PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=496536}

Niedoskonała podróż

Imperfect journey
1994
6,2 8  ocen
6,2 10 1 8
Niedoskonała podróż

Znakomity dokument zrealizowany dla telewizji BBC razem z Ryszardem Kapuścińskim, będący zapisem rozmów z napotkanymi ludźmi, wydarzeń ostatnich lat i warunków życia w nowej Etiopii.
Uznany etiopski reżyser Haile Gerima wraz z polskim podróżnikiem Ryszardem Kapuścińskim rejestrują w tym filmie swą podróż przez Etiopię, od Gondar - rodzinnego miasta Gerimy do stolicy Addis Ababa, po upadku marksistowskiego reżimu i wycofaniu się wojsk. Stopniowo zaczęły znikać czołgi i inne militaria. Jednak jak w tym wszystkim odnajdują się zwykli ludzie, co czują? To pytania, na które autorzy filmu starali się znaleźć odpowiedź.
Filmowali przyjaciół, znajomych, jak również zupełnie obcych ludzi, profesorów, nauczycieli, którzy opowiadali o tym, co wydarzyło się w Etiopii w ostatnich latach. Historie, które usłyszeli były wstrząsające i zmuszające do myślenia. Matki opowiadały przede wszystkim o tym jak ich synowie zostali zamordowani. Inni mówili o wciąż istniejących prześladowaniach, podkreślając, że kolejne rządy zawsze urządzały rzeź wśród studentów i ważniejszych urzędników państwowych.
Wszystkie te rozmowy miały na celu próbę zdemaskowania, co zostało zrobione nie tak i co musiałoby się zdarzyć w przyszłości, żeby Etiopia mogła rozwijać się i wyjść z tego marazmu. Autorzy dokonali w tym filmie społecznej analizy, ukazując ogólny stan świadomości narodowej i przekonania współczesnych Etiopczyków. Jednocześnie oddali hołd rodakom Gerimy, którym udało się zachować godność i historyczną tożsamość, pomimo wielu lat ogromnych cierpień i strat.

opis dystrybutora kina
TOP filmy z roku...
  • 2025
  • 2024
  • 2023
  • 2022
  • 2021
  • 2020
  • Zobacz wszystkie lata
Filmy dostępne na...