PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=518872}
7,1 11 677
ocen
7,1 10 1 11677
7,1 7
ocen krytyków
Wenecja
powrót do forum filmu Wenecja

Uwielbiam ten film za niepowtarzalny klimat. Zdjęcia są naprawdę rewelacyjne. Widziałem komentarze, że w tym filmie wykorzystano już wszystko. Trochę to głupie, bo trudno zrobić film, którego motywy by się nie powtarzały. Uważam, że Kolski zebrał kilka i poskładał je w jedną świetną fabułę. Wenecja emanuje ciepłem, kiedy widzimy dorastające dzieci i tragizmem, kiedy dochodzi do konfrontacji z okrutną rzeczywistością. Najbardziej ujęła mnie scena z radzieckim żołnierzem, który gra na pianinie i niszczy Wenecję. Jak wiele scen, ta też jest symboliczna, bo bolszewicy byli przeważnie prymitywami i wątpię, że któryś tak doskonale zagrałby sonatę księżycową z pamięci. Ale tu odczytałem, że historia i socjalizm odcisnęły na polskiej kulturze piętno, widoczne do dzisiaj. Do tego rewelacyjna rola Marcina Walewskiego. Mam nadzieję, że kiedyś będzie wielkim aktorem.

ocenił(a) film na 6
ornell

Film niestety równie schematyczny i stereotypowy jak twój post.
Oczywiście hitlerowcy w większości byli okrutnymi ale przy tym jak najbardziej kulturalnymi i eleganckimi ludźmi, no a wiadomo sowieci to wyłącznie dzicz i swołocz.
Poza tym, co to znaczy "film w stylu Kolskiego"? Osobiście jestem dużym fanem jego wczesnych dzieł, ale Wenecja mnie zwyczajnie rozczarowała. No i prawie w niczym nie przypomina chociażby Pogrzebu Kartofla, czy też Pograbka.

ocenił(a) film na 8
gramin

Stereotypowy dlatego, że zgadzam się z opinią wielu widzów i krytyków, czy dlatego, że odstaje od Twojego gustu? Tak, bolszewicy, którzy "wyzwalali" Polskę to była dzicz i swołcz, elit nie było, bo zostały wymordowane przez Stalina podczas wielkiej czystki. Film w stylu Kolskiego znaczy nietuzinkowy, epatujący mitem nieszczęścia, ale dający do myślenia, że to naturalna kolej rzeczy. Możesz czuć rozczarowanie, ale masz do tego pełne prawo. Zarzucając mi schematyzm wypowiedzi i szufladkując mnie, nie możesz uzurpować sobie prawa do "racji najmojszej", bo kino to sztuka, a każdy może mieć na jego temat swoje zdanie. Pograbka nie oglądałem, co do Pogrzebu Kartofla to nie uważam, żeby dzieliła go i Wenecję wielka przepaść. Pozdrawiam :)

ornell

Przeczytaj sobie "Zdobycie władzy" Miłosza to zmienisz zdanie. Swoją drogą skoro wymordowali ewidentnie wszystkich wybitnych i wykształconych ludzi to skąd Pasternak, Grossman, Sołżenicyn, czy nieszczęsny komunista Szołochow? Skąd ci wszyscy nobliści wszelakich dziedzin? Faktycznie Armia Czerwona to była strasznie prymitywna masa, wychowana na wojnie i w braku wartości, ale te kwiaty, które wśród tej masy wyrosły, były najpiękniejsze w dziejach.

Tyle na temat historii, a jeśli chodzi o film to mnie urzekł bardziej nastrojem, zdjęciami i muzyką niż fabułą, jednak te dwie godziny minęły mi w jedną chwilę. Nie znam niestety wczesnych dzieł Kolskiego, więc trudno mi o porównanie, ale znając obecne kino polskie, trudno jest stwierdzić, że ten film się nie wyróżnia.

ocenił(a) film na 3
ornell

Własnie tej nietuzinkowosci tez jest tu jak na lekarstwo..nie ma takiej magii jak inne jego filmy np " Jańcio Wodnik", "Grajacy z talerza","Szabla od komendanta", "Jasminum" itp. Chcialem tez zauwazyc,że oficer rosyjski nie był dziką swołoczą,jak i oficer niemiecki był z "wyzszych sfer" ..że tak nazwę..

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones