Postęp po szwedzku

2005
6,0 311
ocen
6,0 10 311
77
chce zobaczyć
{"type":"film","id":648733,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Post%C4%99p+po+szwedzku-2005-648733/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Postęp po szwedzku
  • użytkownik usunięty

Miałam duże oczekiwania co do tego dokumentu. Sądziłam, że będzie on polegał na
    spojrzeniu na Szwecję ze strony może bardziej krytycznej, ale mimo wszystko obiektywnej. I
    niestety owe nadzieje legły w gruzach. Prawie grobowa melodia czy czarny ekran z
    wystukiwanymi zdaniami nadały mu od razu konkretny nastrój i atmosferę. Nawet fakt ujęcia
    spojrzenia tej drugiej strony (mam tu na myśli dziewczynę opowiadającą o swojej dużej
    rodzinie czy homoseksualnego pastora) jest pokazany tak, by widz czuł, że to mimo wszystko
    nie w porządku. Nie mówiąc już nawet o ponurym głosie czytającego w filmie mężczyzny. No i
    oczywiście smaczek na koniec - pokazywanie kolorowych zdjęć parad i jej uczestników,
    koniecznie z uwzględnieniem mężczyzn w skąpych strojach. Może nigdzie nie było to
    bezpośrednio powiedziane, ale mam głębokie poczucie stronniczości twórców tego
    dokumentu.

• FiddlerOnTheRoof ocenił(a) ten film na: 2

I jeszcze to zbliżenie na swastykę po (odpowiednio pociętej) wypowiedzi pastorki. Plus podawanie danych liczbowych w taki sposób, żeby przemoc domowa była jednoznacznie kojarzona z parami homoseksualnymi (tak jakby ten problem nie dotyczył par hetero). Szkoda.