film

Rejs

1970
1 godz. 5 min.
7,5 129 570
ocen
7,5 10 1 129570
7,5 30
ocen krytyków
Na statku wiślanym pojawia się gapowicz wzięty za instruktora kulturalno-oświatowego. Mężczyzna organizuje zebrania, wybory rady rejsu i zabawia uczestników wycieczki. więcej mniej
Rejs zobacz gdzie obejrzeć online

reżyseria

scenariusz

gatunek

produkcja

premiera

nagrody

Utrzymana w groteskowym tonie eksperymentalna komedia satyryczna: akcję filmu stanowią improwizowane miniscenki, rejestrowane metodą paradokumentalną, rozgrywające się wśród pasażerów statku płynącego po Wiśle. Na pokład dostaje gapowicz (Stanisław Tym), wzięty przez kapitana (Ryszard Pietruski) za instruktora kulturalno-oświatowego. Organizuje on zebrania, wybory rady rejsu, wreszcie - gry i zabawy z okazji urodzin kapitana.

dystrybucja
Zespół filmowy Tor
studio
Studio Filmowe Tor
tytuł oryg.
Rejs
inne tytuły
A Trip Down the River Miedzynarodowe
The Cruise Wielka Brytania
więcej
Rolę kaowca miał początkowo odtwarzać Bogumił Kobiela, ale w lipcu 1969 roku zginął w wypadku samochodowym.
W 80% obsadę filmu stanowili amatorzy wyłonieni w castingach. Angażowano tylko te osoby, które nic nie potrafiły, gdy okazywało się, że ktoś umie śpiewać, recytować lub tańczyć, był natychmiast dyskwalifikowany.
Poeta stoi na środku i przemawia, lecz gdy publiczność zaczyna klaskać, wśród nich można zauważyć tego samego mężczyznę bijącego brawo.
Ocenianie "Rejsu" nie jest łatwe, zwłaszcza z perspektywy kogoś ponad dwa razy młodszego niż sam film. Zdaję sobie sprawę, że dzieło Piwowskiego można rozpatrywać jako satyrę na dojrzały PRL, jednak dla młodego widza będzie to miało efekt komedii z czasów Moliera, takich w jakich to należy dopisywać w przypisach, w których momentach należy się... więcej
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych