PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=773378}

Moja kuzynka Rachela

My Cousin Rachel
5,9 5 709
ocen
5,9 10 1 5709
6,2 4
oceny krytyków
Moja kuzynka Rachela
powrót do forum filmu Moja kuzynka Rachela

Zacznę od formy - scenografii, ruchu scenicznego, kostiumów, plenerów. Absolutny majstersztyk, perfekcja w każdym calu. Ów film jest jak przesuwające się po ekranie sielski, anielskie sceny z malarstwa XIX-wiecznego. Wielkie chapeau-bas dla kostiumologa i operatora!
Aktorzy... Wspaniała, genialna, fascynująca, olśniewająca urodą i ogromnym talentem Rachel Weisz. Ta aktorka - tak mało znana w mainstreamie - to perła w koronie. Ona zagra wszystko, sprawia, że najgorszą chałę chce się oglądać dla niej. Błyszczy na ekranie. Grane przez nią postaci są złożone, skomplikowane z natury, jej gra i wielka sztuka aktorska ujawnia się w niuansach, w gestach, w spojrzeniu...
Fabuła filmu nie jest skomplikowana - oto chłopiec, sierota, wychowywany przez kuzyna, otrzymuje informację o ożenku, chorobie i śmierci przybranego ojca, który przed owymi zdarzeniami udał się do Rzymu. Postacią odpowiedzialną za wszelkie zło okazuje się - w oczach Philipa i jego ojca chrzestnego Rachela - wdowa po przybranym ojcu Philipa. Rachela pewnego dnia zjawia się w posiadłości Philipa i... jesteśmy świadkami gry, podchodów, obwąchiwania się. Kim jest owa kobieta? Czy jest zła do szpiku kości? Czy zabiła? Po co? Aby odziedziczyć majątek?
Philip ulega fascynacji, zakochuje się w Racheli, traci resztki rozsądku. W końcu - wystawia Rachelę na pewną śmierć...
Jak kończy się ów film? Czy Rachela była faktycznie "udręką"?
Zauważcie, że ostatnie jej słowa skierowane do Philipa to "przepraszam". Ale... W scenie przeszukiwania pokoju Racheli, podczas gdy ta udała się na ostatnią przejażdżkę w swym życiu, Louise, przyszła żona Philipa, tłumaczy list napisany po włosku oraz sugeruje, że przyjaciel Racheli przybyły z Rzymu jest gejem... Skąd wiemy, że list został przez nią przetłumaczony zgodnie z prawdą i że ów przyjaciel naprawdę jest gejem? Zważywszy na fakt, że Rachela stała Louise na drodze do majątku via zaślubiny z Philipem... może to Louise właśnie wszystkich przechytrzyła i to ona była ową "udręką"...?

ocenił(a) film na 8
normajeane

Świetna recenzja. Jeden film a jakże wiele możliwych zakończeń. Brak dopowiedzenia sprawia, że czuję lekki niedosyt po seansie. Mimo wszystko zbyt często słychać było "pij,pij" :-)

normajeane

fajna recenzja, ale ten motyw z tłumaczeniem listu trochę się nie klei. jesli louise skłamała i wymyśliła treść listu, według którego przyjaciel racheli jest gejem, to chyba tym samym uspokoiła philipa, czyż nie? jeśli skłamałaby i dodała od siebie informacje, według których przyjaciel ów jest kochankiem, podsyciłaby gniew philipa i tym samym rozdzieliła ich otwierając sobie drogę do jego serca. więc samej louise byłoby raczej nie "na rękę", gdyby kolega racheli okazał się gejem, bo oznaczałoby to, że philip nie ma konkurenta o serce tytułowej bohaterki :D

wszyscy uważają rachelę za winną, ale może w filmie tak naprawdę nie ma czarnego charakteru? bo jakbyście patrzyli na całokształt historii, gdyby nie wiadomości/listy chorego wówczas chrzestnego philipa o nowopoślubionej żonie? czy były to majaki chorego, czy rzeczywiście rachela ma dużo na sumieniu? tak naprawdę nikt z góry nie zakładałby, że rachela jest zła, nie byłoby pobudek, żeby przyjąć taką teorię, gdyby nie te listy. szansa, żę była ona manipulantką jest tak samo duża, jak to, że była ofiarą. może rzeczywiście bardzo kochała swojego męża i gdy poznała philipa i zobaczyła jak podobny jest on swojego wuja, namiętność i żal pochłonęła ją na tym mocno, że zaczęłą nieco nieświadomie wodzić go na pokuszenie?

bardzo fajne otwarte zakończenie, sprawia, że możemy trochę się pogłowić, stając się na przemian obrońcą i oskarżycielem racheli. bardzo dobry film! :)

milena_9

Zauważ, że Luiza od początku filmu jest zafascynowana Filipem, zakochana w nim po uszy. Oczywiste jest, że pragnie wyjść za niego za mąż...
Według mnie moja hipoteza jest spójna i logiczna. Zobacz - Luiza "tłumaczy" list i sugeruje orientacje homoseksualną wieloletniego kochanka Racheli (gdyby taak nie było, gdyby nie łączyła ich namiętność - po cóż tak długo utrzymywaliby tak zażyłą znajomość? Dla mnie jest jasne, że byli od lat kochankami i mieli następujący plan - Rachela miała być czarną wdową do momentu, aż skumulują na tyle duży majątek, aby móc się spokojnie oddalić i zakończyć ów morderczy proceder) w momencie, gdy jest już na 99% jasne, że Rachela nie żyje - wszak pojechała konno nad urwisko...
Luiza wzbudziła - skutecznie - w Filipie poczucie winy, a mężczyzną w takim stanie jest bardzo łatwo manipulować.
Kobiety to modliszki. Kobiety to żmije. Uważaj, mężczyzno, kimkolwiek jesteś :)

ocenił(a) film na 8
normajeane

Luiza nic nie mataczy. W liście włoski przyjaciel Rachel sugeruje jej,że ona kocha Filipa i powinna z nim jechać do Florencji. I on może być gejem,bo to się zgadza=autorka powieści była lesbijką/biseksualna i taki sam motyw pojawia się w jej innym dziele ("Rebeka").
Radzę zainteresować się książką.

Kochankowie

A ja radzę miast wikipedii, zajrzeć do słownika i przyswoić pojęcie "adaptacja filmowa".
To, że autor/ka jest homo- lub biseksualna (jeśli to w ogóle prawda, co, zresztą, kompletnie mnie nie interesuje) oznacza, że w jej/jego powieściach w sposób konieczny muszą się pojawić takież wątki? Osobo - płaczę ze śmiechu. I więcej pokory "radzę. Tutaj dyskutujemy jak równy z równym o naszych interpretacjach. Twoja, poza tym, że jest nie najwyższych lotów (by nie rzec dosadniej) to jeszcze -arogancka. Skąd czerpiesz, osobo, podwaliny pod tak nieadekwatną pewność siebie?

ocenił(a) film na 7
normajeane

Hm....Ciekawe,gdzie Ty masz tu interpretacje filmu u użytkownika Kochankowie ? Bo ja tu widzę wskazówkę/komentarz odnośnie powieści. Tu radzę Kochankowie:komentuj film.
Arogancją Ty się wykazujesz ("Osobo"?!) i ignorancją (brak wiedzy kim jest autorka powieści i jeszcze to dziwne-autor/ka, jej/jego- wyraźnie zostało Ci zasygnalizowane,że to była kobieta). Wyobraź sobie,że są ludzie,którzy badając dzieło odwołują się do biografii twórcy,czyli dla nich orientacja może być ważna. I z Twojej wypowiedzi wynika,że czepiasz się poprzednika, bo nie pieje z zachwytu nad Twoją analizą filmu ( z resztą nic odkrywczego nie napisałaś). Luiza może skłamała o orientacji Włocha,a może nie. Rachela jest winna,a może niewinna. Nie o to chodzi w tym filmie i powieści.
.

wazka16

"Odnośnie", zamiast "odnośnie do".
"Z resztą", zamiast "zresztą".
Uważasz, polonistyczny ignorancie, że jesteś partnerem do dyskusji? Skoro czynisz tak żenujące błędy na poziomie III klasy SP?

ocenił(a) film na 7
normajeane

Do jakiej dyskusji ? Jedyne co potrafisz to rzucać argumentami ad personam i udawać elitę. Szkoda czasu na aroganta. I nie odpisuj mi kolejnych bzdur.

ocenił(a) film na 8
normajeane

Moja rada,abyś przeczytała-kłótliwa istoto- powieść to dobra rada. Słownik przydałby się tobie. I ja filmu nie interpretuje,bo tu nie ma co interpretować. Ty też tego nie robisz (cały twój tekst to po prostu streszczenie fabuły z wyjątkiem ostatniego zdania,które raczej jest przepuszczeniem,a nie wnikliwą interpretacją (przykro mi,ale nie błyszczysz). Po za tym podpisuje pod komentarzem wazka16.

Kochankowie

Opinia durnia, że "nie błyszczę" jest dla mnie potężnym komplementem. I daruj sobie owe wypociny w moim kierunku, gdyż ani czytać, ani komentować ich już nie zamierzam.

ocenił(a) film na 7
normajeane

"A ja radzę miast wikipedii".
"zamiast" nie "miast"
"pojawić takież wątki"= takież,co to za słowo ?!
_________________________________________________________
Najpierw sama nie popełniaj błędów,a potem pouczaj innych. Wychodzisz na arogancką hipokrytkę. Twoja recenzja filmu jest dobra,ale to recenzja,nie analiza dzieła.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
normajeane

Czyli przyznajesz się do swojej głupoty. Brawo.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 7
normajeane

Owszem, szkoda czasu na idiotę używającego skrótów i arogancko myślącego,że jest mędrcem,a reszta świata to kretyni. Narcyzie idź do lekarza.

użytkownik usunięty
normajeane

Sprowadzanie dialogu/rozmowy do poziomy rynsztoku i obrzucanie adwersarza inwektywami nie świadczy inteligencji, a wręcz przeciwnie, o intelektualnym zubożeniu i ubogim słownictwie.
Ad extremum
Takiego egotyzmu jak w przypadku twojej osoby ( mała litera intencjonalnie) jeszcze nie spotkałam

użytkownik usunięty
Marigold_Hope

To, co napisała normajane, to nie recenzja, nie analiza, nie jej własna refleksja, to tylko streszczenie filmu, na poziomie SP zresztą ;)
Pozdrawiam :)

ocenił(a) film na 6

To narcyz. Powinna się leczyć.

ocenił(a) film na 6

"Osobowość narcystyczna to przede wszystkim silna potrzeba bycia w centrum uwagi, podziwianym przez inne osoby. Narcyz ma dużą trudność we wzbudzeniu w sobie empatii oraz przyjęcia innej perspektywy. Czesto są to osoby wykształcone, inteligentne, które potrafią bardzo dobrze uargumentować swoje stanowisko, nie pozostawiając miejsca na wątpliwości, nie dopuszczające faktu, że mogą się mylić.
Narcyzm - Objawy - Kryteria diagnostyczne DSM-IV:
pretensjonalne poczucie własnego znaczenia (np. wyolbrzymianie osiągnięć i talentów, oczekiwanie bycia uznanym za lepszego bez współmiernych osiągnięć),zaabsorbowanie fantazjami o nieograniczonych sukcesach, władzy, błyskotliwości, pięknie lub idealnej miłości,
wiara, że jest się kimś "szczególnym" oraz wyjątkowym i że można być w pełni zrozumianym tylko przez innych "szczególnych" ludzi,przekonanie, że powinno się zadawać jedynie z ludźmi czy instytucjami o szczególnym bądź wysokim statusie,wymaganie nadmiernego podziwu,
poczucie wyjątkowych uprawnień, czyli wygórowane oczekiwania co do szczególnie przychylnego traktowania lub automatycznego podporządkowania się przez innych narzucanym im oczekiwaniom,eksploatowanie innych, czyli wykorzystywanie ich do osiągnięcia swych celów,brak empatii: niechęć do honorowania lub utożsamiania się z uczuciami i potrzebami innych,częsta zazdrość o innych lub przekonanie, że inni są zazdrośni o nas lub zazdroszczą nam,okazywanie arogancji i wyniosłych zachowań lub postaw."
"To jednak, czy agresja przybierze formę fizyczną, czy będzie wyrażana słownie, biernie, czy też poprzez manipulację, zależy od nasilenia patologii narcystycznej."

normajeane

normajane napisałaś to w taki sposób, że z opcji "na pewno obejrzę" zmieniam "umrę jeżeli tego nie obejrzę" :) ,,,,,,,,,świetna recenzja szacun!!!

Kajaga

Dziękuję, miły człowieku :-)

normajeane

A może weźmiemy na ruszt Kendalla? Moim zdaniem on mógł manipulować Filipem aby ugrać partię dla Louise. Zasięgnął języka, pytał czy Filip nie ma ochoty spotkać się z Louise podczas odwiedzin, znał dokładnie stan majątkowy Filipa i parę innych. Broni się w jakiś sposób?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones