PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=557837}

Niedokończony film

A Film Unfinished
7,5 3 313
ocen
7,5 10 1 3313
8,2 5
ocen krytyków
Niedokończony film
powrót do forum filmu Niedokończony film

Największą, ale i jedyną siłą tego filmu jest jego porażający autentyzm.

Tu nikt nie próbuje kreować holocaustu na własną modłą, tu nikt nie może zaprzeczyć rozgrywającej się tragedii. Nawet jeśli w zamyśle jest to rzecz propagandowa, tło filmu nie pozostawia złudzeń. Wyczuwalny wręcz odór śmierci uchwycony w kadrze kamery stanowi prawdziwy wycinek historii.

Gdy jednak film stara się brnąc w monologi ocalałych, zastajemy typowe truizmy rodem z pierwszych lepszych dokumentów o zagładzie Żydów. Znacznie ciekawie wypada więc rozmowa z człowiekiem, który rejestrował całą tą tragedię. To właśnie tutaj widać największy potencjał i najważniejsze pytania odnośnie istoty człowieczeństwa ("Rozmowy z operatorem", jak kiedyś "Rozmowy z katem"?).

Dobre kino, ale nie popadajmy w przesadę. Jeden z polskich krytyków napisał „To kino, które trzeba ocenić w innych kategoriach”. Nie zgodzę się z tym stwierdzeniem...

Moja ocena - 6/10

ocenił(a) film na 4
Grifter

Polecam obejrzeć Film dokumentalny "Sprawiedliwi" z 1968 r. w którym także są fragmenty, które pojawiają się w "Niedokończonym filmie" .. dostępny jest na youtube: http://www.youtube.com/watch?v=eFSh_J6gLMU

ocenił(a) film na 6
KingPaulus

Dzięki za namiar...

ocenił(a) film na 4
Grifter

Proszę bardzo ;)

Swoją drogą Filmweb powinien polecać "Sprawiedliwych" tak samo jak ten dokument ..

Grifter

Co ty piszesz, człowieku?! Niedokończone dzieło?? Czy ty rozumiesz, co zobaczyłeś? Budujesz jakieś okrągłe zdanka i oceniasz ten film na „niezły”?? W ogóle, jak możesz go oceniać? Że za długi, że kamera nie tak ustawiona, że gadające głowy…Ten film jest poza oceną!! Oglądasz i wyjesz, że coś takiego miało miejsce. Tu nie o sztukę filmową chodzi…
A poza tym, jak możesz stopniować coś, co jest jedyne: „Największą, ale i jedyną siłą…” .

ocenił(a) film na 6
mozgokop

Powtarzasz jak mantrę opinie wielu polskich krytyków, że "film jest poza oceną". A ja w dalszym ciągu się z tym nie zgadzam.

Znam historię, odwiedzałem obozy zagłady, na lekcjach historii miałem spotkanie z ocalałym z Holocaustu, kilka świetnych książek i niezłych filmów też pojawiło się na ten temat. Nie muszę wyć, wiem, że to miało miejsce. Dokument jest całkiem niezły, ale wiedzy na temat tych okropności nikomu nie poszerzy, więc z tym „wyciem” nie trafiłeś. Żeby jednak skończyć pozytywnym akcentem – rzecz uznaję za ważną, gdyż właśnie dzięki takim rzeczom buduje się pamięć w świadomości ludzi. To ważna rzecz…

Grifter

To już nawet nie kwestia "obiektywnej opini krytyków" - tylko WRAŻLIWOŚCI.

ocenił(a) film na 6
mozgokop

Ja beczę nawet na "Królu Lwie", więc "mięczak" i wrażliwiec ze mnie straszny. Z tego co pamiętam na "Niedokończonym filmie" też łzę uroniłem - co prawda nie pamiętam podczas, której sceny, ale jednak...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones