Film

1922 1 godz. 53 min.
6,5 179
ocen
6,5 10 179
152
chce zobaczyć
{"id":"181898","linkUrl":"/film/Rok+1863-1922-181898","alt":"Rok 1863","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/18/98/181898/7594876.2.jpg"}
Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Szczęśliwie... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Szczęśliwie udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny -Trwa powstanie styczniowe. W bitwie pod Małogoszczem książę Józef Odrowąż odnosi poważne i rozległe rany. Szczęśliwie udaje mu się dotrzeć do dworu w Niezdołach. Panna Salomea Brynicka, krewna właścicieli majątku, z narażeniem własnego życia udziela mu schronienia. W opiece nad rannym pomaga jej wierny sługa Szczepan, nieprzychylny - jak większość chłopstwa - powstańcom. Odrowąż ukrywany przed licznymi rewizjami, przenoszony w kolejne, wcześniej przygotowane kryjówki, jest bliski śmierci. Oddanie i poświęcenie Salomei, sprawia jednak, że stan Józefa stopniowo się poprawia. Młodzi zakochują się w sobie. Do dworu wracają państwo Rudeccy, właściciele majątku. Śmierć obu synów, którzy zginęli w powstaniu oraz świadomość popadającej w ruinę ojcowizny sprawia, że Rudecki wkrótce umiera. Niespodziewanie do dworu w Niezdołach przybywa księżna Odrowążowa. Mimo wdzięczności, jaką żywi wobec Salomei, nie może zaakceptować uczucia łączącego jej jedynego syna ze zubożałą szlachcianką. Wywozi go za granicę, pozostawiając samotną i zrozpaczoną dziewczynę własnemu losowi. Niemym świadkiem wszystkich tych dramatycznych wydarzeń jest tytułowa „wierna rzeka”.

na podstawie
Stefan Żeromski "Wierna rzeka" (powieść)
studio
Phos
data produkcji
1922
tytuł oryg.
Rok 1863
inne tytuły
Oprócz aktorów zawodowych udział w filmie wzięli autentyczni powstańcy styczniowi oraz żołnierze I Pułku Szwoleżerów Józefa Piłsudzkiego - oddziału kawalerii Wojska Polskiego.
W scenie, gdy Szczepan (Kazimierz Lasocki), sługa Salomei Brynickiej (Maria Hryniewicz), wyrzuca ze swojej chałupy rannego księcia Odrowąża (Ryszard Sobiszewski), wyrzuca również za próg jego prowizoryczne kule i zamyka drzwi. Po chwili otwiera drzwi, i ponownie wyrzuca na zewnątrz te same kule.
"Rok 1863" Puchalskiego jest najstarszą w pełni zachowaną adaptacją powieści w polskiej kinematografii.
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Bardzo dobry film.

  Jaromil ocenił(a) film na 9

  Jestem zaskoczony świetnym montażem, scenografią, reżyserią... jak na tamte czasy. Nawet późniejsze filmy okołowojenne nie są tak świetnie zrobione.

  • Znakomite kino.

   MIR66 ocenił(a) film na 9

   Im więcej oglądam filmów z okresu międzywojennego tym bardziej utrwalam się w przekonaniu że polskie kino (a zwłaszcza kino nieme ) tamtego okresu było na poziomie o jakim dziś możemy tylko pomarzyć! Bez odpowiedzi pozostanie pytanie jak wyglądałaby polska kinematografia dziś gdyby nie II wojna ... więcej

   1
   • więcej informacji na privie :-)

    • DvD

     Neuromer ocenił(a) film na 6

     Dostępny na DVD :) http://www.fn.org.pl/page/inde x.php?str=53&id=1114

    • Ja już zakupiłem. Jest to 3 część serii DvD wcześniejsze to Cud nad Wisłą/Dla ciebie Polsko i Mogiła nieznanego żołnierza.