PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=408269}

Panna Marple: Nemezis

Marple: Nemesis
1 078
chce zobaczyć
3,5 2
oceny krytyków

Panna Marple: Nemezis
powrót do forum filmu Panna Marple: Nemezis

Po "Nemezis" sięgnąłem tylko i wyłącznie z tego powodu, iż za kamerą stanął tu Nicolas Winding Refn. Jak się jednak okazuje, Duńczyk bynajmniej nie starał się wnieść tutaj jakichś cech indywidualnego stylu - film to typowa telewizyjna produkcja, która zadowoli tylko mało wybrednych amatorów szarad i tanich kryminałów. Nie czytałem pierwowzoru pióra Christie, nie wiem jak znaczne zmiany w stosunku do niego poczyniono, muszę jednak stwierdzić, że intryga jest tu wyjątkowo słaba: przekombinowana i niemiłosiernie naciągana. Scenariusz sprawia wrażenie, jakby oparto go na jakiejś podrzędnej brukowej powieści dla gospodyń domowych. Szkoda patrzeć, że taki aktor jak Richard E. Grant kończy grając w tego typu popłuczynach, tym bardziej nie rozumiem też, jak Refn - wówczas mając już wyrobioną markę - trafił na plan owej produkcji.

ocenił(a) film na 3
Caligula

...a taka jakość scenariusza już jest wskazówką, że ma on rzeczywiście niewiele wspólnego z powieścią Christie. Gość chyba w połowie kręcenia się czegoś nałykał i na chaju improwizował kolejne wydarzenia, do końca.

ocenił(a) film na 2
adipiscor

Czyli kolejna adaptacja Christie, którą spieprzono. :( A już chciałam dać szansę i obejrzeć, bo taka świetna obsada i reżyser.
Dlaczego do jasnej ciasnej nie mogą się trzymać fabuły stworzonej przez samą pisarkę? Przeczytałam swojego czasu dziesiątki kryminałów Christie, ale tylko w paru z nich, które sobie później odświeżałam, pamiętam "kto zabił", więc i tak bym się nie nudziła podczas seansu.

ocenił(a) film na 3
milkaway

Raczej szkoda czasu. Zamiast tego polecam: "Tajemnica rezydencji Chimneys" (trochę przytłaczający początek, ale potem tworzy się fajny klimat) oraz "4:50 z Paddington" i "Tajemnica Sittaford". Fajny klimat przez większość filmu ma też Tajemnica bladego konia, choć końcówka zbyt wydumana jak na mój gust. Jednak żadnego z tych tytułów nie znam jako książki (czytałem tylko Nemezis i Uśpione mord.), więc nie powiem, jak się mają do oryginalu;-)

ocenił(a) film na 2
adipiscor

Oglądałam "Tajemnicę rezydencji Chimneys" i udusiłabym scenarzystę gołymi rękami, gdybym go/ją spotkała! ;) Jest to właśnie jeden z tych kryminałów, które czytam co jakiś czas, bo zalicza się do moich ulubionych. Książka (którą zresztą polecam) jest pełna humoru, a fabuła opiera się na międzynarodowej intrydze, a nie tragicznej w skutkach kłótni małżeńskiej... Z Anthony'ego Cade'a, który był głównym bohaterem powieści zrobili jakiegoś wymoczka. W literackim pierwowzorze w ogóle nie ma panny Marple, ale to jeszcze byłoby ok, gdyby nie odarto go z wszystkiego, co najlepsze. Ech.
Ale "Tajmenicę Sittaford" mam na kompie, więc obejrzę. Czytałam gdzieś pochlebne opinie, a z książki nie pamiętam nic oprócz okładki. :)

ocenił(a) film na 3
milkaway

Widać, że oni tę Marple traktują dużo swobodniej, niż Poirota. Choć nie mam szerokiego porównania, to takie komentarze gdzieś czytałem. A co do "Chimneys" to nie dość, że nie czytałem książki, to ja przepadam za akcjami dziejącymi się w tamtych starych wiktoriańskich rezydencjach i wtedy mogę dużo wybaczyć ewentualnych innych mankamentów:-)

ocenił(a) film na 3
milkaway

I co, obejrzałaś Sittaford?

ocenił(a) film na 2
adipiscor

Jeszcze nie miałam okazji, ale jak obejrzę, to sie odezwę, czy mi się spodobało. :)

ocenił(a) film na 2
adipiscor

W końcu obejrzałam "Sittaford" i parę innych kryminałków z serii, i przyznam że film nie jest najgorszy, szczególnie w porównaniu do "Nemezis" i kilku innych tytułów. Ale szkoda, szkoda jak zmarnowano potencjał tych filmów. Taka plejada brytyjskich aktorów praktycznie w każdym filmie, a zmarnowano ich na tanie wątki.

ocenił(a) film na 3
milkaway

Racja. Mam tylko nadzieję, że poziom utrzymają przy ostatnim sezonie Poirot'a.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones