PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=648733}
6,0 324
oceny
6,0 10 1 324

Postęp po szwedzku
powrót do forum filmu Postęp po szwedzku

niewykorzystany potencjał

użytkownik usunięty

Miałam duże oczekiwania co do tego dokumentu. Sądziłam, że będzie on polegał na
spojrzeniu na Szwecję ze strony może bardziej krytycznej, ale mimo wszystko obiektywnej. I
niestety owe nadzieje legły w gruzach. Prawie grobowa melodia czy czarny ekran z
wystukiwanymi zdaniami nadały mu od razu konkretny nastrój i atmosferę. Nawet fakt ujęcia
spojrzenia tej drugiej strony (mam tu na myśli dziewczynę opowiadającą o swojej dużej
rodzinie czy homoseksualnego pastora) jest pokazany tak, by widz czuł, że to mimo wszystko
nie w porządku. Nie mówiąc już nawet o ponurym głosie czytającego w filmie mężczyzny. No i
oczywiście smaczek na koniec - pokazywanie kolorowych zdjęć parad i jej uczestników,
koniecznie z uwzględnieniem mężczyzn w skąpych strojach. Może nigdzie nie było to
bezpośrednio powiedziane, ale mam głębokie poczucie stronniczości twórców tego
dokumentu.

ocenił(a) film na 2

I jeszcze to zbliżenie na swastykę po (odpowiednio pociętej) wypowiedzi pastorki. Plus podawanie danych liczbowych w taki sposób, żeby przemoc domowa była jednoznacznie kojarzona z parami homoseksualnymi (tak jakby ten problem nie dotyczył par hetero). Szkoda.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones