PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=302429}

Listy z Iwo Jimy

Letters from Iwo Jima
7,6 35 920
ocen
7,6 10 1 35920
6,8 12
ocen krytyków
Listy z Iwo Jimy
powrót do forum filmu Listy z Iwo Jimy

Bylem na tym filmie w Niemczech na przedpremierowym. Film byl w wersji oryginalnej(po jap.) i z napisami niemieckimi. Problem w tym ze mam dopiero 14 lat a niemieckiego ucze sie tylko kilka mies.(japonskiego ani rusz:D) i przez to nie do konca zrozumialem pare rzeczy. Czy moze ktos mi odpowiedziec na te pytania?

SPOILER

1. Do kogo pisal listy ten general?
2. O czym w ogole byly te listy( i generala i Saigo i Shimizu)?
3. Czemu gdzies tak w polowie tyle osob popelnialo samobojstwa(bo nie mieli nadzieji, czy cos takiego...?)?
4. Jak po powyzszym zdarzeniu Saigo i Shimizu poszli do pozostalych, co im(a wlasciwie jednemu, co chcial ich zabic) nie pasowalo?
5. Czemu, w retrospekcji mieli zabic tego psa?(pytanie moze glupie ale jestem nieco zaciekawiony:D)?
6. O czym byly te dwie rozmowy Saigo i generala (po smierci Shimizu)
7. Czy te listy co znalezli na samym koncu(no i poczatku:D) to byly listy wszystkich na Iwo Jima i czemu Saigo je zakopal(czemu w ogole nie byly wyslane? lenistwo, jesli to mozna tak nazwac?)
8. Czemu Shimizu uciekl?(z desperacji) i tak nie mogl miec tam szans czyli wlasciwie sam sie wystawil na smierc...

Z gory dziekuje bardzo za odpowiedzi. MAm nadzieje ze jakos zrozumiale te pytania.A film mi sie ogromnie podobal, na prawde mocny(a powyzsze pytania wynikaja tylko z barier jezykowych:D)

ocenił(a) film na 9
M_s

SPOILER!
1. Do żon obaj piszą
2. Trudno tak oddać, ale wspomnienia, u generała mało uwag co do wojny, u żołnierza więcej
3. Bo tak nakazywał kodeks - przeżycie było hańbą, niewola tym bardziej. Sensowniej by było gdyby rzucili się na wroga, ale woleli w ten sposób. Poza tym z tego co wiem ogólnie w japońskiej kulturze samobójstwo oznacza w pewnym sensie wygraną, zdecydowanie o swoim losie
4. Właśnie to, że stchórzyli i uciekli
5. Odpowiedź jeszcze głupsza: wcześniej starszy poucza Shimizu, że ma nie mieć litości dla ludzi, potem go denerwuje, że pies szczeka i żeby przetestować jego wierność nakazuje mu zabić psa.
6. W jednej generał przypomina sobie, że już go uratował, Saigo mówi, że już dwa razy, na co generał, że do trzech razy sztuka. W drugiej rozmowie Saigo wyznaje, że jego żona urodziła, a on nie widział jeszcze swojego dziecka na oczy, na co generał każe mu zostać spalić dokumenty i zakopać walizkę
7. Nie zdążyli wysłać, Saigo jak pisze to mówi, że żona pewnie nigdy nie dostanie listów, ale jest mu łatwiej gdy pisze. Zakopał na rozkaz generała
8. Zdezerterował, nie było jedzenia i wody i właściwie miał pewność śmierci, wierzył, że Amerykanie go oszczędzą

Powodzenia z niemieckim i może japońskim?:)

ocenił(a) film na 10
Slayer

dzięki wielkie! nie, japońskiego mi się nie chce ;) te krzaczki są dołujące ;)

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones