What the Health

2017 1 godz. 37 min.
6,0 2 332
oceny społeczności
6,0 10 1 2332
524
chce zobaczyć
powrót do forum filmu What the Health
  • R.afal ocenił(a) ten film na: 3

Twórcy filmu stworzyli dzieło w konwencji "niezależnego" dokumentu. Bardzo utrudnia to odbiór filmu, a przecież to samo można było pokazać bez tej głupiej konwencji, pokazującej autora jako naiwniaka i wstrętnego mięsożercę, który stopniowo doznaje oświecenia. W tym wszystkim na pewno trzeba docenić cierpliwość - godne podziwu były zadawanie niewinnych pytań o dietę w wywiadzie z przedstawicielem stowarzyszenia przeciw cukrzycy, bez zająknięcia o sponsorach organizacji (wiadomo, koncerny spożywcze) oraz udawanie, że to reakcja odpytywanego spowodowała chęć sprawdzenia listy tychże sponsorów.
    W ogóle stawianie pytań to najmocniejsza część filmu. W drugiej części, w której mają padać odpowiedzi, mamy już właściwie wylew wegańskiej propagandy, z argumentami naukowymi, pseudonaukowymi i potocznymi. O tym że człowiek powinien jeść wyłącznie rośliny świadczyć ma m.in, to, że nie ma on budowy mięsożercy, czy to, że wszystkie białka pochodzą od roślin (bo ostatecznie gdzieś w łańcuchu pokarmowym jest roślinożerca). Nie czas to i nie miejsce na dyskusje z takimi argumentami. Sądzę, że wszyscy ludzie znający podstawy biologii i nastawieni do tematu mniej fanatycznie zrozumieją, dlaczego wymieniłem akurat te.
    Wspominania wyżej konwencja miała zapewne przekonać widza, że nie ma do czynienia z fanatykami, tylko z autorem, który sam początkowo wiedział niewiele i stopniowo dążył do odkrycia "prawdy". W ten sposób widz nie dostaje od początku ww. wylewu myśli pt. "nie jedz mięsa" i ma uwierzyć, że widzi materiał kogoś nastawionego względnie obiektywnie. Problem w tym, że druga część filmu to kłamstwo kompletnie rozbija. Karty zostają odkryte i jeśli ktoś na początku dał się złapać, to w tym punkcie na pewno zmieni zdanie.

• Lady_Lazaruss ocenił(a) ten film na: 8

R.afal No cóż, ciężko jest przyjąć prawdę na temat swoich własnych, od dawna ugruntowanych nawyków żywieniowych. Film bazuje na badaniach, nawet, jeśli ich nie pokazuje (to w końcu dokument, nie zestawienie), to są one faktem, wiem, bo sama dużo na ten temat czytam. Co do pewnego "wyreżyserowania", to zmartwię Cię - praktycznie każdy dokument jest reżyserowany.

• Weronka90 ocenił(a) ten film na: 7

R.afal Ja myślę że warto iż powstał taki film bo może ludzie otworzą oczy że mięso wcale nie jest takie zdrowe jak widzi to się w reklamach które manipulują i robią z ludzi idiotów?