Sobibor

1 godz. 50 min.
6,5 4 670
ocen
6,5 10 4670
4 918
chce zobaczyć
{"rate":4.0,"count":2}
{"type":"film","id":793211,"links":[{"id":"filmWhereToWatchTv","href":"/film/Sobibor-2018-793211/tv","text":"W TV"}]}
powrót do forum filmu Sobibór
 • aklekot ocenił(a) ten film na: 7

  ta, która zabijała i wydawała uciekinierów Niemcom.
  Bardzo delikatnie to Rosjanie ujęli. Podobnie napisali o dalszych losach Pieczerskiego. Pisząc mniej delikatnie, po powrocie do ZSRR spotkały go: degradacja, karna kompania, więzienie i przymieranie głodem (5 lat zakazu pracy).
  Z filmu nie dowiemy się również, jakiej narodowości była większość strażników. Podpowiem, że nie byli Niemcami.

 • kalapita ocenił(a) ten film na: 6

  aklekot Ukraińcy

 • pafffcio86 ocenił(a) ten film na: 2

  kalapita Nie do końca. "Ukraińcy" to potoczne określenie. Poza SS-manami załogę obozu w Sobiborze pełnili strażnicy wyszkoleni w oboze SS w Trawnikach. Byli to przede wszystkim ludzie ze wschodu, którzy sami chcieli pracować dla Niemców. Ale nie byli to wyłącznie Ukraińcy, byli tam też Rosjanie, Białorusini itp. Ogólnie rzecz biorąc ci strażnicy byli lekceważeni przez Niemców. Nie brali bezpośredniego udziału w zagładzie więźniów, byli słabo wyszkoleni i uzbrojeni, wielu spośród nich było przekupnych i za żydowskie złoto czy kosztowności robiło więźniom różne przysługi.

 • Ketrid2_ ocenił(a) ten film na: 7

  aklekot no właśnie ciężko zgadnąć bo Sobibór leżał na polsko - ukraińskim pograniczu etnicznym - w owym czasie dominowała tam ludność ukraińska ale na ile uświadomiona narodowo to inna sprawa

 • kamil67_filmaniak ocenił(a) ten film na: 7

  Ketrid2_ Większość uciekinierów zwiewała na zachód w stronę Lublina, ale raczej się nie dowiemy kto wydawał Żydów.

 • aklekot ocenił(a) ten film na: 7

  kamil67_filmaniak Wydawała okoliczna ludność, i polska i ukraińska (lub raczej i katolicka, i prawosławna). A mordowali Niemcy.

 • kamil67_filmaniak ocenił(a) ten film na: 7

  aklekot Pewnie tak. Ale warto wspomnieć, że Niemcy nie lubili brudzić rąk, więc na tamtych terenach mordowaniem Żydów zajmowali się też Ukraińcy, Białorusini, Litwini i Łotysze, gdyż mieli dużą reprezentacje w oddziałach Einsatzgruppen.

 • aklekot tak dokladnie bylo, kazda relacja nielicznych ocalalych z tego obozu smierci to potwierdza

 • aklekot Podobnie z polskich filmów nie dowiemy się, iż wielu Polaków mordowało Żydów.

 • aklekot ocenił(a) ten film na: 7

  skalp_el Nie dowiemy się, bo to nieprawda. Natomiast możemy się dowiedzieć zgodnie z prawdą że niektórzy, nieliczni Polacy mordowali Żydów. Ida, Pokłosie, Miejsce urodzenia.
  Nie znam natomiast żadnego izraelskiego filmu o tym, że również niektórzy, nieliczni Żydzi mordowali i Żydów, i Polaków. Ale może jest taki.