PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=37311}

Troja

Troy
7,4 344 193
oceny
7,4 10 1 344193
5,8 28
ocen krytyków
Troja
powrót do forum filmu Troja

To nie jest Homer

ocenił(a) film na 6

Jak w ogóle można nakręcić ekranizację Homera bez mitologii bez bogów? Przecież to totalne nieporozumienie. Nie mówię już o tym, że to co widzimy na ekranie do realiów Grecji archaicznej ma się nijak. Dno.

ocenił(a) film na 8
michal_61

Gdyby w tym filmie byli Bogowie i gdyby byl on bardziej oparty ma Iliadzie, to wtedy dopiero byloby dno!!

ocenił(a) film na 8
raphiX

A miałeś przyjemność czytać wogóle Iiadę Homera ??
Jeśli nie to skąd wiesz czy film byłby gorszy a poza tym w książce jest dużo więcej ciekawszych wątków związanych właśnie z bogami.

ocenił(a) film na 1
raphiX

Beznadzieja- Jeden z gorszych filmów jakie me zacne oczy miały przyjemność oglądać. A wszystko przez to ,że zniszczyli piękną opowieść i zrobili z tego komercyjny kit. Od zera bezwzględnego ratuje ten film dwóch aktorów Eric Bana i Sean Bean tylko oni jak dla mnie pasują do swoich ról. Ah no i Ajax całkiem całkiem ;)dlatego dostają w skali od 1 do 10- 1. Mam nadzieje ,że już tego tematu HollyWood się tykać nie będzie. Zbyt dużo nie ścisłości( gdzie Eneasz? gdzie Bogowie? gdzie te piękne Trojanki(dobrze odmieniłem?) i dlaczego Pitt tak długo żyje?!xD), zbyt dużo fantazji scenarzysty, drewniane dialogi, zły dobór aktorów. To wszystko jest przepisem na klęske jakich mało.
Pozdrawiam

ocenił(a) film na 9
michal_61

tyle ze film stracilby na wartosci po wprowadzeniu jakichs komputerowych bogow

koniak

Dlaczego niby ci bogowie mieliby być komputerowi? To nie starożytny Egipt, gdzie czczono bogów o głowach kotów albp ptaków, czy też boginie-krowy. Bogowie greccy wyglądali jak ludzie. Niektórzy z nich jako wyjątkowo urodziwi ludzie co prawda.

"Gdyby w tym filmie byli Bogowie i gdyby byl on bardziej oparty ma Iliadzie, to wtedy dopiero byloby dno!!"

Rozbrajające. Przecież Homer to takie dno. Górą Hollywood!

ocenił(a) film na 8
Arya_2

Chodzilo mi tu o film a nie o powiesc, czytaj dokladniej. Po prostu sadze, ze gdyby powstal film oparty na Iliadzie to wlasnie on bylby straszliwym kiczem. Bez sensu byloby np. gdyby bogini uratowala Parysa przed Menelaosem i gdyby Achilles za przeproszeniem zapierdalal za Hektorem wokol Troi. Chyba nie wytrzymalbym ze smiechu...

ocenił(a) film na 1
raphiX

taaa... co nie zmienia faktu ,że ten film posiada nazwe TROJA co znaczy że się powinien odnosić do mitu trojańskiego. Ja bym ten film wytrzymał gdyby był o dzielnych grekach bijących swoich wrogów, ale takie podejście do Homera jest nie do zniesienia. A my dostajemy wielką nawalanke o [niezbyt] urodziwą Helene iiii... no i właściwie to jest wszystko co dostajemy...

ocenił(a) film na 8
Topos

Moze dlatego nei ma bogow bo nie istnieli ? a film mial byc w maire realistyczny, a nie z pajacami rzucajacymi gromami i jerzdzacymi na niebie w powiozie :|

ocenił(a) film na 7
slocik

Duchy i reinkarnacja oraz zjawiska paranormalne są prawdą.

ocenił(a) film na 1
raphiX

taaa... co nie zmienia faktu ,że ten film posiada nazwe TROJA co znaczy że się powinien odnosić do mitu trojańskiego. Ja bym ten film wytrzymał gdyby był o dzielnych grekach bijących swoich wrogów, ale takie podejście do Homera jest nie do zniesienia. A my dostajemy wielką nawalanke o [niezbyt] urodziwą Helene iiii... no i właściwie to jest wszystko co dostajemy...

Topos

Radzę czytać napisy końcowe. W przypadku tego filmu wyraźnie jest w nich napisane: ZAINSPIROWANE "Iliadą" Homera.

ocenił(a) film na 1
Jack_Sparrow

wiesz osobiście wolałbym aby film poprostu nie nazywał się troja i byłyby inne imiona bohaterów ;)wtedy wszyscy byliby szczęśliwi a ja czepiać się nie miałbym o co...

michal_61

Takie właśnie było założenie filmu. Nie miał być ekranizacją eposu (wyszło by to raczej słabo, bo przecież "Iliada" jest młynkiem nawrotów tych samych fraz i tych samych sytuacji; jak np. sfilmować słynny "Rejestr okrętów"?).
Jak wynika z fabuły filmu, "Troja" miała pokazywać wydarzenia historyczne (pseudohistoryczne?), któree legły u podstaw mitu. Jednym słowem - film o tym jak rodzi się mit.
To uważam za jego największą wartość, która zaświadcza zarazem o jego oryginalności. Co do innych walorów, nie jestem już taki przekonany (np. obsadzenie Pitta - katastrofa; ciągle mi się wydawało, że żuł gumę)...

Toposie, to że film nosi tytuł "Troja" wskazuje właśnie na to, że nie jest bezpośrednią ekranizacją "Iliady". Troja istniała rzeczywiście i o tej rzeczywistej Troi, a nie Troi Homerowej jest ten film.

Woyciesz

Według mnie nie umieszczenie bogów było dobrym posunięciem.Pokazano,ze bohaterowie byli ludźmi,ktorzy sami decyduja o swoich losie a nie jak w "Iliadzie" ich zycie zależy od zachcianek Bogów.

ocenił(a) film na 3
michal_61

Współczesnym ludziom, do których skierowany jest ten gniot, film nakręcony dokładnie według Iliady, byłby nudny i niezrozumiały. Dziś widz chce naparzania i efektów specjalnych, a nie psychologii. No i Petersen dał mu to. Milionowa armia Greków przypłyneła na setkach okrętów by spuścić wp... Trojanom i zburzyć miasto wielkości Rzymu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones