PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=95049}

Planeta wampirów

Terrore nello spazio
5,4 385
ocen
5,4 10 1 385
Planeta wampirów
powrót do forum filmu Planeta wampirów

...ale za to jakże przyjemny seans. Bava sięga po szlachetne wzorce rodem z amerykańskich produkcji science-fiction lat 50., fabuła w oczywisty sposób czerpie z klasyków pokroju "Invasion of the Body Snatchers" czy "The Thing from Another World", ale nie należy również zapominać o tym, że "Terrore nello spazio" samo w sobie było źródłem inspiracji choćby dla Ridleya Scotta przy kręceniu "Obcego". To, że twórca "Reazione a catena" dysponował w tym przypadku minimalnym budżetem widać już na pierwszy rzut oka: te tekturowe dekoracje, dziwaczne kostiumy (czy tylko ja dopatrzyłem się na kombinezonach zakamuflowanych emblematów SS?), potworne aktorstwo, miejscami można się poczuć, jakbyśmy oglądali "Test pilota Pirxa". Pomimo jednak zawartego tutaj wysokiego stężenia kiczu i tandety, "Terrore..." wciąż intryguje. Bava wie doskonale, jak zręcznie zakamuflować niedostatki poprzez kreowanie atmosfery i potęgowanie napięcia, jak ukryć styropian przed wzrokiem widza dzięki odpowiedniemu oświetleniu, jak omamić nasyconymi barwami. Nie ratuje to może słabego scenariusza, nie rodzi sensu, tam gdzie go nie ma, nie ulega bowiem wątpliwości, że obcujemy ze złym kinem. Tyle, że jest to złe kino podane z artystycznym zacięciem.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones