PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=10037266}
5,7 768
ocen
5,7 10 1 768
Superposition
powrót do forum filmu Superposition

Genialny!

ocenił(a) film na 10

Na pewno jest to jeden z tych filmów, które dla jednych będą arcydziełem, a dla innych gniotem. Trafi raczej do bardzo wrażliwego widza, którego życiowe doświadczenia będą w jakiś sposób rezonować z histoią bohaterów. Dla mnie jest to zdecydowanie jeden z najbardziej genialnych filmów jakie widziałem. Umieszczenie go w kategorii horror, to całkowite nieporozumienie. Ja określiłbym go jako dramat psychologiczny z elementem s-f, który jednak nie gra tutaj treścią, a jedynie zręcznie użytym narzędziem. 

 Jeśli spojrzymy na powierzchnię wody, nie zobaczymy tam nic szczególnie ciekawego. Kiedy zanurzymy się pod nią, ujrzymy całe bogactwo flory. Rafy koralowe, przepiękne wielobarwne stworzenia. 

Podobnie jest z tym filmem. Jego fasadowa warstwa, to niczym nie zaskakująca fabuła s-f. Ale jeśli odczytamy głebię zawartą pod nią, zanurzymy się morzu emocji. Trudno nawet opisać co czuje się podczas oglądania niektórych scen. Z resztą każdy może poczuć coś innego, bo reżyser nic nie podaje nam na tacy. Wzruszenie, tęsknota, miłość, samotność, namiętność, smutek, złość, zazdrość, otwartość, nadzieja. Kalejdoskop emocji, które przenikają jedna w drugą. Splatają się ze sobą w sposob nieuporządkowany i "trójwymiarowy", dojmująco prawdziwy. Ten film jest trochę jak "emocjonalna incepcja". Możemy wchodzić w kolejne poziomy, zagłebiając się w samych sobie i tylko od nas zależy, na jak wiele sobie pozwolimy. Niektórzy będą pływać po powierzchni, a niektórzy zanurkują wgłąb siebie, konfruntując się ze swoimi pragnieniami, motywacjami, kłastwami wobec samych siebie. Skandynawskie kino, po raz kolejny nie zawodzi. "Superpozycja" wskakuje zdecydowanie na moja listę "top of the top".

lukasz_musial

"Trafi raczej do bardzo wrażliwego widza..." Rozumiem, że ty jesteś super wrażliwy, bo dałeś 10/10, a jeśli komuś się nie podoba, to burak jest i basta. Gratuluję dobrego samopoczucia.

ocenił(a) film na 1
zulu88

to chyba ja ta buraczka bo nawet 1 to zadużo

ocenił(a) film na 2
dorotavectra

Dokładnie,ja dałem 2 jedynie za fajny klimat.Ale ogólnie film dno i wodorosty.Kto takie bzdury wymyśla ?.

ocenił(a) film na 5
lukasz_musial

Spojler!!! A dlaczego nie było drugiego takiego samego dziecka? Skoro wszyscy poza nim byli zdublowani

ocenił(a) film na 8
maciekb80

Jedno dziecko zgubiło się w lesie i nie przeżyło. Końcowa scena to wyjaśnia - znalezienie rękawiczki blisko jeziora i to, że drugie dziecko przedostało się do równoległego świata, a mogło to zrobić tylko jeśli jego sobowtór nie żył.

ocenił(a) film na 3
DearSilence

I właśnie ta interpretacja zakończenia mi nie pasuje. Ona zgubiła na początku filmu swojego prawdziwego syna, a tu - na koniec - zauważa, że jej prawdziwy syn prawdopodobnie się utopił i wydaje się z tego powodu zadowolona. 

Swoja drogą, to że zauważyła z oddali, z jadącego samochodu, leżącą pod kamieniem rękawiczkę te mi nie pasuje. W realnym świecie jest to niewykonalne. Więc albo to błąd reżyserski, albo ona wiedziała, ze dziecko wcześniej tam było - czyli, ze na początku filmu zabiła swojego synka, bo skąd miałaby wiedzieć, że ta rękawiczka tam lezy?

Sprawę dodatkowo gmatwa fakt, ze wyjechali dokładnie w miejscu, gdzie wcześniej urwała im się muzyka z radia i ta muzyka znów im się włącza, gdy mijają ten słup energetyczny, stojący przy drodze. Tak jak by czas nie płynął podczas wydarzeń z filmu. Troche za dużo gmatwania, dlatego uważam to za błedy reżyserskie, a nie celowy zabieg.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones