PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7842}
7,4 2 529
ocen
7,4 10 1 2529
Morderca zostawia ślad
powrót do forum filmu Morderca zostawia ślad

Ścibór-Rylski kolejny raz potwierdził, że jego scenariusz nie daje widzowi szans na nudę. Intryga goni intrygę, cień podejrzeń pada na coraz to nowych bohaterów, a w kolejnych minutach filmu meandry fabuły zataczają coraz większe łuki. To zdumiewające jak łatwo człowiek daje się wodzić za nos, bo przyznaję, że kompletnie nie miałem pojęcia kto jest mordercą, a tym bardziej nie spodziewałem się, że był on na wyciągnięcie ręki. Bardzo barwną postacią w filmie okazał się Klimczuk w wykonaniu Józefa Narbelczaka. Ten charakterystyczny sygnał ostrzegawczy i legitymowanie się dwunastokrotnym mistrzostwem okręgowym w strzeleniu budzą respekt. Nie wspominając o kolekcji hełmów esesmańskich z dokładnymi datami egzekucji.

Jak na tamte czasy film realizacyjnie wypadł bardzo świeżo. Muzyka z czołówki niepokojąca, ze skradającym się tematem kontrabasu, z przeszywającymi akcentami sekcji trąbek. Bardzo dobrze oddaje ducha kryminału. Mocny fragment kiedy akcja przenosi się do mieszkania Natalii. Najzwyklejsza w świecie czynność – wejście po schodach do mieszkania, a niosła ze sobą tyle napięcia.

Myślę, że współczesna wersja tego filmu, w dodatku wyreżyserowana przez jakiegoś amerykańskiego filmowego guru byłaby kinowym nokautem. Ludzie zachwycaliby się spójnością fabuły, podkreślaliby suspensy i rozsupłanie intrygi w ostatniej scenie filmu. Klimczuk stałby się ikoną, a scena z granatem uznana zostałaby za jedną z najbardziej dramatycznych scen w historii kina. Dzisiaj wielu ludzi uważa, że mistrzami w pisaniu scenariuszy są Amerykanie. Ja natomiast dodam: zaraz po Polakach. Niestety, tylko tych z dawnych czarno-białych lat.

Film polecam.

filipmosz

Bardzo ładnie to napisałeś. Znasz może jeszcze jakieś czarno-białe polskie filmy z taką sprawną intrygą?

ocenił(a) film na 8
Baphomet

Znam kilka, ale z perspktywy czasu trudno porównywać.
Z polskich czarno-białych kryminałów: "Zbrodniarz, który ukradł zbrodnię".
Z kolorowych: "Przepraszam, czy tu biją?", albo serial "S.O.S.".

ocenił(a) film na 9
Baphomet

Można jeszcze obejrzeć:

Gdzie jest trzeci król?
Tylko umarły odpowie
To ja zabiłem
Prawo i pięść
Cześć kapitanie
Akcja Brutus

filmy dobre, na poziomie, Powinny się podobać.

ocenił(a) film na 8
Baphomet

"Zbrodniarz i panna" z muzyka Komedy i świetnymi rolami kobiecymi, plus Cybulski jako kapitan milicji (taki sobie).

ocenił(a) film na 8
filipmosz

jak dla mnie film ma 2 polowy (tak wiem, nie ma 3 polow..) : 1 - dobra, 2 - dla mnie ciezka do ogarniecia (wiec srednia). dobra polowa to ta gdzie siedze w napieciu i rozwija sie dosc wartko akcja. druga czesc to moment gdzie widz/ja powoli sie dowiadujemy ocb (o co biega) w filmie, a ze jest to dla mnie niewyrazne wyjasnione kto/czemu - stad prosba czy moze ktos wytlumaczyc role osob umoczonych w sprawe zaginionej teczki? stad dwie oceny - za 1. czesc silne 8/10, druga 6/10.

ocenił(a) film na 10
prezestomek

sam sobie odpowiedziałeś nazywając kartotekę konfidentów "teczką".kto ją ma-ma władzę i full siana zbierając haracze z szantażu to pan Rodecki i jego kompanija, a władzom była potrzebna tak jak wspomniał magister do rozszyfrowania agentów gestapo ,których polskie władze znały tylko pod pseudonimami:"agent xx donosi..." a jedyna ujawniona agentka-"efektowna" Regina chciała mieć dojście do własnych kwitów poprzez zapatrzonego w jej płuca Romka.i jeszcze kolekcjoner Klimczuk,który chciał poznać z nazwiska zwolenników nazistów z kartoteki.a tak po za tym to jak dla mnie 10/10 pod każdym względem.pozdr.

ocenił(a) film na 9
filipmosz

No właśnie, prócz dobrej fabuły i aktorów jeszcze znakomicie zilustrowany muzycznie, w tym charakterystycznym stylu lat 60-tych.
Specyficzny, "kryminalny" jazzik, jak wisienka na torcie. Po latach 60-tych już nigdy potem ścieżka dźwiękowa nie dodawała tak kryminałom klimatu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones