PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10011431}
7,4 3 808
ocen
7,4 10 1 3808
7,1 32
oceny krytyków
Lombard
powrót do forum filmu Lombard

Cudo

ocenił(a) film na 8

Piękna ilustracja współczesnego konsumpcyjnego świata, gdzie zwykli ludzie wspierają się wzajemnie... ale też gdzie wzajemnie stawiają czoła temu kapitalistycznemu światu. Film wizualnie jest niesamowity, bardzo dobrze się go ogląda, narracja również jest poprowadzona wyśmienicie - problem napotykam jedynie na płaszczyźnie odbioru (emocjonalnego?) - czasami jest fajnie, czasami nawet zabawnie, ale prawda jest taka, że na każdym kroku (ujęciu) spotykamy się z ludzką tragedią. Czy są to nasi bohaterowie Lombardu, czy ich kontrahenci (kupcy). A co jeśli pójdziemy o krok dalej i zadamy sobie pytanie, ile jest takich osób w Polsce? Ile na świecie? Bardzo ludzka historia, i to bardzo aktualna. Przepiękna, a zarazem tragiczna, ubrana w wyśmienite futra.

ocenił(a) film na 4
k_czerwinska

"Konsumpcyjny", "kapitalistyczny" - no fajne masz słówka, takie wzbogacające wypowiedź, niczym brokat, ale znaczenie ich znasz?
Problem "bohaterów" filmu leży w zarabianiu na życie, a to akurat jest stałym elementem istnienia człowieka od czasów najdawniejszej starożytności. Nie ma to nic wspólnego ani z konsumpcjonizmem, ani z kapitalizmem, we współczesnym jego rozumieniu.

"Bohaterów" ująłem w cudzysłów, ponieważ to jest dokument, co za tym idzie to są prawdziwi ludzie, a więc mówić, że to "bardzo ludzka historia" raczej nikomu nie musimy. Ale rzeczywiście, bardzo ślicznie wygląda w wypowiedzi.
A jeśli chodzi o kończące futra, to istny popis kunsztu pisarskiego i wisienka na torcie, nic tylko pogratulować erudycji - w szczególności, że nie wspartej żadną treścią, a to coś, czego niejeden nie potrafiłby dokonać.

Taki jeszcze bonusik: to współczesny dokument, więc jak ma być NIE aktualny?

ocenił(a) film na 8
MJ_killer

Kolego, chyba to właśnie ty nie do końca rozumiesz określone pojęcia :) Konsumpcjom i kapitalizm, jak wspomniałeś - mnie cytując - odnoszą się do globalnego systemu ekonomiczno-gospodarczego - czyli faktycznego stanu, gdzie ludzie muszą zarabiać pieniążki by żyć i sobie radzić ( i masz rację, to nie jest wymysł współczesności - ekonomia istnieje od starożytności, jak zauważyłeś ;) )
Mówię o "bohaterach", bo to część składowa filmu - nie tylko fabularnego, ale też np - jak w tym wypadku dokumentalnego. Czy są to ludzie prawdziwi, uwikłani w jakieś sytuacje życiowe, które obserwujemy, czy też postacie fikcyjne.
A na koniec - uważam, że wzmianka o futrach jest ważna, bo towarzyszy bohaterom (nie "bohaterom") przez większość filmu. I może nie dostrzegłeś tego po prostu :P

odpowiedź na bonusik - nie wszystkie filmy dokumentalne powstają w okolicznościach/roku danego zdarzenia - więc (czy tego chcesz, czy nie) nie muszą być aktualne :P

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones