Sobibor

1 godz. 50 min.
6,5 4 670
ocen
6,5 10 4670
4 918
chce zobaczyć
{"rate":4.0,"count":2}
{"type":"film","id":793211,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Sobibor-2018-793211/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Sobibór
  • Kokainowy_Joe ocenił(a) ten film na: 6

Od kiedy to do Sobiboru przyjeżdżały transporty w pociągach osobowych 2 klasy? :)

• kamil67_filmaniak ocenił(a) ten film na: 7

Kokainowy_Joe To są słowa Filipa Białowicza, który był więźniem w Sobiborze. Też mnie to zdziwiło w trakcie filmu, więc zacząłem szukać info i znalazłem to:

,,Holenderscy Żydzi nie wiedzieli, że idą na śmierć. Przyjechali w wagonach pasażerskich. Otoczenie było ładnie utrzymane, nie było żadnego znaku, że to jest obóz śmierci. Kiedy pomogłem im z bagażem, chcieli mi wręczyć napiwek. Moje serce krwawiło. Wiedziałem, że za pół godziny będzie z nich popiół. Jeden z esesmanów wygłosił do nich przemowę. Proszę o ciszę, przyjechaliście do miejsca, gdzie będziecie pracować, po wojnie wrócicie do waszego domu – powiedział. Przeprosił za niewygodną podróż i za to, że nie mogą iść na kwatery odpocząć, ze względów sanitarnych muszą wziąć prysznic, poddać się dezynfekcji. Prosił, żeby zanim się rozbiorą, brali przyszykowane kartki pocztowe i napisali do krewnych w Holandii, że są w przyzwoitym miejscu, bardzo zadowoleni. Niektórzy zaczęli bić brawo. W drodze do komory gazowej strażnik wziął od nich zegarki i pierścionki, dając w zamian fikcyjne numerki, by mogli odebrać cenne przedmioty po prysznicu. Wszystko było dopracowane. Na podwórku już stała druga grupa. Usłyszała takie samo powitalne przemówienie."

• Kokainowy_Joe Stereotypy. Nie wszystkie transporty to bydlece wagony. Na "dworach" w Treblince czy Sobiborze transpoty z Belgii, Holandii czy Francji często tak wyglądały.

• Kokainowy_Joe Było to możliwe. Dla porównania obejrzyj film z 1987 r. Część transportów (zapewne z Polski, Rosji, Ukrainy) to były bydlęce wagony. Transporty Żydów z krajów zachodnich dla pozoru wyglądały inaczej, w tym starszym filmie jest scena jak Żydówka z Holandii chce dać napiwek wysiadając z wagonu. Niemcy do końca ukrywali właściwe intencje, Żydzi byli przekonani że faktycznie idą pod prysznic. Po co mieliby podjąć nieudaną próbę buntu czy ucieczki?