PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=763134}

Ukryte działania

Hidden Figures
7,6 65 526
ocen
7,6 10 1 65526
6,1 32
oceny krytyków
Ukryte działania
powrót do forum filmu Ukryte działania

Wszystko jest jak należy, nic w tym filmie nie przeszkadza. Wszystkie panie są miłe, jest wesoło, sympatycznie. Taki Forest Gump bez rozmachu. Czyli przez człowieka do kawałka historii USA.

Jednak szokujące, że nie tak dawno była segregacja rasowa.

ocenił(a) film na 5
kkiczkok

Podobno wlasnie sytuacje przedstawiajace segregacje rasowe sa mocno na wyrost. W przerwach postac Katherine Johnson grala w brydza z reszta bandy z biura (wg ksiazki i wspomnien). Reszta fabuly zgadza sie z relacjami i wspomnieniami postaci.

Szczerze, to wole taki film, z pozytywnym zakonczeniem, lekko przeslodzony i pokazujacy fakty niz kolejny film z cyklu 'USA w roli mesjasza narodu'.

kkiczkok

Tak, te sytuacje z segregacją - łazienka, nawet głupia kawa, itd., głęboko mnie zasmuciły. Przy tym podobała mi się wymowa filmu. Zwykle gdy chodzi o kino ,,zaangażowane", że tak to nazwę, odnoszę wrażenie, że biali mają czuć się winni, że są biali, hetero, że są hetero itd. Zazwyczaj tego typu filmy wymierzają oskarżycielsko palec i krzyczą: My jesteśmy super, a wy podli i wszystko, co robicie, nas dyskryminuje. Nie lubię takiego podejścia. Tu pokazano różne codzienne sytuacje w taki sposób, że naprawdę czuje się tę krzyczącą niesprawiedliwość. I nie trzeba tego natrętnie i na okrągło podkreślać.

Świetne kostiumy, podobała mi się też muzyka. Scenariusz też na plus - nie znałam tej historii, ale mnie naprawdę zainteresowała. Fabuła toczy się niespiesznie, bez większych fajerwerków, ale nie przeszkadzało mi to. Niedawno oglądałam Moonlight i troszkę mnie rozbawiło, że tu też grają Janelle Monae i Mahershala Ali.

Jedyne, co mi się nie podoba, to nominacja do wielu nagród dla Octavii Spencer. Nie wiem, za co. Najbardziej podobała mi się Taraji P. Henson - fenomenalna rola, gdzie to porównywać do Kidman w Lion czy Harris w Moonlight (sztampowa postać mamusi-narkomanki, widziałam mnóstwo takich ról). Monae mnie zadziwia, bo tak w Moonlight, jak i tu, zagrała naprawdę dobrze.
Mogłabym przyczepić się do tytułu - moim zdaniem tu nie chodziło o działania, brzmi to nieco szpiegowsko. Tylko właśnie o te przemilczane postaci, które miały wielki udział w tworzeniu historii podboju kosmosu.

niunia123_filmweb

Dobra interpretacja tytułu, ale polski dystrybutor postanowił jednak wbrew reżyserowi i producentom pozostawić "ukryte figury" (osobistości) w ukryciu. Może "ukryte figury" brzmiałoby dziwnie, ale to smutne, że film, który ma je ujawniać, ma tytuł, który wciąż je ukrywa. A na pewno nie wszyscy są tak dociekliwi jak ty czy ja, niektórzy zostają przy polskim tytule. Sam nie mam pomysłu na dobry tytuł oddający angielskie znaczenie, może ktoś coś zaproponuje poniżej.
(Ukryte/ukrywane/niewidoczne osobistości - brzmi zbyt wyniośle, a "Nieujawnione kluczowe dla sukcesu kobiety" jest za długi i brzmi głupio.

Dla mnie kolejność ról wg jakości podobna: Henson, Monáe, Spencer, (Costner, Dunst, Ali). Zasłużona jak dla mnie nagroda za zespół aktorski, bo tu naprawdę było dużo dobrych ról.

ocenił(a) film na 6
MarcoK

Polski tytuł nie jest zły. Działania to nie tylko czyny, a więc według mnie nie chodzi tu o ukryte czyny bohaterek, tylko działania, w sensie działania matematyczne :) Ukryte, bo przez długi czas nikt ich nie doceniał :) Wyraz "działania" w polskim tytule naprawdę można interpretować na wiele sposobów, m.in. jako działanie, czyli czyn, czy działanie, jako równanie matematyczne.

kyrtap1993

Na dwa rzeczywiście, w sumie chyba nie zwróciłem uwagi. Ale jednak ang. 'figures' jest dwuznaczny ze względu na wybitne postaci i liczby, więc zwraca uwagę na coś innego.

ocenił(a) film na 3
niunia123_filmweb

Ten film, jak mało który, wyciąga ten palec właśnie i wydziera się "my super, wy źli".
Jest zupełnie prostacki, propagandowy, sztuczny...

ocenił(a) film na 8
Academy_Award_Winner

Puknij się, kto tam jest zły? W tym filmie nie ma jednej złej postaci

ocenił(a) film na 3
erture

Obejrzyj film, to się dowiesz.
Dość łatwe to do wychwycenia (zwracaj uwagę na kolory skóry, duży procent trafności gwarantowany).

Academy_Award_Winner

Eee, grubo przesadzasz... Nie ma w tym filmie złych postaci, co najwyżej nieco zakompleksione (Stafford). "Złymi postaciami" są tu jedynie złe nawyki, zwyczaje itp.

ocenił(a) film na 3
Sqrchybyk

Nie wiem czy przesadzam, czy po prostu mam inną definicję "zła" dostrzeganego w człowieku.
Mógłbym wypisać cechy i zachowania przedstawionych w tym filmie postaci, które są wg mnie jednoznacznie złe i jednoznacznie sugerują immanentne zło tychże osób.


A co w tym wszystkim jest najgorsze, te zachowania są zmyślone i potwierdzają to same wspomnienia owych Pań, wystarczy się z nimi zapoznać.
To usuwa wszelki przypadek z rzeczonej narracji tego filmu o "białych" jako takich.
Właśnie dlatego "Ukryte działania" są prostackie. I głupie (choćby scena wyprowadzania z biblioteki... żenująca).

Pozdrawiam

Academy_Award_Winner

To dawaj :)

Ja tu widzę, jak pisałem, złe nawyki jeno. Weźmy ten "kolorowy" dzbanek z kawą, którego musiała używać gł. bohaterka - nie widziałem na ekranie niczyjej złej woli, która doprowadziła do jego pojawienia się. Po prostu dla pracujących tam gości, czymś oczywistym było, że czarny pracownik powinien mieć osobny dzbanek. I tyle... Wynikło to z tego, że... tak zawsze było w ich dotychczasowym życiu. Nawet (wyimaginowane) względy sanitarne, które gł. bohaterka sugeruje w scenie swego "załamania", nie były chyba szczególnie ważne, skoro wystarczyło jedno słowo Costnera, by "kolorowy dzbanek" zniknął. I nikt nie protestował ;) Z resztą jest tak samo. Jasna sprawa, że to rasizm, ale bardzo "miękki", innego w tym filmie nie ma :)

Pozdrawiam

ocenił(a) film na 7
kkiczkok

Zgadzam się

ocenił(a) film na 6
kkiczkok

Cyt.: "słuszny, poprawny, dydaktyczny. Forest Gump bez rozmachu"... 6+, 7-

ocenił(a) film na 7
andpol

a coż tu podobnego do foresta gumpa?

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones