PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=300636}

Obcy kontra Predator 2

AVPR: Aliens vs Predator - Requiem
5,2 44 920
ocen
5,2 10 1 44920
3,9 11
ocen krytyków
Obcy kontra Predator 2
powrót do forum filmu Obcy kontra Predator 2
JanMortyr

Teoretycznie niby nie, ale pewni fani obu marek zauważą pewne nawiązania i nie chodzi jedynie o cameo (jak czaszka obcego w Predator 2, czy Inżyniera w Obcy kontra Predator 2).
Obie części Obcy kontra Predator są cross overami, mają tworzyć pomost między wydarzeniami z serii Obcy i Predator. W pierwszej i drugiej części AvP można zauważyć pewne powiązania z serią Obcy- pojawiają się korporacje Wayland i Youtani (które najwyraźniej później się zjednoczą). W pierwszej części Obcego z opinii Matki Nostromo i Asha wynika, że ktoś miał wcześniej styczność z xenomorphami (ale czy tylko z nimi?- nie wiadomo), więc prawdopodobnie do pierwszego kontaktu doszło w serii Obcy kontra Predator. Miały też być nawiązania do Predatora, planowany był występ Schwartzenegera w roli Dutha, ale ze względu na inne sprawy musiał zrezygnować.
Pomysł z nakręceniem serii AvP nie spodobał się wszystkim, tym bardziej końcowy efekt pracy, więc w większości fani odrzucili tą serię i wolą jej nie kojarzyć z kultową serią Obcy i Predator. Z tego powodu Ridley Scott wykluczył istnienie serii AvP i Predator kręcąc Prometeusza, prequel Obcego, który również ukazuje wcześniejszą korporację Wayland (jeszcze nie Youtani) oraz sugeruje pierwszy kontakt z obcą formą życia.

Są również i tacy fani, którzy za wszelką cenę chcą dosłownie wszystkie filmy o Obcym i Predatorze ułożyć w jedną całość, nawet jeżeli nie trzyma się kupy, a to sugerowana linia fabularna całego uniwersum:
http://i.imgur.com/KCnSM.jpg

szmyrgiel

Tak wyglądają chronologie tych kosmitów:

1. "Predator" (1987)
2. "Predator 2" (1990)
3. "Predators" (2010)

1. "Obcy kontra Predator" (2004)
2. "Obcy kontra Predator 2" (2007)

1. "Prometeusz" (2012)
2. "Prometeusz 2" (2015)
3. "Obcy - 8. pasażer "Nostromo"" (1979)
4. "Obcy - decydujące starcie" (1986)
5. "Obcy 3" (1992)
6. "Obcy: Przebudzenie" (1997)

ocenił(a) film na 3
szmyrgiel

Czy ja wiem czy to się nie trzyma kupy? Imo zostało w tej linii czasowej wszystko dokładnie wyjaśnione. I dobrze, bo się wkurzyłem, że Obcy który wyszedł z inżyniera wygląda inaczej ale wtedy mi się przypomniało że obcy który wyszedł z predatora i psa też wyglądali inaczej

chowder

No właśnie, jak wspomniałeś motyw dziedziczenia kodu genetycznego (czy jak inaczej to można nazwać) pojawił się już w trzeciej części Obcego do którego Prometeusz nawiązuje (na pewno do pierwszej części). Poza tym, mowa tu o ciągłości fabularnej, pomysły na obcego to już nieco inna sprawa. Łączenie serii Obcy, Predator, AvP i Prometeusz wg mnie nie ma sensu, ponieważ np:
- zarówno w AvP jak i Prometeuszu korporacja Wayland osobno mówi o pierwszym kontakcie z obcą formą życia. Jeżeli oba te filmy współistniały w tym samym świecie, to w Prometeuszu nie mogli by już mówić o pierwszym spotkaniu z istotą pozaziemską.
- oba filmy opowiadają o tym, że wielkie starożytne cywilizacje (z całą pewnością z Ameryki Północnej/Południowej) były nauczane przez przybyszów z kosmosu- AvP zakłada, że byli to Predatorzy, a Prometeusz Inżynierowie. W obu przypadkach byli oni traktowani przez ludzi jako bogowie.
- to akurat podpada pod interpretację (więc trudno to ocenić zero-jedynkowo), ale zarówno AvP jak i Prometeusz głoszą różne teorie pochodzenia xenomorphów. W AvP xenomorphy od tysięcy lat przetrzymywane są przez Predatorów (być może to oni je stworzyli), w Prometeuszu Inżynierowie posiadali czarną maź z której, na wskutek serii niefortunnych zdarzeń narodziły się xenomorphy (w dalekiej przyszłości).
Można spróbować połączyć Obcego, Predatora i AvP, ale jeszcze z Prometeuszem już nie koniecznie. Prometeusz i pierwszy AvP porusza podobną tematykę- korporacja Wayland, pierwszy kontakt, nauczyciele-bogowie starożytnych cywilizacji (w obu przypadkach powtarza się cywilizacja Inków i Azteków). Tezy jakie głoszą te filmy wzajemnie się wykluczają.

szmyrgiel

Ratujesz mnie:), szukałem czegoś takiego właśnie naczytałem się naoglądałem i nie wiedziałem jak to chapnąć :), ale teraz zaczołem to rozumieć. Łączenie tych filmów jest głupie. AvP to AvP, Predator to Predator, Obcy to Obcy ;P. Trzy różne filmy z wykorzystanymi postaciami. Dziękuję ci.

Ps. przepraszam za błędy.

JanMortyr

NIE !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

mike_hellboy

Jak to nie?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones