Film

1995 1 godz. 42 min.
7,2 3 839
ocen
7,2 10 3839
1 407
chce zobaczyć
{"rate":5.0,"count":1}
{"id":"707","linkUrl":"/film/Szabla+od+komendanta-1995-707","alt":"Szabla od komendanta","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/07/07/707/7263792.2.jpg"}
Jakubek umiera, lecz nie zostaje wpuszczony do nieba ze względu na swoją szablę. Tradycja nakazuje przekazać ją wnukowi, a że zmarły go nie ma rozpoczyna więc poszukiwania żony dla syna. Więcej Mniej
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

W wiosce Będków żyje czterech dawnych legionistów i szwoleżerów, służących pod wodzą Pana Komendanta (Bogusław Sochnacki). Przed laty, za wojenne zasługi, byli wielokrotnie odznaczani i nagradzani. Jeden z nich - Jakubek (Bronisław Pawlik) - dostał od Komendanta szablę, którą chce zabrać do grobu. W dniu jego śmierci, święty Piotr (MichałW wiosce Będków żyje czterech dawnych legionistów i szwoleżerów, służących pod wodzą Pana Komendanta (Bogusław Sochnacki). Przed laty, za wojenne zasługi, byli wielokrotnie odznaczani i nagradzani. Jeden z nich - Jakubek (Bronisław Pawlik) - dostał od Komendanta szablę, którą chce zabrać do grobu. W dniu jego śmierci, święty Piotr (Michał Pawlicki) nie chce go jednak wpuścić z nią do Nieba. Nakazuje mu pozbyć się broni. Mężczyzna nie wyobraża sobie, jak można stanąć przed Panem Komendantem bez szabli. Konflikt rozwiązuje na szczęście sam Komendant. Rozkazuje, by Jakubek wrócił do Będkowa i przekazał szablę wnukowi.

dystrybucja
Odra Film
studio
Agencja Produkcji Filmowej / Agencja Scenariuszowa / Canal+ Polska / Więcej...
data produkcji
1995
tytuł oryg.
Szabla od komendanta
inne tytuły
Film był kręcony w Woli Piekarskiej, Niemysłowie i Pęczniewie (Polska).
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • Milutko

  Saint_2 ocenił(a) film na 9

  Bronisław Pawlik, Wiesław Gołas, Franciszek Pieczka i Witold Pyrkosz - im starsi tm lepsi! Popis dobrego aktorstwa w bardzo przyjemnym filmie - spokojnym i nastawiającym optymistycznie. Niesamowite podejście do śmierci widzianej przez starszych ludzi. Kupa dobrej zabawy :-)

 • niech szlag trafi dźwięk w polskich filmach

  mondeo117 ocenił(a) film na 7

  Film przecudnej urody, aktorzy wspaniali, historia z pomysłem i... dźwięk, jak zawsze w polskim filmie do d....y tło głośniejsze od dialogów, przez to ocena niżej zamiast 8 jest 7. Mogliby naprawdę lepiej kształcić dźwiękowców bo szlag człowieka trafia!

 • Scena u bram raju

  Gibon_Szybkoreki ocenił(a) film na 7

  świetna. Tak absurdalna i humorystyczna jednocześnie, że na długo zapada w pamięć.

  3
  • Jeden z najlepszych polskich filmów.

   tkow

   Zastanawiam się, czy w tej konwencji nie można by zrobić filmu o 1920 i polskich ułanach ... inteligentnie wpleść retrospekcje, trochę historycznych zdarzeń ... nie chodzi o patos ... raczej komedię wojenną przybliżającą tamte lata ?

   3
   • Muzyka z filmu "Szabla od komendanta"

    jargo1 ocenił(a) film na 10

    Witam. Czy ktoś się orientuje na jakiej płycie można znaleźć muzykę z tego filmu?