PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=97232}

Tym cięższy ich upadek

The Harder They Fall
7,4 503
oceny
7,4 10 1 503
7,0 4
oceny krytyków
Tym cięższy ich upadek
powrót do forum filmu Tym cięższy ich upadek

Ostatnie dzieło wielkiego Bogarta było dla mnie wielką zagadką. Myślałem, iż w związku z wiekiem oraz stanem zdrowia (57-letni Bogart miał wówczas raka) to już nie będzie ten stary Boogie. Na szczęście srogo się pomyliłem!
Bogart zaimponował świetną formą aktorską, która nigdy nie schodziła poniżej pewnego poziomu. W tym filmie możemy po raz kolejny (i niestety ostatni) podziwiać jego wielką charyzmę oraz unikalny wizerunek cynika, który w głębi serca jest altruistą.
"Tym cięższy ich upadek" jest przede wszystkim ciekawie opowiedzianą historią egzotycznego boksera, który otoczony garstką "typów spod ciemnej gwiazdy" zostaje wykorzystany dla pieniędzy. Bardzo sprawnie przedstawiono kulisy wielkich interesów na boku. Zawdzięcza to świetnemu aktorstwu - poza Bogartem mamy tutaj charyzmatycznego Roda Steigera, którego rola bardzo przypominała mi jego wcześniejszą kreację w "Na nabrzeżach". Ogółem rzecz biorąc oba filmy są do siebie podobne i na tym samym oscarowym poziomie - urzekają dramaturgią, skomplikowanymi losami emocjonalnymi głównych bohaterów oraz znakomitą reżyserią.
Kiedy wyczytałem w ciekawostkach iż Bogart był w filmie często dubbingowany pomyślałem że mistrz stacił werwę. Nic podobnego - Bogart do końca życia uosabiał to do czego przyzwyczajał nas na ekranie - niewymuszony, nihilistyczny styl; kamienne spojrzenie cynika oraz lubowanie się w pozytywnym zaskakiwaniu widza. W tym filmie jak w mało którym wielki mistrz uwypuklił te cechy, godnie żegnając się z filmem oraz ze światem żywych.
Jak dla mnie pośmiertny Oscar - Boogie jesteś i będziesz na zawsze wielki [*]

domo18

podpisuje się pod tym,nic dodać nic ująć!

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones