PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=31609}
6,4 29 079
ocen
6,4 10 1 29079
6,4 10
ocen krytyków
Słodkie zmartwienia
powrót do forum filmu Słodkie zmartwienia

Jak zapewne niektórzy z Was wiedzą, film "Clueless" został częsciowo zainspirowany powieścią Jane Austen pt.: "Emma". Dla tych, którzy przeczytali ją lub obejrzeli ekranizacje: Jakie załuważyliście podobieństwa między nimi?

1. Rolę pana Eltona odgrywa Elton. Cher pragnie swoją nową przyjaciółkę Tai z nim wyswatać. Elton jednak kocha się w Cher. Mamy więc tu konkretny przykład z książki - Emma pragnęła wyswatać Harriet z panem Eltonem, jednak to on się jej oświadczył.
2. Cher zrobiła Tai fotografię, którą Elton od niej wziął. Przyjaciółka Cher załuważyła, że chowa on ją w swojej szkolnej szawce na książki. Z tąd prosty wniosek Cher, że sfotografowana osoba jest podziwiana przez Eltona. Tymczasem on podziwaił fotografię tylko dlatego, że została ona wykonana przez ukochaną. Książka: Emma namolowała portret Harriet, który był wychwalany pod niebiosa przez pana Eltona. Tymczasem łatwo dojść też do wniosku, że podziwiał on talent Emmy, a nie urodę Harriet.
3. W książce pan Martin, farmer oświadczył się Harriet, jednak za namową przyjaciółki, odrzuciła ona jego zaręczyny. Emma uważała pana Martina za niegodnego Hariet i pragnęła znaleźć jej męża z towarzystwa. W filmie Tai podobał się Travis, którego Cher i jej przyjaciółki uważały za "gorszego". Cher próbowała więc odciągnąć Tai od Travisa i zainteresować ją Eltonem. I znowu tak jak w książce - aby odciągnąć Harriet od pana Martina, Emma skierowała jej uwagę na pana Eltona - porównywała ich obu, wyróżniając tego drugiego.
4. Za przykład można też podać przemianę Tai z "brzydkiego kaczątka" w "dziewczynę znającą swoją wartość. Emma przemieniła skromną Hariet w zarozumiałą i próżną pannę.
5. Emma przez cały czas była zakochana w panu Knightley, który wciąż prawił jej kazania. Cher zrozumiała, że jest zakochana w Joshu, chociaż wiecznie ją pouczał (czy związek z przyrodnim bratem, z którym miała wspólnego ojca, chociaż ich ojciec i matka Josha się rozwiedli, jest, jakby to powiedzieć... dozwolony?).
6. Można oczywiście dodać też inne drobne podobieństwa - Cher mieszkała z ojcem, o którego bardzo dbała i nie interesowała się chłopakami. Emma nie pragnęła wyjść za mąż bez miłości. W tamtych czasach (przełom XVIII i XIX wieku) małżeństwa bez miłości były zawierane głównie z powodu braku pieniędzy. Jednak Emma była bogata, nie miała więc powodu wychodzić za mąż. Ona również niesamowicie dbała o swojego ojca, który, tak jak ojciec Cher, bardzo ją kochał i niesamowicie o nią dbał.

Załuważyliście jeszcze jakieś podobieństwa?
(podobny post umieszczę pod najnowszymi ekranizacjami Emmy)

podobienstwa: zaraz na poczatku powiesci/filmu Emma wydaje za maz swoja guwernantke... ;]

ale ja nie o tym; Josh nie jest spokrewniony z Cher - jej ojciec byl tylko mezem jego matki, sama Cher mowi na poczatku 'Byles mezem jego matki trzy lata temu'... no wiec wszystko gra :]

nastepne podobienstwa:

- Josh prosi Tai do tanca, kiedy stoi sama (Knightley prosi do tanca Harriet, kiedy Elton ja obraza na balu)

- Cher mowi do Josha: 'Przeciez nie jestes moim bratem' (Emma mowi do Knightleya: 'Zatancze z toba, nie jestesmy rodzenstwem, nic w tym zlego')

jestem dopiero w polowie filmu, wiec pewnie podobienstw bedzie wiecej... ;]

Christian "ratuje" Tai, tak jak Frank Harriet.

Może to będzie nadinterpretacja, ale wydaje mi się, że pannę Taylor i pana Westona z książki można odnieść do Pana Hall i Panny Geist. W książce Emma przypisywała sobie zasługę w ich wyswataniu, a w filmie, wiadomo, dzięki niej tych dwoje się zeszło :)
W książce pan Elton, po odrzuceniu jego oświadczyn przez Emmę wziął ślub z Augustą (jeśli dobrze pamiętam jej imię), natomiast w filmie jej postać reprezentuje Amber. Obie są zarozumiałe i nie przepadają za główną bohaterką.
W książce Harriet chce spalić w obecności Emmy ołówek, który kiedyś należał do pana Eltona. Natomiast w filmie Tai przychodzi do Cher ponieważ chce się pozbyć rzeczy, które kojarzyły jej się z Eltonem.

Najbardziej w filmie mnie rozśmieszyło, że z Franka Churchilla zrobili geja:)

Czytalam Emme i nie zauważyłam specjalnie, zeby Emma zamieniła Harriet w prózną pannę. Ale z pozostałymi porównaniami się zgadzam. Glupia jestem ze ich nie zauwazyłam.... Ale jako nastolatka nie znałam Jane Austen.

ocenił(a) film na 8

Nawet mnóstwo porównań, więc określenie "luźna" adaptacja jak ją opisali twórcy jest używane trochę zbyt delikatnie. Adaptacja ciut węższa niż luźna, tyle że uwspółcześniona. Jedynym minusem jaki bym zarzucił to brak Jane Fairfax, trochę mi doskwierał (mogli dodać wątek z namolną sąsiadką i jej siostrzenicą), a zamiast tego Frank Churchill został pedziem ;). Przynajmniej byłoby widać, jak Cher jest okropnie o nią zazdrosna...

Pozdrawiam!

ocenił(a) film na 8

Jak dla mnie cała fabuła zerżnięta. Kilka nieistotnych różnic. Emma i tak milion razy lepsza

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones