PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11239}

Trzynaście dni

Thirteen Days
7,1 5 695
ocen
7,1 10 1 5695
Trzynaście dni
powrót do forum filmu Trzynaście dni

Bardzo dobry

ocenił(a) film na 10

Ponieważ od kilku lat interesuje się zimnowojenną rywalizacją między USA a ZSRR, film Trzynaście dni obejrzałem ze zdwojoną ciekawością. Nie zawiodłem się. Ta ekranizacja świetnie odzwierciedla kulisy działań amerykańskiej administracji w czasie pamiętnych październikowych dni 1962 roku kiedy świat stanął w obliczu nuklearnej zagłady (wielu historyków i analityków zajmujących się zimną wojną zgodnie stwierdza, że kryzys kubański stanowił kulminacyjny punkt tego okresu dziejowego. Osobiście podzielam ten pogląd). Przeczytałem kilka książek i artykułów o kubańskim kryzysie rakietowym (m. in. Trzynaście dni Roberta Kennedego) i dlatego ze spokojnym sumieniem mogę stwierdzić, że film nie jest przejaskrawiony czy przebarwiony. Można powiedzieć, że tak właśnie było: zdenerwowanie, niepewne jutro, decyzje podejmowane na zimno. Dzięki zabiegom strony amerykańskiej nie doszło do wybuchu wojny jądrowej. I właśnie Stany Zjednoczone odniosły w kryzysie kubańskim największe zwycięstwo, które ostatecznie przyczyniło się do demontażu pocisków radzieckich na Kubie. Film polecam każdemu, kto interesuje się tematyką zimnej wojny. Ponieważ planuję napisanie pracy magisterskiej właśnie na temat kryzysu kubańskiego, obejrzenie Trzynastu dni było dla mnie dodatkowym zadaniem. Ale nie żałuję, że wywiązałem się z tego zadania. Moja ocena 10/10.

ocenił(a) film na 8
t1o9m8e6k

Ładny komentarz oddający istotę filmu.

ocenił(a) film na 8
t1o9m8e6k

Ten film to produkt propagandowy (zresztą bardzo dobry) robiony przez fanatycznych wielbicieli Kennedy'ego (np. Costner) pokazujący tylko jedną stronę medalu. I tak się stety lub niestety składa, że to ZSRR odniosło pełne zwycięstwo w kryzysie kubańskim bo na taki właśnie efekt końcowy była ta cała operacja zaplanowana. Ale to już zupełnie inna historia...

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones