrycznego, aby objąć stanowisko ordynatora. Jego poprzednik zginął w tajemniczych okolicznościach. Wychodzi na jaw, że dawny ordynator został zamordowany przez doktora Charlesa Montague'a (Harvey Korman) i siostrę Charlotte Diesel (Cloris Leachman).Doktor Richard H. Thomdyke (Mel Brooks), wybitny psychiatra, przyjeżdża do zakładu psychiatrycznego, aby objąć stanowisko ordynatora. Jego poprzednik zginął w tajemniczych okolicznościach. Wychodzi na jaw, że dawny ordynator został zamordowany przez doktora Charlesa Montague'a (Harvey Korman) i siostrę Charlotte Diesel (Cloris Leachman). Richard odkrywa także, że personel placówki dopuszcza się oszustw, przetrzymując w ośrodku zdrowych pacjentów. Mimo to, Thorndyke nie poddaje się i chce przywrócić zakładowi utraconą renomę. Wkrótce spotyka tajemniczą blondynkę (Madeline Kahn), która prosi go, aby uwolnił z zakładu jej ojca.

boxoffice
$31 063 038 w USA
budżet
$3 400 000
studio
Twentieth Century Fox Film Corporation (przedstawia) / Crossbow Productions (produkcja)
data produkcji
1977
tytuł oryg.
High Anxiety
inne tytuły
Lęk wysokości Polska
High Anxiety Kanada
Więcej...
Postać grana przez Rona Careya - Brophy - jest odniesieniem do popularnego aktora hollywoodzkiego, Edwarda Brophy'ego, który wielokrotnie grał 'pomocnika' głównych bohaterów.
Początkowo rolę Richarda Thorndyke'a miał zagrać Gene Wilder, ale uniemożliwiły mu to inne zobowiązania.
Dr Richard H. Thorndyke rozbiera się, by wziąć prysznic. Kiedy zdejmuje szlafrok, widać, że ma na sobie bokserki.
Lata 70-te to zdecydowanie najbardziej płodna dekada w karierze prześmiewcy i króla parodii Mela Brooksa. Wtedy to na świat przyszły takie tytuły, jak "Płonące siodła", ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 73%
Niewielu twórców w historii kinematografii potrafiło jak Mel Brooks czerpać z osiągnięć innych twórców filmowych, szukać w ich dziełach inspiracji, ale także rozprawiać ... więcej
zdaniem społeczności pomocna w: 17%
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Obkichany przez ptaki, ta scena zabija...

  kameleon_super ocenił(a) film na 8

  Mel dał popis! Ma facet talent do parodiowania

 • Diesel rządzi

  armarange ocenił(a) film na 7

  Z tych filmów Brooksa, które widziałem ten jest najlepszy. Siostra Diesel to absolutna masakra aktorska i ... estetyczna również. :-P Kilka gagów na prawdę genialnych i aktorsko bardzo wysoko.

  3
  • Jakie filmy Hitchcocka tu sparodiowano?

   matimat17

   Chciałbym obejrzeć przed seansem, żeby mieć większą zabawę. Widziałem tylko: "Oberże Jamajka", "Ptaki" i "Psychozę".

  • lęk wysokości a wyspa tajemnic

   dfab

   Dzisiaj kiedy oglądałem lęk wysokości zdałem sobie sprawę ile ma podonych cech do wyspy tajemnic np. finał filmu dzieje się w latarni, oba filmy opowiadają o szpitalu psychiatrycznym w którym coś się "święci". Największą róznicą jest to, że lęk wysokości to komedia a wyspa to thriller.

  • 4/10 poniżej oczekiwań

   adikkce ocenił(a) film na 5

   W filmie średnio co 15-20 minut jest jakiś śmieszny moment.