The Ones Below

1 godz. 27 min.
6,1 2 619
ocen
6,1 10 2619
875
chce zobaczyć
{"rate":5.0,"count":1}
{"type":"film","id":730684,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/The+Ones+Below-2015-730684/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Sąsiedzi z dołu
  • nemezis1212 ocenił(a) ten film na: 7

Debiut reżysersko-scenariuszowy Davida Farra wciąga nas w minimalizm dreszczowca z powolnym narastaniem napięcia,podskórnym stanem czerpiąc z "Dziecko Rosemary".
    Nowe mieszkanie, nowi sąsiedzi, nowe perspektywy i ciężarne...
    Powolnie budowane napięcie z minimalizmem środków wyrazu, muzyką potęgującą podskórne emocje. Relacje sąsiedzkie, oczekiwanie na narodziny dzieci i nagle dochodzi do wypadku, wszystko zaczyna się burzyć, i zaczynają się dziać dziwne zjawiska. Zadbanie o detale i szczegóły, symetrię, pedanterię które wciągają nas w hipnotyzującą sytuację np. mieszkanie i Jon i Teresa to chodząca symetria i pedanteria, natomiast Katie i Justin to ich przeciwieństwo, buty zawsze równo ułożone, napady gniewu, irracjonalność, która zakrada się, reakcje kota na sąsiadów, tajemnicze zdjęcie, elektroniczna niania, włączony gaz czy odkręcony kurek z wodą. Opieka nad synem Katie który chętnie przyjmuje Teresa zaczyna towarzyszyć nadmierna opieka i zachowania wykraczające poza normalną opiekę, opierając się na zachowaniach wynajętej mamki.
    Debiut nawiązuje do wielkich filmów Polańskiego i Hitchcocka i to są bardzo dobre rokuje na przyszłość, jeśli w tym klimat thrillerów.
    Zakończenie bym wycięła, bo pozostawienie widzowi własnej interpretacji dałoby własne zakończenie...
    Polecam ogląda się bardzo dobrze, pod warunkiem, że lubi się powolnie rozwijającą mroczną dramaturgię.

• nemezis1212 Problemem tego filmu jest niemożliwa wręcz czytelność; wszystko podane jest na tacy, a sama intryga wydaję się mocno zapożyczona. Tym samym ciężko jest Farrowi wypracować odpowiednio silne napięcie i poruszyć bardziej wytrawnego kinomana. Oparte na kalkach sceny dramatyczne nie łapią za serce tak jak powinny, a rzekoma depresja poporodowa głównej bohaterki - jako próba wyjaśnienia jej sfingowanego przez sąsiadów samobójstwa; tudzież skłonności samobójczych - jest kompletnie niewiarygodna. Niestety, to dość wtórny treściowo produkt brytyjskiego kina , a zarazem całkiem solidny realizacyjnie debiut reżyserki. Pozdrawiam.

• monika220 ocenił(a) ten film na: 7

Vinedrinker Moim zdaniem wtorny jest, za bardzo podany na tacy, ale mimo tego dobry. Bardzo dobre aktorstwo, atmosfera niepokoju dla mnie wyczuwalna i wciagnelo mnie, dobrze mi sie ogladalo. Stad moja ocena 7 i inne filmy jak powstana rezyserki to na pewno chetnie obejrze. Dla mnie pidobne klimaty to tez film "Dar" troche lepszy, ale ogolnie takie klimaty uwielbiam.

• monika220 ocenił(a) ten film na: 7

monika220 Mialo byc jak bedzie film rezysera hehe, moja pomylka.

• Vinedrinker Ten film jest beznadziejnie naiwny na poziomie szkoły podstawowej.