null

nullPrzejdź na startową naszego serwisu

(error-code: 20250704_ZxOUGBcHiln186kp)

Mnich i karabin
Zwiastun nr 2 (polski)
nr 2 (polski) 2024-06-14T09:10:51 https://fwcdn.pl/webv/92/54/69254/69254.4.jpg https://fwcdn.pl/video/f/106/10041406/Mnich_i_karabin___polski_zwiastun__w_kinach_od_2_sierpnia_2024_.vp9.1080p.webm

Rok 2006 to moment zwrotny w historii Królestwa Bhutanu. Wraz z abdykacją króla rozpoczęła się droga niewielkiego kraju nie tylko w stronę modernizacji, ale i tego, by stać się najmłodszą demokracją świata. Jednym z fundamentów tego ustroju są wybory powszechne, które nigdy wcześniej nie miały tu miejsca. W tym celu urzędnicy postanawiają zorganizować wybory na próbę, które mają pokazać, z jak wielkim wyzwaniem będą w niedalekiej przyszłości się mierzyć. Będzie to trudne zwłaszcza w odległych rejonach, gdzie część mieszkańców nie zna nawet swojej dokładnej daty urodzenia. To też miejsca, w których kluczową rolę odgrywa tradycja, a religia jest znacznie ważniejsza od polityki. Dla lokalnej społeczności największymi autorytetami pozostają mnisi, którzy mają swój punkt widzenia na całą sytuację. A jakby tego było mało, w ten ważny moment dla najnowszej historii kraju zapląta się też pewien amerykański kolekcjoner broni.

premiera

krytyk niezależny
7
Zawoalowana satyra z przejmującym przesłaniem wplecionym w uroczą opowieść. Dobre, warto, do polecenia.
0
7
Bardziej niejednoznaczny niż się wydaje. Pochwała dialogu tradycji z nowoczesnością. Przepiękne górskie, sielskie widoki.
0