PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=7009}

Piękna złośnica

La belle noiseuse
7,7 1 517
ocen
7,7 10 1 1517
8,7 6
ocen krytyków
Piękna złośnica
powrót do forum filmu Piękna złośnica

Za długi...

ocenił(a) film na 6

Mógłbym zacząć od frazy "zmysłowe piękno kobiecego ciała" i to w zasadzie wystarczyłoby za cały opis tego filmu. Jednak jest w nim coś jeszcze, coś co wykracza znacznie dalej poza nieco sztuczne, sterowane i bardzo uwodzicielskie pozy przybierane przez bardzo piękną aktorkę. Jest w tym filmie jakaś mądrość, jakaś taka specyficzna filozofia życiowa wyznawana przez określoną kategorię ludzi - artystów - dla których sztuka znaczy dużo więcej niż sposób ekspresji, niż sposób na określony zarobek. Coś co zahacza o akt twórczy, prowadzący do swoistego (samo)spełnienia i realizacji własnego ja. I pod tym względem jest to na pewno piękny, artystyczny film. Wyjątkowy, a na pewno jeden z nielicznych w kinie, jakie w ten sposób ukazują relację artysta-model, albo nawet szerzej artysta-otoczenie, artysta-filozof.
Z drugiej jednak strony trzeba otwarcie powiedzieć, że film jest zbyt długi, zbyt przegadany, zbyt obsesyjny w pewne sceny i detale, które choć nie stanowią dużego obciążenia, to jednak po jakimś czasie niesamowicie męczą widza. Zresztą to nieuniknione kiedy ogląda się tak długi film w tym gatunku! I to jest właśnie jego ogromny minus, który w końcowym rozrachunku zawładnął obrazem. Reżyser kręcąc swoją wizję przekroczył pewne granice rozsądku i to co wydaje się być tak piękne, tak cudownie (artystycznie) nakreślone rozmywa się w miarę upływu czasu.
Podsumowując jest to jeden z tych bardziej wymagających filmów - wymagających pod względem większej akceptacji - które mogą nas urzec swoim pięknem, jak również, mogą do nas w ogóle nie trafić. Dużo tak naprawdę zależy od wytrwałości i otwartości na specyficzny język tego filmu, którego potęga czai się w "oku kamery".

srick.pl

Gdy przymierzałam się do obejrzenia "Pięknej złośnicy" i sprawdziłam ile trwa film pomyślałam "za długi". Kiedy zaczęłam oglądać film pochłonął mnie on bez reszty - urzekła mnie tematyka, surowa estetyka, uwiódł Michel Piccoli. Ani przez chwile nie miałam poczucia, że film się wlecze (a łapie mnie ono nie raz przy filmach dłuższych niewiele ponad 2 godziny)...Ale może to kwestia tego, że uwielbiam "przegadane" filmy.

ocenił(a) film na 5
madz20

Żeby ten film był chociaż przegadany to by było dobrze. Większość czasu zajmuje jednak pokazywanie jak artysta albo maluje albo coś tam sobie rysuje albo układa modelkę w jakiejś wymyślnej pozie i tak z klikadziesiąt razy. Jak dla mnie zdecydowanie było tego za dużo i w pewnym momencie rytowało mnie już śledzenie jak sobie coś szkicuje po raz n-ty.

kamil1992

kamil1992
dzięki! upewniłeś mnie, że nie warto temu filmowi poświęcić 4h swego życia.

ocenił(a) film na 6
kyle_reese

ja nie odczułam ani trochę, że trwało to (aż?) 4 godziny. często filmy nie mające nawet 2h dłużą się i męczą, a ten, mimo (w stosunku do czasu całości) skromnych dialogów mija nie wiedząc kiedy. chociaż mam ogromny problem z oceną tego filmu, na pewno jest to pozycja, którą polecam :)
ps podobno jest okrojona wersja

srick.pl

6/10 bo ZA DŁUGI????

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones