Repertuar filmu w Gołdap i okolicach

Nie znalezlismy miasta lub kina odpowiadajacemu Twojemu wyszukiwaniu

Repertuar Filmu Miasto smogu

Miasto smogu

Yao Wang Fan Xing
2019
1h 29m
Langfang, położone zaledwie 40 km od Pekinu, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Chinach. Stężenie rakotwórczych substancji w powietrzu przybiera tu niewyobrażalne, nawet z polskiej perspektywy, poziomy. Zdarzają się dni, gdy z powodu smogu trzeba naprawdę wytężyć wzrok, żeby rozpoznać rysy twarzy zbliżającego się ulicą człowieka. Od kilku lat chińskie władze deklarują walkę z zanieczyszczeniem środowiska, a twórcy filmu mówią tym deklaracjom: "sprawdzam". Bohaterami filmu są urzędnicy magistratu odpowiedzialni za walkę ze smogiem. Ich codzienna praca to nie tylko kontrole gigantycznych fabryk, zatrudniających tysiące ludzi (którzy z powodu ich decyzji mogą z dnia na dzień stać się bezrobotni), ale także inspekcje w dziesiątkach przydomowych fabryczek, gdzie możemy obserwować rewers chińskiego cudu gospodarczego. To miejsca, gdzie najtańszym kosztem, z łamaniem norm środowiskowych, produkuje się plastikowe cuda, zalewające potem cały świat.  Brutalna kapitalistyczna rzeczywistość, gdzie konkuruje się ceną, kosztami pracy i szybkością dostawy, jest konfrontowana z nieudolnie zarządzaną państwową machiną z wszystkimi przynależnymi jej negatywnymi cechami – odsuwaniem decyzji, przesuwaniem odpowiedzialności i zbywaniem petentów. Według wielu wskaźników ekonomicznych Chiny jeszcze w tym stuleciu staną się globalnym hegemonem i zdystansują USA. Warto przyjrzeć się tej rzeczywistości z bliska, by odkryć, że nie jest ona czarno-biała – mimo, że w urzędniczej nowomowie przyszłość jawi się w jasnych barwach, pod wypowiedziami niektórych bohaterów mogłaby spokojnie podpisać się... Greta Thunberg.
Niestety, nie znaleźliśmy seansów w Gołdap lub wybierz miasto z dostępnym repertuarem

    Langfang, położone zaledwie 40 km od Pekinu, to jedno z najbardziej zanieczyszczonych miast w Chinach. Stężenie rakotwórczych substancji w powietrzu przybiera tu niewyobrażalne, nawet z polskiej perspektywy, poziomy. Zdarzają się dni, gdy z powodu smogu trzeba naprawdę wytężyć wzrok, żeby rozpoznać rysy twarzy zbliżającego się ulicą człowieka. Od kilku lat chińskie władze deklarują walkę z zanieczyszczeniem środowiska, a twórcy filmu mówią tym deklaracjom: "sprawdzam". Bohaterami filmu są urzędnicy magistratu odpowiedzialni za walkę ze smogiem. Ich codzienna praca to nie tylko kontrole gigantycznych fabryk, zatrudniających tysiące ludzi (którzy z powodu ich decyzji mogą z dnia na dzień stać się bezrobotni), ale także inspekcje w dziesiątkach przydomowych fabryczek, gdzie możemy obserwować rewers chińskiego cudu gospodarczego. To miejsca, gdzie najtańszym kosztem, z łamaniem norm środowiskowych, produkuje się plastikowe cuda, zalewające potem cały świat. 

    Brutalna kapitalistyczna rzeczywistość, gdzie konkuruje się ceną, kosztami pracy i szybkością dostawy, jest konfrontowana z nieudolnie zarządzaną państwową machiną z wszystkimi przynależnymi jej negatywnymi cechami – odsuwaniem decyzji, przesuwaniem odpowiedzialności i zbywaniem petentów. Według wielu wskaźników ekonomicznych Chiny jeszcze w tym stuleciu staną się globalnym hegemonem i zdystansują USA. Warto przyjrzeć się tej rzeczywistości z bliska, by odkryć, że nie jest ona czarno-biała – mimo, że w urzędniczej nowomowie przyszłość jawi się w jasnych barwach, pod wypowiedziami niektórych bohaterów mogłaby spokojnie podpisać się... Greta Thunberg.

    premiera

    Kinowy Ekspres
    7
    Walka ze smogiem na poziomie lokalnym, super zwykłe. Ale i tragedia, gdzie każde zabranie pieca i zamknięcie fabryki to nagłe wpędzenie ludzi w biedę.
    0