PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=751}

Rejs

7,5 130 161
ocen
7,5 10 1 130161
7,6 36
ocen krytyków
Rejs
powrót do forum filmu Rejs

Mistrzostwo!

ocenił(a) film na 10

W ciągu 65 minut pokazać te wszystkie nonsensy tamtego chorego systemu... Film jest kultowy, dialogi i role również. Mam tylko prośbę do ludzi urodzonych po 1980 roku - nie oceniajcie i nie komentujcie. Nie żyliście wtedy - w 95% nie zrozumiecie! Dlatego nie piszcie "nie rozumiem fenomenu tego filmu", "skąd takie zachwyty" etc bo z całym szacunkiem to tak jakby się ślepiec wypowiadał o położeniu ciał niebieskich

ocenił(a) film na 10
fillossotto

Ja urodziłem się po 1980 roku i jeszcze nieco pamiętam z komuny, wiem dużo z opowiadań rodziców, toteż ten film, a także inne, w tym filmy Barei są dla mnie w pełni zrozumiałe.

ocenił(a) film na 10
Shiloh

A, to już coś:) Ja miałem 12 lat jak się to g... kończyło i na stanie w kolejce z mamą się jeszcze załapałem. Pamiętam tez wiele domowych dyskusji, komentowania tamtej rzeczywistości, dlatego tak lubię ten film

ocenił(a) film na 10
fillossotto

"Jeżeli kulturę, więc tezę..."
"To jest miś na skalę naszych możliwości..."

ocenił(a) film na 10
Shiloh

No i oko wypadło temu misiu...:)

ocenił(a) film na 10
fillossotto

Protokół zniszczenia ;-)

ocenił(a) film na 10
Shiloh

No "a nikt nie wie po co ten miś, więc nikt nie zapyta"

ocenił(a) film na 5
fillossotto

Urodziłem się w 2000 i oceniłem :D i co teraz

ocenił(a) film na 10
Darooo2115

? Nic

ocenił(a) film na 8
fillossotto

To, że coś jest hermetyczne (zrozumiałe tylko starym ludziom), nie znaczy, że jest to dobre. Dobre jest coś, co jest uniwersalne. A ten film nijak nie jest ponadczasowy.

ocenił(a) film na 10
mycart

Dla mnie jest6 uniwersalny ponadczasowy. Coś co jest hermetyczne (tzn zrozumiałe tylko goowniarzom) nie znaczy że jest lepsze od starego

ocenił(a) film na 3
fillossotto

Nie może być uniwersalny tylko dla niektórych. Jeśli jest uniwersalny to każdy go zrozumie, a jeśli nie każdy go rozumie, to nie jest uniwersalny. Film jest hermetyczny, obejrzałem go, nie zrozumiałem i oceniam go negatywnie. Mam do tego pełne prawo, bo byłem jego odbiorcą.

ocenił(a) film na 10
Macaretos

Zrozumiały dla kilku pokoleń, ale widać dla niektórych nie, więc muszę zmienić określenie - uniwersalny dla znających PRL, znających historie lub w nim żyjących, niezrozumiały dla reszty

fillossotto

xD Tak zrozumiałeś ten film jak pojęcie uniwersalności. Ta 10 to chyba właśnie dlatego, żeś go nie zrozumiał.

Mavelius

Uniwersalność tego filmu nie może dotyczyć, bo odnosi się do absurdów tamtej epoki. Jak ktoś ich nie poznał, nie zna, to może nie łapać nawiązań i tego, czego satyra dotyczy. Co innego jakiś melodramat, akcja - tam albo intryga wciąga albo nie, ale Rejs to zupełnie inna bajka

mycart

Amen! To, że możesz powiedzieć "o, rozumiem do czego to nawiązuje" nie czyni dzieła jakkolwiek lepszym.

ocenił(a) film na 6
fillossotto

Jeśli osoby urodzone po 1980 roku nie mogą dobrze odebrać tego filmu to znaczy, ze film nie jest uniwersalny i ponadczasowy. Dobry film broni się w każdych okolicznościach.

jeremirozynek

Nie zawsze, jeżeli w filmie są odniesienia i nawiązania do rzeczy które działy się tylko w czasie, o którym opowiada to ludzie nie znający realiów tego nie zrozumieją. Gdyby to był film akcji, przygodówka to tak, ale z takimi filmami jak ten jest inaczej

fillossotto

Tu się całkowicie zgadzam

fillossotto

Facet, ja jestem rocznik 92 i wszystko doskonale rozumiem.

fillossotto

Żyłem w tamtych czasach i kiedy oglądałem wówczas ten film, miałem wrażenie, że groteska dotyczy w głównie ówczesnej rzeczywistośc. Ale gdy dziś ogląda się ten film, na pierwszy plan raczej wychodzą ogólne międzyluczkie nonsensy, głupoty, nieporadności. Ten film wychodzi poza czas komuny. Jest bardziej uniwersalny niz się wydawało. Do dzisiejszej rzeczywistości, pełnej absurdalnych callów, korpo-konferencji, nieudacznych rozmów, nieporozumień - też może się to odnosić. Szczególnie w państwie PiS, gdzie rzeczywistość zaczyna zgrzytać jeszcze inaczej.

ocenił(a) film na 7
fillossotto

Wytłumacz te aluzje i nawiązania do PRLu.

ocenił(a) film na 10
fillossotto

O absurdach PRL-u to są alternatywy 4 albo miś, sesn tego filmu tkwi w czym innym

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones