PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11689}
5,9 373
oceny
5,9 10 1 373
Wierne blizny
powrót do forum filmu Wierne blizny

"Wladza wyplywa z lufy karabinu" - tak nauczal towarzysz Mao. Tej maksymie wierne holduje porucznik Madejski ogniem i mieczem wprowadzajac socjalizm. wierny i oddany to janczar partii, mimo ze byl w AK, albo cos kolo tego, bo to jasno przez gardlo nie przeszlo.
Fabula jest cienka jak bibulka - pies lancuchowy partii w mundurze KBW zaprowadza cmentarny spokoj, gromiac bandy i nawracajac biciem chlopow na komunizm. Widzimy dzielnych agentow z UB, pacyfikowanie wsi, reakcyjne bandy, duzo wodki i polska wies.
Potem jednak pada ofiara tego systemu co go budowal i laduje na 10 lat w mamrze. Wychodzi, troszke juz ochlodl w rewolucyjnym zapale. Miota sie, watpi - w koncu 10 lat w kiciu za niewinnosc to nie w kij dmuchal. Ale, w koncu wraca na wlasciwa droge dzieki pomocy rodziny, ktora juz mocno okopana jest w aparacie partyjnym.

Oglada sie to slabo. Cenzura czuwa zeby nie pokazac nic zbyt drastycznego - wiedzac jak wygladaly tamte czasy mozna sie posmiac z obrazu "sledztwa", ujawnienia sie Lindy albo niektorych scen walk z bandami. Frycz robi co moze, ale jego postac wogole nie ma zadnego zaru i jakis wiekszych emocji, jak na kogos kto dostal 10 lat za nic od swoich towarzyszy. To juz lepiej zobaczyc agitke "Ostatni strzal" jak by moglo wygladac takie wyjscie.

Film bardzo slaby, mimo potencjalnego dream teamu - jest Opania, Linda, Ferency, niezly Frycz - ale nie ma scenariusza ani pomyslu. Podobna ekipa, na podobny temat blysnela jak zloto w "Matce Krolow" i to jest znacznie lepszy wybor w tej kategorii.

Jako smaczek : kwintesencja tamtych czasow i w ogole PRLu jest dialog miedzy Opania i Fryczem, kiedy partyjny aparatczyk proponuje prace, a Frycz mowi "ale ja nic nie potrafie" i pada odpowiedz "nic nie szkodzi, przeszkolimy was, ale to pozniej bo na razie nie ma czasu, trzeba dzialac"

I to chyba leglo u podstaw filmu, ktory zapodaje teze jakze aktualna dla partyjniakow w 1980 roku - partia moze zbladzic ale miejsce towarzyszy jest z nia, "wymiecie sie" tylko nieodpowiednich ludzi, cos tam sie obieca ludowi i dalej bedzie mozna budowac socjalizm. I to byl plan na rok 1981.

Ogolnie : do zapomnienia 2/10








marta_sk

Dzięki Marta, zaoszczędziłaś mi czas który mogę poświęcić na jakieś inne starocie ale lepsze.

marta_sk

Po latach - tak jest i obecnie. Nieco zmienione realia, ale sens walki ten sam. Władzy zawsze chodzi wyłącznie i jedynie o władzę. Im mniej demokracji, tym więcej władzy.

ocenił(a) film na 7
marta_sk

ja wiem,, wlasnie obejrzelm,, nie do konca sie zgadzam z opinią... mi się akurat film podobał,,


""wymiecie sie" tylko nieodpowiednich ludzi, cos tam sie obieca ludowi i dalej bedzie mozna budowac socjalizm. I to byl plan na rok 1981" trafne spostrzeżenie,,, jest rok 2015 AD a te słowa jak by aktualne... niestety..

wracając do filmu to np "Widzimy dzielnych agentow z UB" ja tam nie widzialem takiej sceny,,, po prostu tzw "bandy" złapały jakiegos sprzedawczyka i zrobiły co zrobiły.. One nie były łagodne ale równie często brutalne...

" Ale, w koncu wraca na wlasciwa droge dzieki pomocy rodziny,.." no sorry,, ale co NORMALNEMU człowiekowi by zostało w tamym czasie? isc z pradem albo strzelic sobie w łeb.. cała rodzina jego to komunisci to mu załatwia fajna robote,, wg mnie przynajmniej 90% ludzi by tez tak zrobilo... Inaczej - gdyby teraz w 2015 roku wyszedł niewinny człowiek co miałby zrobić? tak samo pewnie jak by miał mozliwości wrócił by jakos do spoleczenstwa.


Co do gry aktorów - faktycznie tak sobie lub nawet słabo,, boguś słabo gra, chyba jednak najlepiej Frycz ale tez bez szału

wg mnie sprawiedliwa ocena to przynajmniej 6/10..

ogolnie polecam by obejrzec i samemu wydac ocene :)

marta_sk

Minęło znów trochę czasu i opis władzy jak ulał! Z tym, że pamiętając poprzednie, takiej hołoty jak teraz - to ze świecą szukać.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones