Barry Levinson I

7,4
1 956 ocen pracy reżysera
Barry Levinson I
Levinson zaistniał w przemyśle rozrywkowym jako pisarz skeczy i aktor, zanim nie skupił się na pracy przy filmach. Zadebiutował jako reżyser w "Diner", pseudo-biograficznej opowieści osadzonej w Baltimore. Film, na przemian komiczny i wzruszający, odegrał dużą rolę w karierach młodych gwiazd: Mickey'a Rourke'a, Steve'a Guttenberga, Daniela Sterna, Kevina Bacona i Ellen Barkin.
W "Urodzonym sportowcu" pojawił się u boku Roberta Redforda jako zawodowy baseballista, Roy Hobbs. "Młody Sherlock Holmes" był umiarkowanie czarującym filmem produkcji Stevena Spielberga, w którym nie brakowało efektów specjalnych, ale odczuwało się niedobór inspiracji.
W roku 1987 weszły na ekrany dwa filmy Levinsona: "Tin Men", rozgrywający się w Baltimore roku 1963 - śledzi losy sprzedawcy aluminiowych bocznic. Dostarcza on bogatego studium charakterów, zachowując równowagę między humorem a melancholią i bawiąc błyskotliwymi dialogami dwóch bohaterów, odtwarzanych przez Richarda Dreyfussa i Danny'ego DeVito. Drugi film, "Good morning, Vietnam" był komercyjnym sukcesem, który rozsławił Robina Williamsa i uzyskał nominację do Oskara.
Następny film Levinsona "Rain Man", studium relacji między autystycznym "idiot savant" (Dustin Hoffman) i jego bratem, oportunistycznym sprzedawcą samochodów (Tom Cruise) zdobył cztery Oscary.
Levinson powrócił do Baltimore, by wyreżyserować "Avalon", sagę śledzącą historię jego rodziny od czasów przybycia do USA. Następnym filmem był "Bugsy", stylowa, choć sztuczna historia z Warrenem Beaty, która zdobyła pochlebne recenzje, lecz osiągnęła znikomy sukces finansowy.
więcej

Dane personalne:

wiek:

data urodzenia: 6 kwietnia 1942

miejsce urodzenia: Baltimore, Maryland, USA

wzrost: 180 cm

Oscar
Zdobył Oscar, 11 innych nagród oraz 29 nominacji
Sprawdź wszystkie nagrody
dwukrotnie żonaty: 1. Valerie Curtin (13.12.1977 - 1982, rozwód); 2. Diana Rhodes (od 1983), 2 synów: Sam i Jack (ur. 15.05.1988)
W 2004 roku wyreżyserował i napisał scenariusz do spotu reklamowego firmy American Express.
W 1960 roku ukończył Woodlawn High School w Baltimore (Maryland, USA).
Był brany pod uwagę jako reżyser filmu "Charlie i fabryka czekolady". Angaż ostatecznie otrzymał Tim Burton.
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych

1. Diner - 8+/10
2. Rain Man - 7/10
3. Good Morning, Vietnam - 7/10
4. Kula - 6/10
5. Zabaweczki - 5/10


W planach: Uśpieni, Co jest grane?

"+" znaczy, że Ulubiony.

I kilka niezłych na koncie.

jeśli chodzi o młodzieżowo-obyczajowe filmy lat 80, wiele pozycji - dzięki !!!

Widziałem 3 jego filmy. Rain Man - 8/10, Good Moorning Wietnam - 8/10 i Uśpieni - 8/10.

Diner - słaba obyczajówka w latach 50, Rain Man - bardzo ambitna i dobra produkcja, Uśpieni - genialne dzieło z Robertem De Niro, trochę w klimatach Prawa Bronksu, oraz niezłe Włamanie na śniadanie. Koleś nakręcił też kilka innych ciekawych filmów: Tin Men - o sprzedawcach samochodów, film w latach 60, Liberty Heights...

więcej

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones