PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=787425}
6,7 1 323
oceny
6,7 10 1 1323
5,8 8
ocen krytyków
Uczciwy człowiek
powrót do forum filmu Uczciwy człowiek

Największą siłą i jednocześnie skuteczną przemocą, jest presja różnych grup społecznych, rodzinnych, kulturowych, religijnych na podporządkowanie się ich zasadom i prawom. I nie ma to znaczenia, czy to jest oparte na jakichś wartościach - w naszej społeczności tak robimy i ty masz się dostosować. Ileż to razy zachowujemy się w niezgodzie ze sobą, bo "co ludzie powiedzą". Bardzo dobry, socjologiczno-psychologiczny film.
To też charakterystyka opresyjnego autorytarnego państwa. Są ludzie, którzy w takich warunkach czują się jak ryba w wodzie. Mnie to przeraża, bo coraz częściej widzę to w Polsce.

Agatonik

Psychiatra

ocenił(a) film na 8
Agatonik

no Ty nią nie emanujesz, chyba, że taką wiedzą na poziomie tvnu i jerzego urbana

ocenił(a) film na 8
DonVitoCorleone

Ty nie emanujesz niczym. Pustką chyba.

ocenił(a) film na 9
Agatonik

Film bardzo dobry. Ktoś słusznie napisał, że to irański „ Lewiatan” . Też miałem takie skojarzenie. Zastanawia, że reżyser mógł tak krytyczny obraz tam nakręcić. Szukanie analogii między Polską a Iranem zupełnie nie na miejscu.

ocenił(a) film na 8
frequentviewer

Dlaczego nie na miejscu? Presja społeczna jest w każdym kraju. A im mniejsza miejscowość tym większa.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Dokładnie. Nakładka którą stara się usilnie narzucić np. kultura liberalna na naszym kontynencie jest tym samym tylko, że ta konkretna nie tworzy społeczności a zbiór jednostek, nomadów którymi można łatwo sterować bo nie mają ona wtedy podmiotowości, cech zbiorowości i narzędzi siłowych do obrony w kryzysowej sytuacji. W zamian obiecuje się tutaj prawość, równość, wolność itd. które opiera się na wymazaniu ludzkiej natury, jej istnienia.

Tworzysz narrację i jednocześnie sama ją orzesz. Tak trzymać.

ocenił(a) film na 8
PoppinTom

No niestety nie masz racji. To konserwatywna część społeczeństwa jest zdecydowanie bardziej podatna na aprobatę społeczną. Wychowywana do posłuszeństwa, z zakazem samodzielnego myślenia i nakazem przestrzegania tradycji.
To, że ty uznajesz swoją argumentację za błyskotliwą, nie oznacza, że ja tak o niej myślę.

ocenił(a) film na 5
Agatonik

Niczego nie wartościuję tylko wskazuję analogiczny proces.

Potrzebujesz aby czyjeś było bezwzględnie na wierzchu dlatego porównujesz, a to w istocie nie mówi nic o porównywanych rzeczach. Odwracanie uwagi dobre dla dzieci.

Nie potrafisz zauważyć zgrzytów w czymś co sama wyznajesz. Twój problem, tym bardziej zabawny iż taki zarzut formułujesz wyżej odnośnie "samodzielnego myślenia"

Fałszywy a wręcz memiczny obraz "czarnej zarazy" i mylenie aprobaty społecznej ze sterowalnością. Zupełnie inne są mechaniki tych dwóch zjawisk.

Tak trzymać. See you later alligator...

PS. Wskaż na koniec gdzie twierdzę cokolwiek o swojej argumentacji.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones