Film

Street of Crocodiles

1986 20 min.
7,8 3 037
ocen
7,8 10 3037
4 883
chce zobaczyć
6,5 6
ocen krytyków
{"rate":6.5,"count":6}
{"id":"91214","linkUrl":"/film/Ulica+Krokodyli-1986-91214","alt":"Ulica Krokodyli","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/12/14/91214/7001183.2.jpg"}
Ten animowany film zrealizowali brytyjscy reżyserzy, bracia Stephen i Timothy Quayowie, twórcy pokazywanego także w polskich kinach i w TVP "Instytutu Benjamenta".... więcej

Ten film nie ma jeszcze zarysu fabuły.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Ten animowany film zrealizowali brytyjscy reżyserzy, bracia Stephen i Timothy Quayowie, twórcy pokazywanego także w polskich kinach i w TVP "Instytutu Benjamenta". Inspirowana opowiadaniami Bruno Schulza akcja "Ulicy Krokodyli" toczy się w prowincjonalnym muzeum, gdzie jednym z eksponatów jest tajemnicza drewniana maszyna. Dzięki niejTen animowany film zrealizowali brytyjscy reżyserzy, bracia Stephen i Timothy Quayowie, twórcy pokazywanego także w polskich kinach i w TVP "Instytutu Benjamenta". Inspirowana opowiadaniami Bruno Schulza akcja "Ulicy Krokodyli" toczy się w prowincjonalnym muzeum, gdzie jednym z eksponatów jest tajemnicza drewniana maszyna. Dzięki niej strażnik może oglądać starą mapę, na której znajduje się oznaczona białą plamą tytułowa ulica. Bohater filmu, kukiełka o twarzy przypominającej rysami Schulza, wędruje przez oniryczną strefę pełną rozkładającej się materii, tańczących śrub, przedziwnych urządzeń i machin. Mottem filmu są słowa kończące tytułowe opowiadanie Schulza: "Ulica Krokodyli była koncesją naszego miasta na rzecz nowoczesności i zepsucia wielkomiejskiego. Widocznie nie stać nas było na nic innego, jak na papierową imitację, jak na fotomontaż złożony z wycinków zleżałych, zeszłorocznych gazet". Bracia Quay, podobnie jak Schulz, są zafascynowani kreowaniem nowej rzeczywistości, w której dominuje nie treść, a forma, sam materiał. Drogę do "genialnej epoki" dzieciństwa odnaleźli przy pomocy własnego języka kukiełkowej animacji. Kiedy na ekranie zaczynają obracać się tajemnicze łożyska i koła zębate, widz orientuje się, że został wprowadzony do ciasnej przestrzeni czegoś, co przypomina wnętrze staroświeckiej sprężynowej zabawki. Zredukowany do mikroskopijnych rozmiarów penetruje ukryte przejścia i korytarze - zakamarki dzieciństwa. Czas odłożył się tu grubą warstwą zielonego nalotu, ale tryby mechanizmu działają nadal.

na podstawie
Bruno Schulz "Ulica krokodyli" (opowiadanie)
studio
Atelier Koninck
data produkcji
1986
tytuł oryg.
Street of Crocodiles
inne tytuły
Ulica Krokodyli Polska
Więcej...
Od najlepszych
 • Od najnowszych
 • Od najlepszych
 • jak TOOL

  serwatyzm ocenił(a) film na 10

  Czy nie sądzicie, że twórcy teledysków Tool'a jawnie inspirowali się animacjami właśnie tych dwóch szanownych panów?

 • bardzo ładna interpretacja opowiadania pisarza. rozkręcający się na części świat wartości i rozkręcająca się tandeta i nietrwałe, gnijące mięso przebrane w papierowy garnitur... estetycznie idealnie :)

 • schulz na ekranie

  Caligula ocenił(a) film na 9

  frapujaca pozycja, doprawdy fascynujaca od strony plastycznej, a co wiecej mimo tak krótkiej formy wysmienicie oddajaca klimat i ducha poetyckiej (sic!) prozy bruno schulza. dla koneserów smakowite danie.

  1
  • abc

   użytkownik usunięty

   Ten obraz fascynuje, ale czy niesie jakiś przekaz? Jeśli tak - czy jest on czytelny, jednoznaczny? Czy można powiedzieć, że ten film opowiada historię? Czy może raczej jest pulsującym ruchomym obrazem.

   1
   1
   • Ulica Krokodyli jest obok

    użytkownik usunięty

    Jeśli lubisz zajrzeć do "Sklepów cynamonowych", oddać się magii słów i obrazów - nie zapomnij o "Ulicy Krokodyli". Bracia Quay będą Twoimi najlepszymi przewodnikami. Zaufaj im i daj się ponieść.

    1