Lady Jane

1986 2 godz. 22 min.
7,4 3 154
oceny
7,4 10 3154
3 966
chce zobaczyć

Piękna historia miłosna z wzruszającym zakończeniem. Anglia, XVI wiek. Król Henryk VIII umiera, zostawiając dziedzica, chorowitego Edwarda. Młody król wkrótce umiera, a na swoją następczynię wyznacza daleką kuzynkę, Jane Grey.
Lady Jane jest protestantką, naiwną i bardzo dobrą dziewczyną. Jest zaręczona z księciem Dudleyem. Z początku para serdecznie się nie znosi. Z czasem jednak ich uczucia wybuchają z zadziwiająca chwilą.
Jednak w szesnastowiecznej Anglii nie ma dobrej pogody na miłość. Ledwo koronowana para królewska zostaje wciągnięta przez rządnych władzy krewnych w liczne polityczne intrygi. Lady Jane jest królową zaledwie osiem dni, gdy Maria, katoliczka - zwana słusznie Krwawą - przybywa do Anglii, aby zdobyć władzę...

"Lady Jane" to dramat historyczny o potędze miłości. Jest XVI wiek, Anglia. Następcą Henryka VIII zostaje jego jedyny syn, Edward VI. Chłopak jest chorowity i nikt nie spodziewa się, by długo rządził. Po jego śmierci na tronie ma zasiąść zagorzała katoliczka, księżniczka Maria. Ten pomysł nie podoba się księciu Northumberland, który chce, by to jego rodzina zajęła najwyższe stanowiska w królestwie. W tym celu zmusza 15-letnią Jane (Helena Bonham Carter), wnuczkę Henryka, by poślubiła jego syna Guilforda (Cary Elwes). Początkowo młodzi nie znoszą się, książę ma opinię hulaki, co nie podoba się Jane. Dopiero pobyt na wsi pozwoli obojgu poznać się, a nawet pokochać. Obdarzą się wielkim uczuciem. Tymczasem Edward umiera, a na swoją następczynię wyznacza Lady Jane. Jej rządy trwają zaledwie kilka dni, bowiem oto przybywa Maria, by rozprawić się z wyznawcami kościoła Anglikańskiego i z "fałszywą" królową.

Alicja_kosmitka
opis użytkownika

W roku 1553 w Anglii bogaci próżniacy byli niczym więcej niż próżniakami. Z błogosławieństwem rodziny królewskiej plądrowali dobra kościelne, zajmowali najlepsze grunty i zagarniali wszystko, co ten kraj mógł zaoferować. Kuzynka niesławnego króla Henryka VIII, Lady Jane Grey nie pochwalała takich zachowań szlachty i potępiała jej stosunek do religii. Ale jako skromna 16-latka niewiele z tym mogła zrobić. Jednak dziwnym zrządzeniem losu Lady Jane Grey została koronowana na królową Jane, władczynię całej Anglii. „Lady Jane”, oparta na faktach opowieść o szesnastoletniej dziewczynie, która przez dziewięć dni była królową Anglii, pozostaje historycznym romansem wiernym wzorcom gatunku. Warto też zwrócić uwagę na Patricka Stewarta w roli Henry’ego Greya, księcia Suffolk.
[opis dystrybutora]

The_Architect
opis użytkownika