PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=701323}
7,1 16 149
ocen
7,1 10 1 16149
6,8 12
ocen krytyków
Stare grzechy mają długie cienie
powrót do forum filmu Stare grzechy mają długie cienie

Zdziwiłem się trochę prymitywizmem agitacji. A krzyż wiszący na ścianie hotelu, obłożony zdjęciami Hitlera i Mussoliniego to już prawdziwe lewackie horrendum, dla kompletnie niezorientowanych prymitywów.

websky

A co mowia lekarze?

ocenił(a) film na 9
sankt1910

Też jestem ciekawa.

websky

W pełni zgadzam się z komentarzem, w momencie jak zobaczyłem ten krzyż z Hitlerem chciałem wyłączyć film. Franco nie wciągnął Hiszpanii w II Wojnę Światową i wypierdzielił komuchów - stalinowców. Jednak poza tymi politycznymi wstawkami film moim zdaniem bardzo dobry.

dmatecki

A ciebie kto wypierdzielil, ze piszesz jak potluczony?

ocenił(a) film na 7
websky

Wy tak na serio, czy to tylko prowokacja? :)

ocenił(a) film na 2
michal.2907

Zupełnie na serio.
Trzeba skończyć tzw. filmoznawstwo, żeby wypowiadać się na temat symboliki i przekazu (propagandy) w filmie? Tu jest ona tak czytelna, że aż w oczy kole, czemu dałem wyraz w swoim komentarzu. No ale jak widać, lewactwo intoksykuje nawet bez świadomości tych, których truje.
Film porównuje się do książek Alfonso Grosso i Armando Lopeza Salinasa obaj PCE (Partido Comunista de España):
Salinas - 2013:
https://laelipadecolores.files.wordpress.com/2014/03/img_8742.jpg?w=529&h=363

Fakt, że jako pierwszy przyleciał "towarzysz" ze znaczkiem St. Pauli (antifa) i zrobił to w takiej formie, jest symboliczny.

ocenił(a) film na 2
websky

poprawka Salinas 2013:
https://laelipadecolores.files.wordpress.com/2014/03/img_8742.jpg?w=529&h=363

ocenił(a) film na 6
websky

Kolejnym razem skup się bardziej na samym filmie i jego fabule, może lepiej się poczujesz.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 8
sankt1910

was nic nie boli - łykacie wszystko bezmyślnie. Zgadzam się z Webskim - lewacki film i ta scena z krzyżem i Hitlerem to przegięcie. Jednak sam film broni się - klimat lat 80 , dobra muzyka, ciekawa fabuła i poprawna gra aktorska.

ocenił(a) film na 6
websky

Trafiony - zatopiony. Zauważyłeś, że mądrale od Trockiego, mają słabe poczucie humoru? Są wulgarni, plebejscy w tym gorszym odcieniu znaczenia tego słowa.

ocenił(a) film na 7
websky

Co do Hitlera, to zdecydował się on na wsparcie strony narodowej w hiszpańskiej wojnie domowej kierując się obawą, iż w przypadku zwycięstwa strony republikańskiej w tej wojnie mogłoby dojść do zaprowadzenia w Hiszpanii rządów reżimu komunistycznego, co doprowadziłoby także do skomunizowania sąsiadującej z nią Francji, a w konsekwencji do otoczenia Niemiec przez państwa komunistyczne, co byłoby niebezpieczną komplikacją w hitlerowskich planach wojny z ZSRS. Niemiecki dyktator obawiał się wzmocnienia w ten sposób pozycji Moskwy w Europie.

Nawiązanie współpracy z Hitlerem bardzo pomogło Franco w uzyskaniu przywództwa w obozie narodowym. Początkowo generał Mola zamierzał przekazać dowództwo nad oddziałami powstańczymi generałowi Jose Sanjurjo, znajdującemu się w tym czasie na emigracji w Portugalii, na którą był zmuszony się udać po nieudanej próbie obalenia przez siebie rządu republikańskiego w 1932 roku. Podczas przelotu generała Sanjurjo na samym początku wojny domowej do Hiszpanii doszło jednak do katastrofy lotniczej, w wyniku której zginął na miejscu. Na przełomie września i października 1936 roku zbuntowani przeciwko rządowi republikańskiemu generałowie zdecydowali się oddać naczelne dowództwo generałowi Franco. Jedną z najważniejszych przesłanek, jaką się kierowali dokonując takiego wyboru, były właśnie jego kontakty z Hitlerem, które już do tej pory przyniosły stronie narodowej wielkie zyski w postaci dostaw samolotów oraz broni, które napływały z Niemiec do Hiszpanii. W rezultacie 1 października 1936 roku generał Franco otrzymał rangę generalissimusa wojsk narodowych, co dało mu najwyższą władzę cywilną i wojskową na obszarach kontrolowanych przez powstańców. Władza ta została mu nadana na czas nieokreślony. Odbyło się to w pokojowej atmosferze – generał Mola, który przygotował zamach stanu z 17/18 lipca 1936 roku, rozpoczynający wojnę domową, zaakceptował przywództwo Franco i aż do śmierci Moli w katastrofie lotniczej podczas walk z republikanami na północy Hiszpanii w 1937 roku nie doszło pomiędzy nimi do żadnych konfliktów.

Pomoc ze strony nazistowskich Niemiec dla strony narodowej podczas wojny domowej w Hiszpanii nabierała coraz szerszego zasięgu. 7 listopada 1936 roku utworzono w Hiszpanii Legion Condor, w skład którego weszło 5 tysięcy żołnierzy i 100 samolotów. Na jego czele stanął początkowo generał Hugo Sperrle, w tym czasie mający stopień generała majora, a następnie Wolfram von Richtofen. Łącznie w czasie wojny przez Legion Condor przewinęło się ponad 20 tysięcy żołnierzy niemieckich. Wojna domowa w Hiszpanii stała się dla Niemców dobrą okazją do sprawdzenia ich nowego uzbrojenia – to w Hiszpanii po raz pierwszy użyto samolotów Heinkel He 111 i Messerschmit Bf 109. Niestety, to właśnie Legion Condor dokonał 6 kwietnia 1937 roku zbombardowania miasteczka Guernica na północy Hiszpanii, co odbiło się szerokim echem na arenie międzynarodowej ( wystarczy wspomnieć chociażby słynny obraz Pabla Picassa, który powstał w reakcji na to wydarzenie). Ogółem pomoc ze strony nazistowskich Niemiec przyczyniła się w wielkim stopniu do zwycięstwa wojsk generała Franco w wojnie domowej. Pomoc ta nie była jednak darmowa – Franco 19 listopada 1938 roku podpisał w Niemcami traktat, na mocy którego uzyskali oni zobowiązanie strony hiszpańskiej do informowania przez nią o prowadzonych rokowaniach z państwami trzecimi oraz prawo pierwokupu hiszpańskich kopalń.


Bombowiec Heinkel He 111 E należący do Legionu Condor (fot. ze zbiorów Bundesarchiv, Bild 183-C0214-0007-013, opublikowano na licencji Creative Commons Uznanie autorstwa – Na tych samych warunkach 3.0 Niemcy).

websky

Nie może być mowy o agitacji w przypadku gdy większość widzów nie zwraca na to uwagii, jedynie "uwazni" obserwatorzy którzy przy każdej nadarzajacej się okazji szukają ukrytych znaczeń, propagandy itp. Dlaczego nie potraktujesz tego jako element świata przedstawionego ?

ocenił(a) film na 8
RealKalps

Bezmyślni żyją dłużej...

asmad77

To juz sporo musisz zyc...

ocenił(a) film na 8
sankt1910

Sankt , nie sporo ale długo - naucz się języka polskiego. Chyba, że twoim ojczystym językiem jest germański?:)
Świetna riposta - zaprawdę nie spodziewałem się takiej:)))) Lewatywa jednak trzyma poziom!
tobie nie muszę życzyć długiego życia...;))))





asmad77

Ty taki od urodzenia prawaczku czy z wiekiem nieszczescie przyszlo?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones