PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=101691}

Nieopowiedziana historia

Ba Xian fan dian zhi ren rou cha shao bao
6,6 291
ocen
6,6 10 1 291
Nieopowiedziana historia
powrót do forum filmu Nieopowiedziana historia

"The Untold Story" (1993) był obok "Ebola Syndrome" (1996) jednym z pierwszych obejrzanych przeze mnie shockerów III Kategorii z Hong Kongu. Pamiętam seanse tych filmów jeszcze w czerwcu 2003 roku, gdy dostęp do filmów III Cat. nie był tak łatwy jak dzisiaj. Potem obejrzałem w zasadzie wszystkie horrory i kryminały Trzeciej Kategorii np. "Suburb Murder", "Run and Kill", "Dr. Lamb", "Red to Kill", "Love to Kill", "Horrible High Heels", "Daughter of Darkness", "Human Pork Chop", etc. Zazwyczaj w filmach III Cat. pojawiali się właśnie Anthony Wong i Simon Yam, ale nie tylko.

Tym razem nie będę w ogóle rozpisywał się na temat fabuły "The Untold Story", gdyż poprzedni recenzenci już ją należycie przedstawili. Odświeżyłem sobie ten bodaj najsłynniejszy shocker III Cat. z HK i nadal wywiera on niemałe wrażenie. To chwilami ekstremalnie brutalny, mroczny i dziki film z wiarygodną grą aktorską Anthon'ego Wonga w roli zimnego i odrażającego mordercy wprawnie posługującego się tasakiem. Sceny z udziałem gliniarzy ocierające się o slapstickową komedię mogą wydawać się nie na miejscu, ale to norma, jeśli chodzi o horrory III Cat. Gdyby pozbawić jednak "Niewypowiedzianą historię" owych scen głupawego humoru to byłby niezwykle przerażający film. Zresztą komediowi gliniarze pojawili się także w mrocznym "Ostatnim domu po lewej" (1972) Wesa Cravena, filmie, który obok "Nędznych psów" zapoczątkował nurt rape and revenge.

Kiedy jednak trzeba "TUS" jest ogromnie brutalny i okrutny. Do zapamiętania choćby scena brutalnego gwałtu i morderstwa Julie Lee ("Trilogy of Lust 2"), ekstremalna przemoc w więzieniu czy wreszcie finalna scena rodzinnej masakry, w trakcie której giną także dzieci. Takie drastyczne sceny są nie do wyobrażenia we współczesnym mainstreamowym kinie. Reżyser Herman Yau ("Ebola Syndrome") w trakcie realizacji "The Untold Story" chciał się przekonać jak daleko można posunąć się w kinie Cat III. Z kolei Wong znienawidził scenariusz "TUS", stąd też jego kreacja aktorska jest tak bardzo agresywna i pełna gniewu.

Czas trwania w wersji fully uncut: 96 minut.

ocenił(a) film na 7
khanate

"Zresztą komediowi gliniarze pojawili się także w mrocznym "Ostatnim domu po lewej" (1972) Wesa Cravena, filmie, który obok "Nędznych psów" zapoczątkował nurt rape and revenge." Jeszcze wcześniej był "Jungfrukällan" (1960) Bergmana. Wprawdzie z dzisiejszej perspektywy nie sposób go uznać za kino eksploatacji, ale w momencie premiery wywołał szok.

ocenił(a) film na 8
Papuzinski

Oj tak, "The Virgin Spring" był inspiracją dla młodego Wesa Cravena przy "Ostatnim domu po lewej". Pełna zgoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones