PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=308723}
7,3 588
ocen
7,3 10 1 588
Porwanie w Tiutiurlistanie
powrót do forum filmu Porwanie w Tiutiurlistanie

Klasyka

ocenił(a) film na 10

Dziś już się takich filmów nie kręci. To arcydzieło polskiej animacji, a i bez kompleksów może stawać w szranki z zagranicznymi, także amerykańskimi produkcjami, nie tylko ze względu na staranną i bogatą plastycznie formę.
Ponadto podjęty w tejże bajce temat wojny domowej w tytułowym Tiutiurlistanie, szerzących się wszędzie podejrzeń i uprzedzeń stawiają tę opowieść na kilka poziomów wyżej niż powszechną dla bajki historię walki dobra ze złem. Tu sytuacja jest zbyt poważna, stawka zbyt wysoka, by traktować tę historię dla dzieci li tylko jako niegroźną zabawkę.
Losy Koguta, Lisicy i Kota zbyt przypominają LUDZKIE (to wymaga podkreślenia), by traktować je jedynie jako zwyczajną bajkę. Widziałem ten film jako dziecko w kinie, i niektóre obrazy do dziś pozostawiły niezatarte wspomnienie. Natomiast błahe powody wywoływania wojen (pomysłowa scena z papugą zjadającą zrobione ze słodkości figury szachowe królów dwóch państw), stan nieufności panujący w krainie bohaterów sprawiają, że ogląda się ten film nie bez napięcia, i nie bez prawdziwego przejęcia, aż dziw że jest animowany.
A kostium filmu animowanego, i bohaterów zwierzęcych sprawi, że ta historia o obronie wyższych wartości, zainteresuje małego (także bardzo małego) widza, a podświadomie nauczy co to znaczy "być człowiekiem". Wysoce humanistyczne dzieło. Chwała za to twórcom.

Czy jest obecnie na świecie reżyser filmów animowanych, który tworzy podobne?

ocenił(a) film na 10
mulholland_2

W ferworze pisania zakradł się błąd: to nie były szachy, lecz warcaby.

ocenił(a) film na 10
mulholland_2

Sama bym tego wszystkiego lepiej nie opisała:)) Zgadzam się w 100% TO niesamowity film animowany, zwłaszcza jak na takie kierowane głównie do najmłodszych.
Będąc dzieckiem, gdy oglądałam "Porwanie..." strasznie mi się podobało. Niedawno miałam okazję kupić ten film na VCD i oglądając go pierwszy raz w dorosłym życiu odnalazłam jeszcze więcej niesamowitych rzeczy niż w dzieciństwie i wydał mi się wcale nie mniej ciekawy niż za dawnych lat. To ponadczasowe dzieło!!! Uważam,że powinno się to pokazać każdemu dziecku, aby uwrażliwić je na wiele spraw...

Super, że ktoś postanowił wydać tą bajkę po tylu latach na nowych nośnikach:)), bo moja stara kaseta VHS jest już mocno wyeksploatowana:)
Pozdrowionka dla wszystkich fanów "Porwania w Tiutiurlistanie"

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones