PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=8493}
6,2 168
ocen
6,2 10 1 168
Palace Hotel
powrót do forum filmu Palace Hotel

"Gdy w grudniu 1977 roku oceniano debiutanckie dzieło Ewy Kruk Palace Hotel według scenariusza Stanisława Dygata, nie przypadło ono do gustu ministrowi kultury i sztuki Jerzemu Wilhelmiemu. Ponieważ była to komedia rozgrywająca się w czasach okupacji, zdenerwowali się także tzw. narodowi komuniści. Czołowy przedstawiciel tej formacji reżyser Bohdan Poręba po kolaudacji – jak sam to nazwał – szmoncesu na temat narodu polskiego, zagroził reżyserce procesem, jeśli nie zgodzi się na wprowadzenie zmian. Przerobienie filmu okazało się jednak zbyt trudne i pomimo oporu Jerzego Kawalerowicza, Aleksandra Ścibora-Rylskiego i Stanisława Dygata minister Wilhelmi zdecydował, że nie trafi on do rozpowszechniania. W realiach PRL oznaczało to wyrok śmierci dla filmu i złamanie kariery młodej reżyserki. Najbardziej ucierpiał jednak Stanisław Dygat, bo stres związany z kolaudacją Palace Hotel i haniebnymi zarzutami o stworzenie paszkwilu na Polskę okupił zawałem serca i miesiąc później zmarł."

ocenił(a) film na 5
agnieszkar72

No arcydzieło to to nie jest...

Marcin_II

Komuszki uwaliły film nie za brak arcydzielności. Chodziło o dowaleniu Dygatowi, którego SB nękało od lat.

ocenił(a) film na 5
silentviper

Zwalanie wszystkiego na komune to takie łatwe i modne. Taki fajny snobizm... Uważam Dygata za wybitnego autora i bardzo go lubię. Tym bardziej ekranizacja powinna być na poziomie ! To napewno nie jest poziom. No bo chyba widzisz różnicę np do Jeziora Bodeńskiego?
Trudno sie zgodzić z komentarzem poniżej , że to wartosciowy film... To mógłby być wartosciowy film - niestety sabiutko. No ale zawsze mozna zrzucić winę: "bo nauczyciel sie na mnie uwzioł..."
Druga sprawa to sens rzekomego dowalenia filmowi z powodu Dygata- przecież treść była wodą na młym "komuszkom" !!
Hasła , slogany. byleby w nurtem...

Marcin_II

Czy dobrze rozumiem? Uważasz, że film uwalono na kolaudacji nie z powodu Dygata, tylko dlatego, że film był słaby? Przecież to bzdura. W PRL-u kręcono całe mnóstwo słabych filmów, które bez przeszkód były rozpowszechniane.

ocenił(a) film na 8
Marcin_II

Może nie arcydzieło, lecz w moim odczuciu jest to wartościowy film. W trakcie oglądania byłem zdziwiony tym, że nie słyszałem nigdy o filmach Ewy Kruk i chciałem sprawdzić filmografię tej reżyserki. Byłem pewny, że jest ich o wiele więcej. Teraz już znam przyczynę :)

Logosrap3

Czy podpowie Pan, gdzie obejrzeć? Przeszukałam już chyba cały internet

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones