PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=658062}

Horror Stories

Noo-seo-woon I-ya-gi
5,8 420
ocen
5,8 10 1 420
Noo seo woon I ya gi
powrót do forum filmu Noo-seo-woon I-ya-gi

Film składa się z czterech niezależnych nowel.
Pierwsza – „Nie otwieraj drzwi” (8/10) może stanowić senny koszmar matki, która decyduje się na ryzyko pozwalając, aby jej dzieci samotnie oczekiwały na jej powrót w pustym mieszkaniu w późny, zimowy wieczór.

Druga – „Lot bez końca” (8/10) to ostrzeżenie dla stewardes. Zwłaszcza takich, które obsługują przelot samolotu służącego policji za środek transportu dla seryjnego mordercy.

Trzecia – „Tajemny przepis” (4/10) sprawi, że każda „panna młoda” po jej obejrzeniu zacznie się baczniej przyglądać wybrankowi, z którym zamierza dzielić życie (wg mnie najsłabsza spośród opowiedzianych historii).

Czwarta – „Ambulans” (8/10) – to przestroga dla załóg karetek. Zwłaszcza takich, które decydują się zabrać na pokład poszkodowanych w rejonie, gdzie grasuje horda… nie, nie napiszę czego, aby nie psuć Wam przyjemności z oglądania.

Ogólnie film zyskał by nawet może i wyższą ocenę z mojej strony, gdyby nie trzecia z nowel, ukazująca rywalizację dwóch sióstr o względy bogatego „pana młodego”. Jak dla mnie naiwna, niedopracowana, momentami wręcz nielogiczna i dość słabo zagrana – ale wszystko to rzecz gustu. Dla mnie wypadło mocno blado, możliwe że innym przypadnie do gustu.
Trochę w odbiorze całości przeszkadzały mi także niedopowiedzenia charakteryzujące część z prezentowanych historii, czy to, że niektóre z opowieści sprawiały wrażenie urwanych tuż przed finałem. Możliwe jednak, że problem nie tkwi w filmie a we mnie - może po prostu za dużo oglądam amerykańskiego kina, w którym wszystko musi być łopatologicznie wyłożone od początku do końca (inaczej amerykańskiemu producentowi filmu sen spędzała by z powiek myśl, że widownia nie dopisze, bo w eter pójdzie fama, iż film jest niezrozumiały i pieniążki na bilet nie zostaną wydane w dostatecznej ilości).

Dlaczego zachęcam do obejrzenia tego koreańskiego horroru?
Nawet nie ze względu na niezłą grę aktorów i nienajgorszy (choć niekoniecznie wyrafinowany scenariusz).
Atutem filmu jest – wg mnie – klimat. Sposób filmowania ciasnych korytarzy, wnętrz wind, przedziału pasażerskiego samolotu, czy wnętrza ambulansu… Na przemian w mroku, czy niepokojące ciemności, w którą widz wpatruje się instynktownie czując, że zaraz coś z niej wypryśnie i przestraszy cię w stopniu na tyle silnym, aby dostarczyć ci tej dawki ukłucia… dreszczyku, której wymagasz i oczekujesz po filmie mającym straszyć.
Jest w filmie jakiś niepokój udzielający się widzowi – niepokój i oczekiwanie przewijający się w wielu ujęciach - nawet na długo przed sceną, w której rzeczywiście coś się „wydarza”.
Mamy też w filmie kilka ujęć nagłych, podczas oglądania których lekko podskoczyłem, ale to nic w porównaniu z innym uczuciem, jakiego doświadczyłem w czasie oglądania a które to uczucie zawsze lubię, gdy zasiadam do oglądania horroru.
Mam na myśli… uczucie napięcia… oczekiwania… niepokoju - wkradające się podczas scen, w których pozornie jeszcze nic się nie dzieje, ale atmosfera powoli już gęstnieje uświadamiając nam, że za chwilę coś nastąpi. Coś się wydarzy… Coś wkroczy na scenę i nas przestraszy.
Uważam, że – nawet jeśli twórcom filmu nie do końca w pełni udało się rzeczone napięcie wytworzyć (przynajmniej nie we wszystkich nowelach w równie silnym stopniu) to jednak starali się i byli bliscy sukcesu.
Kończąc mam nadzieję na „zaliczenie części drugiej”, która jak widzę jest już dostępna i którą postaram się na pewno obejrzeć.


jabu

Kompletnie się nie zgodzę co do części trzeciej, tak nielogicznie właśnie myślą kobiety które, jeśli chodzi o partnera oraz pieniądze(które są dla nich najważniejsze)są gotowe zabić, zhańbić nawet same siebie, odegrać role ofiary, umoralniać siebie, zgorszyć aby zdobyć bogatego męża. Takie chore myślenie mają kobiety, które liczą na to że facet wszystko zrobi oraz załatwi.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones