PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=9664}
7,0 7 748
ocen
7,0 10 1 7748
Sommersby
powrót do forum filmu Sommersby

reżyser mógł wymyślić coś lepszego na końcówkę filmu:) eh..ale film i tak rewelka ;d

anusiakowska

za myślenie nad końcówką filmu to odpowiada moja droga scenarzysta;p

ocenił(a) film na 7
Private_Witt

scenarzysta robi to co mu każe reżyser. Eastwood na przykład był aktorem i nakręcił kilkadziesiąt filmów, a z tego co wiem to tylko w JEDEN scenariusz nie ingerował. W uproszczeniu wyglądało to mniej więcej tak: reżyser dostaje scenariusz, nie jest dokładnie wg jego wizji i mówi scenarzyście, że ten bohater ma żyć, tamten ma umrzeć, ma być pokazana jego miłość do tego itd. i prosi scenarzystę, żeby ten poprawił scenariusz. Często jeśli scenarzysta nie zgadza się na zmiany to wylatuje z ekipy. Zauważ, że nierzadko aby scenarzysta mógł zrealizować film dokładnie wg swojej wizji to musi zostać producentem albo być w dobrej komitywie z producentem. W porównaniu z reżyserem scenarzysta ma dużo słabszą pozycję.

andolinis

taaak, a rezyser robi to co każe mu producent,a producent zależny jest od wytwórni.. co do Clinta do słaby przykład biorąc pod uwagę, że większość swoich filmów sam wyprodukował.

ocenił(a) film na 7
Private_Witt

Clint nie tylko sam produkował i wcale nie większość. Malpaso powstało jakiś czas w trakcie jego kariery, a wcześniej też bardzo często wpływał na scenariusze. Nawet na Warnerze wymuszał zmiany, nie wspominając o innych wytwórniach. Z tego co piszesz widzę, że nie za bardzo masz pojęcie nt. co się dzieje ze scenariuszami w Hollywood.

Nie chcę mi się tłumaczyć bo szkoda czasu, ale zazwyczaj od powstania scenariusza do realizacji mijają lata, w tym czasie przechodzi on z rąk do rąk, z wytwórni do wytwórni, od reżysera do reżysera, aktora do aktora itp. Wytwórnia/producent zazwyczaj próbują nim zainteresować dobrego reżysera - chodzi tu o gwarancję zwrotu nakładów (tak, tak, to podstawowy cel wytwórni), tak aby realizacja filmu się zwróciła w kasach kinowych (najlepiej w pierwszy weekend emisyjny), żeby nie przekroczono budżetu, a jednocześnie żeby maksymalnie skrócić czas produkcyjny.

Koniec końcem znajdują reżysera, który zgadza/chce zrobić dany film. Zazwyczaj jednak nie są to ciamajdy wykonujące polecenia producenta (choć tacy też się zdarzają - określa się ich mianem "rzemieślnika") czy wytwórni, pozwalające mieszać im w scenariuszach tylko ludzie, którzy wiedzą czego chcą, mają własną wizję i sami często wymuszają zmiany w scenariuszach. Scenarzysta jako taki ma tu najmniej do gadania, potem producent - najwięcej do powiedzenia ma dobry reżyser i to mimo, że wydawało by się że najwięcej do powiedzenia ma ten kto daje kasę!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones