PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=695003}

Sufrażystka

Suffragette
6,9 22 211
ocen
6,9 10 1 22211
5,7 6
ocen krytyków
Sufrażystka
powrót do forum filmu Sufrażystka

Dużo mi ten film dał wiedzy i właściwego spojrzenia na historię walki sufrażystek o prawa kobiet - nie tylko wyborcze. Mało wiemy o tej historii, a jak już to jest to przedstawiane jako fanaberie znudzonych paniuś z parasolkami i wielkimi kapeluszami, palących cygara jak mężczyźni itp. stereotypy i uproszczenia, ośmieszające ich dążenia do uzyskania uprawnienia z mężczyznami.
Wstyd mi (nie tylko w zw. z tym filmem), że jestem mężczyzną.... Wstyd mi za innych mężczyzn na całym świecie.
Świetny film, scenografia, role. Nic mu nie można zarzucić - chyba to, że jest JEDEN.

ocenił(a) film na 6
kkutz

nie używaj słów znaczenia których nie rozumiesz, rasizm to podział na rasy a nie na płeć. Mi też wstyd za ciebie

ocenił(a) film na 10
japochleb

CZYTAJ ZE ZROZUMIENIEM. Napiszę jeszcze raz, przystępniej: 1. rasizm trwa wciąż, 2. niewolnictwo, to "tradycyjne", "w kajdanach" - wciąż istnieje, choć jest mało widoczne. Sytuacja kobiet, chociaż nie są w kajdanach wciąż "pozostawia wiele do życzenia" (eufemizm). To są patologie, w dziejach ludzkości, z których sytuacja kobiet jest chyba najtrudniejsza do rozwiązania i trwa tak samo jak Rasizm, a w przeciwieństwie do dosłownego niewolnictwa "w kajdanach" jest trudniejsza do likwidacji.
Nie jest mi za Ciebie wstyd, jest mi smutno, że tego nie zrozumiałaś,-eś. Istnienie tych patologii, oprócz innych czynników ma swoje źródła w braku wiedzy - nieumiejętności czytania ze zrozumieniem. No a teraz rzuć jakąś wiąchą, mięchem albo inną "ciętą ripostą".

ocenił(a) film na 10
japochleb

W takim skojarzeniu niewolnictwa/rasizmu z sytuacją kobiet nie byłem oryginalny. Nasuwa się tytuł piosenki Johna Lennona (po 1970 roku) - "Kobieta jest murzynem świata" i nie chodzi tutaj bynajmniej o rasizm.
"Kobieta jest murzynem świata"
Tak właśnie jest...pomyśl o tym
Kobieta jest murzynem świata
Pomyśl o tym.. zrób coś z tym

Każemy jej malować się i tańczyć
Jeśli nie chce być niewolnicą, mówimy, że nas nie kocha
Jeśli jest sobą, mówimy, że próbuje być mężczyzną
Upokarzając ją, udajemy, że jest ponad nami

Kobieta jest murzynem świata.. tak właśnie jest
Jeśli mi nie wierzysz, popatrz na tą, z którą jesteś
Kobieta jest niewolnicą niewolników
O, tak... lepiej krzycz o tym

Każemy jej rodzić i wychowywać nasze dzieci
A potem opuszczamy ją bez słowa, bo jest taką starą kwoką
Mówimy jej, że dom to jedyne miejsce dla niej
Potem skarżymy się, że jest zbyt mało światowa, żeby się z nią zaprzyjaźnić

Kobieta jest murzynem świata.. tak właśnie jest
Jeśli mi nie wierzysz, popatrz na tą, z którą jesteś
Kobieta jest niewolnicą niewolników
O, tak... wykrzycz to!

Obrażamy ją codziennie w telewizji
I zastanawiamy się, czemu nie ma odwagi i pewności siebie
Kiedy jest młoda, zabijamy w niej chęć bycia wolną
Mówiąc jej, żeby nie była taka mądra, jednocześnie lekceważymy ją, bo jest taka głupia

Kobieta jest murzynem świata.. tak właśnie jest
Jeśli mi nie wierzysz, popatrz na tą, z którą jesteś
Kobieta jest niewolnicą niewolników
O, tak... jeśli mi wierzysz, lepiej krzycz o tym.


PS. Oglądasz ciekawe i dobre filmy - serio.

użytkownik usunięty
kkutz

Nie przesadzajmy z tymi nieszczęściami kobiet. Zależy, o których kobietach mowa. Kobiety z klas niższych miały kiepsko, ale i mężczyźni z ich sfery mieli kiepsko. Z kolei te z klas wyższych miały na ogół lepiej niż mężczyźni. Zero odpowiedzialności, żadnej pracy, służba do wszystkiego (m.in. kobiety z klas niższych). Sfrustrowane były głównie te z klasy średniej, z aspiracjami zawodowymi i politycznymi.

ocenił(a) film na 9

Hehe Skąd ty żeś spadł?

użytkownik usunięty
mariuszkow

Kolejne kretino z gimbazy?

ocenił(a) film na 9

No nie wiem kto tu jest” Kolejne kretino z gimbazy?”
Mówienie iż kobiety z wyższych sfer miały lepiej jest ignorancją.
A dlaczego. Cóż pisać mi się nie chce.
Poczytaj coś czasem nim „zaszpanujesz ekspertem”

użytkownik usunięty
mariuszkow

"A dlaczego. Cóż pisać mi się nie chce. "

To po cholerę się w ogóle odzywasz?

Mamy równouprawnienie, dlatego już nie ciągam zakupów, tylko robi to moja żona, i już nie wnoszę wózka na piętro, niech wnosi moja żona.

kkutz

a mi wstyd za współczesne feministki które wymachują transparentami z napisem 'refugees welcome' ;] Praca poprzedniczek cały wysiłek idzie na marne bo jeszcze 20-30 lat i w takich krajach jak niemcy czy francja kobiety nie będą mieć żadnych praw i będą musiały chodzić w burkach.

ElTabasco

rzeczywiście, empatia to wielki powód do wstydu...

ocenił(a) film na 6
ycjbbtlatch

Brak wyobraźni to powód do wstydu.

uebzon

wyobraźnia jest wyobraźnią, nie rzeczywistością, ale to powinno być dla wszystkich jest jasne ;)

ocenił(a) film na 7
kkutz

Ruch sufrazystek to piekna idea . Ale ta nazwa ...

kkutz

Ty naprawdę czerpiesz wiedzę z Netflixa? Powinni ci odebrać prawa obywatelskie. Boże widzisz a nie grzmisz!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones