Marina Abramović: artystka obecna

Marina Abramovic: The Artist Is Present

2012 1 godz. 39 min.
7,8 10 441
ocen
7,8 10 10441
8 920
chce zobaczyć
7,6 9
ocen krytyków
{"rate":7.55556,"count":9}
{"type":"film","id":644408,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Marina+Abramovic%3A+The+Artist+Is+Present-2012-644408/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Marina Abramović: artystka obecna
  • MartinFilip ocenił(a) ten film na: 8

Film dobry, wydaje mi się, że w sposób przystępny prezentuje szerszej publiczności, o co chodzi w sztuce współczesnej. Marina Abramović sprawia wrażenie ciepłej osoby i bliskiej "normalnym" ludziom. Dużo gorzej wypada MoMA, mam wrażenie, że ludzie z tego muzeum są strasznie skostniali i mają zamknięte umysły. W momencie, gdy wyprosili rozbierającą się kobietę, poczułem się oszukany. Jak to, "uznani" mogą takie rzeczy robić, ale ktoś, kto przychodzi do muzeum i wchodzi w interakcję z tą sztuką, to już nie? Właśnie na tym polega performance na wejście w relację z odbiorcą, a te relacje mogą być różne, im ciekawsze tym lepiej. Sztuka staje się żywa, autentyczna, no i nieprzewidywalna:)

• kaem ocenił(a) ten film na: 8

MartinFilip Zrozumiałem to inaczej. Chodziło o oszczędne, sprowadzone jedynie do prostego kontaktu wzrokowego, spotkanie ludzi i co wynika z takiego nagromadzenia osób. Efekt dla mnie był zdumiewający, pokazujący jak działa "instytucja" bożyszcza. Kobieta, która się rozebrała, wcześniej mówiła, że chce być też performerką. Ona nie szukała kontaktu. Ona chciała zaistnieć na tej samej scenie jako drugi artysta. I rozładować to zbierane napięcie rozpraszające zamierzony efekt. W pierwszym odruchu też pomyślałem, że należało jej pozwolić zostać. Ale po namyśle uważam, ze postąpiono słusznie, usuwając ją z miejsca.

• MartinFilip Co założył na twarz ten meżczyzna, którego wyproszono? Lustro? Obraz? Jak tak to co on przedstawiał?

• Eufrozyna ocenił(a) ten film na: 8

greta333 A to nie był jakiś ekran, tablet np.?