PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31647}

Most na rzece Kwai

The Bridge on the River Kwai
7,6 32 044
oceny
7,6 10 1 32044
7,8 13
ocen krytyków
Most na rzece Kwai
powrót do forum filmu Most na rzece Kwai

Bardzo byłam ciekawa co zrobi na końcu Nicholson, kiedy wiadomo już było jakie plany co do mostu mają Amerykanie. Wciąż nie wiem, jak mam ocenić jego postać. Czy to bezwzględne, ślepe posłuszeństwo zasadom to rzecz, za którą należy mu się podziw? Nie poddał się, to fakt, ale w imię czego walczył? Miał na uwadze dobro swoich ludzi (oficerów) czy po prostu chciał pokazać Japończykom upór armii brytyjskiej? Poza tym mam wrażenie, że z czasem za bardzo skumał się z wrogiem. Chęć pokazania, że Brytyjczycy zrobią ten most porządnie przerodziła się w postrzeganie tego obiektu jako rzeczy iście brytyjskiej - wartej obrony za wszelką cenę. Jakby pojawiła się tu kolejna zasada. Postać Nicholsona jest fascynująca z psychologicznego punktu widzenia.
Film zapamiętam na długo. Ktoś napisał, że przeciętny Kowalski będzie się przez te 2,5 godziny nudził, ja się z tym nie zgadzam. Postaci są ciekawie skonstruowane, ich wewnętrzne rozterki dodają im realizmu (chociażby Saito, który w końcu musiał ustąpić Nicholsonowi i ile go to kosztowało), fabuła dość dobrze trzyma w napięciu, a melodia nucona przez żołnierzy zostaje w pamięci.
Jedyne do czego można się przyczepić (co jest o tyle istotne, że film plasuje się w kategorii "wojenne") to to, że Japończycy są tutaj niemalże sympatyczni, a Saito to w ogóle łagodny jak baranek. Tych kilka strzałów do uciekinierów nie oddaje brutalizmu japońskiej armii, można to było lepiej podkreślić.

ocenił(a) film na 7
AloeMind

W ciekawostkach masz info, że w rzeczywistości Saito był dużo mniej brutalny niż było to przedstawione w filmie.

ocenił(a) film na 8
AloeMind

Zgadzam się że Wątek z Żołnierzami budującymi most był świetny i na czele z genialnym Aleciem Guinnessem i ich relacja z Japończykami też niczego sobie ale Drugi wątek z Żołnierzami którzy chcą wysadzić most to był nudny i z trójką NIJAKICH postaci i gdyby film skupiał się tylko na budowniczych mostu i wyciąć to wysadzanie to film byłby arcydziełem niestety drugi wątek psuł mi seans pierwszy i film jest bardzo dobry.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones