PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=652186}
7,0 928
ocen
7,0 10 1 928
7,8 5
ocen krytyków
Wirtualna wojna
powrót do forum filmu Wirtualna wojna

No w końcu...

ocenił(a) film na 8

Ileż to lat temu był zapowiedziany ten dokument? Pięć? Czekałem, czekałem, czekałem i czekałem. Sądziłem już, że nie powstanie i oto JEST. Na pewno obejrzę.

ocenił(a) film na 5
Pan_Dzikus

mnie niezbyt porwal niestety

ocenił(a) film na 8
wojciech84

Mi się podobał. Mógłby być dłuższy by głąbiej wgryźć się w temat ale pewnie HBO nie pozwoliła. Dałbym 8/10. Rzadko oglądam dokumenty więc nie mam porównania z innymi ale jak dla nie było OK. Początkowo obawiałem się, że cały czas będą tylko gadać ale w końcu była i bitwa i to całkiem dobrze zmontowana. Widać było, że nie był pokazany goły Ił2 tylko z różnymi modami i rozszerzeniami. Przynajmniej tak mi się wydaje bo wyglądał za dobrze jak na rok powstania. Dużym wyzwaniem realizacyjnym musiało być przedstawienie graczy z aż czterech różnych państw.

ocenił(a) film na 8
Pan_Dzikus

Wydaje mi się, że był dostatecznie długi. Według mnie bardzo spoko dokument. Może nie zrobił z mózgu sieczki jak "czekając na sobotę" ale swoją dużą wartość ma i w bardzo bezpośredni sposób przedstawia ile ludzi i jak bardzo żyją drugą wojną światową. Bardzo fajny i świeży pogląd. Polecam wszystkim.

ocenił(a) film na 5
wojciech84

Dalem tylko 5/10 ale warto zobaczyc ludzi, ktorzy kwalifikuja sie na wizyte u psychiatry :))) (szczegolnie ta polska grupa "latajaca" po stronie niemieckiej i ich wywody)... Prawie zemdlalem ze smiechu...

ocenił(a) film na 8
Urhas

Dlaczego do psychiatry? Czy każdy, kto odbiega od stereotypowej nudy to od razu człowiek chory psychicznie?

Jeśli tak to mamy miliony chorych psychicznie ludzi. Są kolekcjonerzy znaczków, alpiniści, motolotniarze, gracze RPG, gracze ASG, pokerzyści, szachiści, bractwa rycerskie, kibice itd. Całkiem sporo ludzi ma hobby inne niż oglądanie TV i picie piwa.
Jeśli tak Jest cała masa ludzi, którzy

ocenił(a) film na 5
Pan_Dzikus

Pan_Dzikus. Zle mnie zrozumiales lub wyrazilem sie w poscie malo precyzyjnie. Nie chodzilo mi o wszystkich graczy, ktorzy maja takie czy inne hobby (w tym wypadku gra w symulacje IL2). Chodzilo mi o dziwne zachowania poszczegolnych bohaterow tego dokumentu jak np gosc obwieszony "wysokim napieciem" :)))))))))))))). Polacy holdujacy niemieckim pilotom i gadajcym glupoty ze szklanka gorzaly itp. W tym filmie jest mnostwo takich indywidualnosci i o tym chcialem komentowac. Dobrze, ze jestem taki jaki jestem i grajac w BF3 czy CS nie kupie sobie famasa i pojde postrzelac na ulice :))))))))).

ocenił(a) film na 5
Urhas

Tamci przecież też nie latali po ulicach prując ze swoich "działek" ;) Ale faktycznie banda volksdojczów była irytująca, szkoda że nikt im nie utarł nosa w filmie. Mi nie było do śmiechu - i na żywo pewnie są ok, ale IMO poglądami i podejściem do pewnych spraw zatrzymali się gdzieś w okresie buntu młodzieńczego. Niemniej i tacy są potrzebni - dzięki nim jest kolorowo i wyglądam na mądrzejszego :)

Film IMO tylko pogłębia stereotyp oderwanego od rzeczywistości człowieka z zupełnie innej galaktyki. I tak jak gracze byli "ufolami" dla wielu ludzi nieskalanych gamingiem (tym bardziej hardkorowym i socjalnym niż partyjka w CoDa raz na tydzień), tak dalej będą, teraz nawet gorzej, bo nie dość że ufole, to jeszcze skrzywieni ideologicznie :)

Dałem 6kę, ruszyło mnie parę rzeczy (to co miało największą wartość w tym dokumencie to rzeczy kompletnie nie związane z grą), niemniej jako całość IMO wypada dosyć blado. Nakręciłem się mocno na starcie 4 zwaśnionych nacji, ale jak na moje niewprawne oko to było to zrealizowane po prostu do dupy. Gadki o taktyce, umiejętnościach pilotów - a i tak jedyne co się sprawdziło to zapowiadany przez Polaków chaos. Dla fanów latania IMO będzie "za sucho" (wyłapałem może ze dwa faktyczne pojedynki, gdzie była walka czy uniki, reszta to były zestrzelenia lecących prosto, "nieświadomie" samolotów - WTF?), dla ludzi "spoza" to będzie jak wizyta w ZOO.

No i te ujęcia z CoD UO... głupota straszna jak na niby poważny dokument :)

IMO należy nakręcić dwójkę, choćby ogólnie o wirtualnych wojownikach, zwyczajnie by pokazać że nie jesteśmy z innej planety. To rzekłem ja, ufol, dowódca drużyny zmecholi w ArmA 2 :)

ocenił(a) film na 6
Jonez

"wyglądam na mądrzejszego "
Nie zauważyłem.

ocenił(a) film na 5
Zakrza

Bo Ty chyba w ogóle niewiele zauważasz :)

ocenił(a) film na 6
Jonez

Niewiele zauważam mądrych ludzi. Bo jest ich niewielu.

użytkownik usunięty
Zakrza

...powiedział koleś z Jokerem w awatarze. Tacy to do ludzi strzelają, to nie oczekuj ufol uznania mądrości od takich :)

ocenił(a) film na 6

Ręce opadają.

ocenił(a) film na 6
Urhas

Właśnie ci Polacy latający z nazistami gadali najrozsądniej!

ocenił(a) film na 5
Zakrza

...a w którym to konkretnie niby momencie? Nihilizm może wydawać się oryginalny, ale jest równie wartościowy jak zeszłoroczny śnieg, a i z przyszłościowym myśleniem nie ma za wiele wspólnego. I nie, nie jestem "lewakiem".

ocenił(a) film na 6
Jonez

W każdym momencie. O co chodzi z tym nihilizmem?

ocenił(a) film na 5
Zakrza

No chyba jednak nie bardzo :) O ich postawię, nihilizm, tak bym ją właśnie określił.

Widzę, że nie potrafisz jednoznacznie określić, co pochwalasz w ich poglądach? Po prostu Ci imponuje, że są takimi wielkimi buntownikami, co?

ocenił(a) film na 6
Jonez

Aha. Przeciwnicy sowietów to nihiliści. Aleś to wymyślił.

Bierzesz kwasa czy co?

ocenił(a) film na 5
Zakrza

"Bierzesz kwasa czy co?" Prawdziwy tytan merytorycznej dyskusji.

Poleci łopatologicznie, bo widzę żeś z tych ciężej kapujących. Nihilizm to m.in. odrzucenie ogólnie przyjętych norm społecznych i dogmatów, takich jak np. bycie antyfaszystowskim z założenia i pogodzenie się z historią (z założeniem, że właśnie tym jest - historią, a żyć trzeba dalej, także w symbiozie z krajami, które jeszcze ~70 lat temu bardzo nas skrzywdziły). Ci panowie, jęczący jak to strasznie sowieci nas skrzywdzili i cedzący z nad kielicha "wielkie objawione prawdy wg. Zakrzy", ubrani w szwabskie ciuchy sympatyzują z naszymi drugimi oprawcami, jakby Ci drudzy byli lepsi. Że niby wygłupiają się i "nie traktują tego poważnie"? Co z tego, niesmak pozostaje. Jeżeli ktoś mając ~40 lat manifestuje swój "bunt" wobec patriotycznie nastawionej reszty lotników, to nie jest zbyt dojrzały, zwłaszcza gdy nosząc ciuchy jednych oprawców nadaje na drugich, jak to ich strasznie nie lubi i usprawiedliwiając tym celebrację ludzi, którzy zabijali za fuhrera. To jest po prostu głupie.

I tym ciekawsze, że wjazdy na rosjan\sowietów\czerwonych popiera ktoś, kto troszkę niżej jedzie po tych okropnych, zaściankowych pisowcach :) Wciąż nie napisałeś dlaczego Ci volksdojcze takie wielkie prawdy głoszą, co to za prawdy, może zechcesz sprezentować nam esencję?

ocenił(a) film na 6
Jonez

Noooo, widzę, że już zaczynasz wyzywać. typowy objaw jak się nie ma argumentów.

Ogólnie bredzisz.
1. Hitler i jego współpracownicy popełnili samobójstwo, Niemcy stały się strefą okupowaną, a duża część nazistów została osądzona. Tymczasem Sowieci zrobili sobie u nas PRL i kontrolowali pół świata. Jedni dostali za swoje i przegrali, drudzy stali po stronie zwycięzców, więc jeżeli wybierać którzy byli lepsi to na pewno nie sowieci.
2. Skoro ty twierdzisz, że jedni i drudzy są be, to jak rozumiem nie popierasz też tych co walczą ramię w ramię z ruskimi?
3. "wobec patriotycznie nastawionej reszty lotników"
hahahahaha.

ocenił(a) film na 6
Zakrza

No i skąd wziąłeś tą definicję nihilizmu?:P

ocenił(a) film na 5
Zakrza

Ogólnie bredzisz.

1. Faktycznie, to że "wygrani piszą historię" to wielkie novum. A niestety politycznie było jak było i niestety dalej jest jak jest i choćbyś się i ze...ał to tego nie zmienisz. Nie czyni to lepszymi ani jednych, ani drugich - co to za argumentacja w ogóle, wtf? Oba państwa były naszymi oprawcami i wyrządziły nam ogromne szkody za które nikt nam nie zapłacił, oba to twory czysto sk...syńskie i wybielać jednych by móc drugich "ukazać we właściwym świetle, bo się malują na wygranych" to przykład czystej, nieskalanej głupoty i tzw. bullshitu.
2. Nie popieram żadnego jełopa, który do niewinnych zabaw dorabia jakąkolwiek ideologię, o tym mowa. "nienawidzę ruskich, bo czytałem o tym jak skrzywdzili nasz kraj, to się przebiorę za niemca i będę ich tłukł". Tak, bardzo dojrzałe i mądre. Niech lata sobie jako ruski, niemiec, fińczyk czy inszy afrykaner, mam to w (_!_) - póki nie dorabia do tego ideologii, podpartej ciasnotą własnego umysłu, jest ok. Normalnie nikogo by to nie obchodziło, ale dzięki temu filmowi taki bałwan daje pewną wizytówkę ludziom z pewnych kręgów zainteresowań. Złą wizytówkę, dostępną dla oczu wielu. A to niedobrze. Jako człowiek z "sąsiedniego" kręgu zainteresowań tym bardziej jestem przeciw.
3. "hahahahaha." No tak. Miażdżący argument.

ocenił(a) film na 6
Jonez

Aha. Czyli nie popierasz nikogo występującego w tym filmie. Trzeba było tak od razu.
No ręce mi opadły jak to przeczytałem. Nie mam innego argumentu. Równie dobrze mogłeś napisać, że murzyn jest biały albo coś w tym stylu.
I z tym fińczykiem to żartowałeś prawda?

ocenił(a) film na 5
Zakrza

Chyba kiepsko oglądałeś, albo nie rozumiesz języka polskiego.

ocenił(a) film na 6
Jonez

Tak, tak trollu.

Idź być "mondrzejszy" gdzieś indziej.

ocenił(a) film na 5
Zakrza

Jesteś pocieszny.

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
ocenił(a) film na 9
Zakrza

Dokładnie! Ja też strasznie jaram się niemiecką techniką i osiągnięciami nazistów w tej dziedzinie w tamtych czasach i ich za to podziwiam, co wcale nie oznacza że jestem nazistą czy coś w tym stylu. Chłopaki mają fun z tego i tyle a ten typ od Aikido spina sie i wyzywa na lewo i prawo, jednocześnie mając się za super patriotę... Co do ruskich także mają rację, nie chcę wchodzić w ideologiczne dysputy albo sposób mordowania żydów, obozy itd. to wszystko było wynalezione w Związku Radziecki. Stalin przed wybuchem wojny miał już w tym duże doświadczenie i jeszcze ta kwestia ze ponad "20 mln naszych ludzi zginęło", którą mówi jeden z Rosjan. Tak zginęło tylu, ale conajmniej połowa dzięki wujaszkowi Józkowi :)

ocenił(a) film na 7
wojciech84

A gdzie widziałeś ten film? Był jakiś pokaz specjalny na jakimś festiwalu czy jak? Na FW jest napisane:film czeka na swoją premierę.

ocenił(a) film na 5
Pyrogenus

nadaje go HBO jako dokument

ocenił(a) film na 5
Pyrogenus

Jest już na YouTube.

Pan_Dzikus

Mimo że nie gram w tego typu gry tzn symulatory tyo dokument przypadl mi do gustu, szczerzę mówiąc to sądziłem że to będzie to dokument o różnych grach wojennych, nie wiedziałem zatem czego się spodziewać, okazało się że dotyczy jednej konkretnej gry, i cóż obejrzałem i fajnie się oglądało.Swoją drogą to nie zgodzę się z tobą Urthas że powinni iść do psychiatry , po pijanemu rzadko kto mówi sensowne rzeczy więc na tych " polskich niemców" należy wziąść mocną poprawkę;] iSpoko dokument8/10

ocenił(a) film na 6
Shade83

"Wziąść".

Pan_Dzikus

Dokument był zajebisty , pokazuje połączenie pasji do historii z typowo młodzieżowym uwielbieniem gier komputerowych , które jednak siedzi dalej w dorosłych ludziach .Szkoda (widać było po obrazkach) że trzeba trochę ambitnego sprzętu żeby polatać . Podobało mi się pod koniec spojrzenie żony pilota który wylądował w wodzie , tłumaczył się jej że zmarzł i prosił o gorącą herbatę . A jeśli chodzi o tych polaków walczących po stronie niemieckiej , to wolę już takich nacjonalistów niż pisowców na ulicy . Krzywdy jakie ci piloci narobią są tylko wirtualne .
No i taka sieciówa robi na mnie na pewno większe wrażenie niż kanciasty CS .

ocenił(a) film na 7
kwojtowicz

Dokładnie zgadzam sie dokumęt jest zaje....y

ps. szkoda że nie ma dokumętu o fanach SH (Silent Hunter ) w Ił2 grałem ale nie jestem tak dobry hehe

kwojtowicz

@kwojtowicz

"to wolę już takich nacjonalistów niż pisowców na ulicy".

Wyrwałem zdanie z kontekstu ale akurat w tym przypadku nie ma to większego znaczenia , na pewno nie umniejsza treści przesłania tego cytatu jego autora , który pod tym chcąc czy nie chcąc się podpisuje .
Czyli nacjonaliści z filmu to tacy niegroźni nacjonaliści a "pisowcy na ulicy" to już groźni nacjonaliści , czyli prawie bandyci , łamiący ład i porządek uliczny !?
Czyli zakładając hipotetycznie , że pisowcy przebywający na ulicy to "bandyci" lub ludzie których trzeba izolować albo usuwać z tej ulicy bo jak nie to grozi anarchia i w ogóle ?
Facet nie siej propagandy , fermentu i głupot wymyślonych przez ludzi establishmentu oraz ich ludzi od czarnego pijaru , głupot wymyślonych , propagowanych i powielanych przez tubę prorządową jaką są media mainstreamowe .
Jeżeli głosisz lub powielasz tego typu hasła , to w pewnym sensie naginasz rzeczywistość , według twoje logiki myślenia każda zorganizowana grupa ludzi protestująca lub wyrażająca swoje niezadowolenie z obecnej sytuacji to właśnie "pisowcy na ulicy".
Czyli ludzie demonstrujący przeciwko ACTA to też (skrajni) nacjonaliści lub/albo też "pisowcy na ulicy".
Chłopie , każdy ma prawo do demonstracji w tym kraju , o tym głosi konstytucja tym bardziej jeżeli manifestacja przebiega pokojowo.
Nie wiem czy jesteś takim ignorantem , że nie wiesz co "mówisz" , czy może robisz to świadomie , tym bardziej taką "mową" przeciwstawiasz ludzi wobec samych siebie a to już trąci manipulacją i podsycaniem do nienawiści , tym samym mianujesz się na hipokrytę , bo to co głosisz to wypisz wymaluj skrajny nacjonalizm !

modo_filmaniak

Chcę i podpisuję się pod moimi słowami . Nacjonaliście jakich zobaczyłem w filmie byli mocni tylko w gębie . I taki rodzaj ich walki mi pasuje , a Tak zwani pisowcy , których nienawidzę i podejrzewam , że Ty do nich należysz , w ostatnich miesiącach narobili w Polsce i na świecie tylko krzywd , że nie mogę się powstrzymać przed ich krytyką .
Spłaszczasz człowieku temat myśląc że moje opinie opieram na propagandzie , oglądam tylko TV jak to po polsku określasz mainstreamową i widzę tylko czarne albo białe .
Nie będę z tobą gaworzył na ten temat bo to nie miejsce , nie powiem Ci też spieprzaj dziadu . Tylko bądź zdrów .

kwojtowicz

Jakich krzywd w Polsce i na świecie narobili tak zwani "pisowcy"?
Znowu jątrzysz a tak w ogóle kto to są tzw. "pisowcy"?
I dlaczego podejrzewasz , że należę to tzw. "pisowców". Kompletnie nie mam z tym zagadnieniem nic wspólnego ale żeby zrozumieć to , musisz najpierw odpowiedzieć sobie na pytania które do Ciebie skierowałem !
Odnośnie propagandy, przecież te informacje były i są powielane przez mainstream . Czy to jest TV, prasa, czy internet , to nie ma znaczenia w tej chwili, wszędzie ten sam rozpowszechniany bełkot , poprzez który kłamstwa 1000-krotnie wypowiedziane stają się w końcu prawdą , zakłamaną prawdą która to wytwarza wśród społeczeństwa nienawiść do samego siebie ale przede wszystkim tworzy podział , który w cywilizowanym kraju nie powinien w ogóle zaistnieć , bo to tylko osłabia morale ludzi a tym samym stan kraju w którym ci ludzie egzystują .
Tak jak widzisz to jest temat rzeka i wątpię aby to miejsce było odpowiednie na te tematy . Z tobą też nie mam zamiaru więcej rozwijać tej dyskusji , bo to może zrobić każdy pętak. Wszystkiego najlepszego .

ocenił(a) film na 6
modo_filmaniak

Największą krzywdą wyrządzoną przez pisowców jest niewątpliwie skłócanie Polaków. A planują coś znacznie gorszego. Swój popaprany marsz w czasie Euro blokując Warszawę.

Zakrza

Przeczytaj sobie odpowiedź wysłaną do kwojtowicz i potem komentuj , nie twórz pokrętnych historii , po posądzę ciebie o umyśle insynuowanie .
Tu nie chodzi o marsz tylko o niezadowolenie społeczne pewnych grup czy ludzi, którzy ostatnią swoją możliwość zwrócenia uwagi na pewne problemy z którymi się borykają a których nikt do dzisiaj nie rozwiązał a nawet nie próbował tego zrobić, upatrują w EURO . Te niezadowolenie społeczne wynika z braku przeciwdziałania temu niezadowoleniu przez ekipę rządzących , którzy to prowadząc zamordyzm przyczynili się do powstania tego typu sytuacji .
Ciekawe jak skomentujesz marsz który się odbył 11 listopada , zwróć uwagę na banery i transparenty noszone przez użytkowników tego marszu , może wtedy uruchomisz swoją wyobraźnię :

http://www.youtube.com/watch?v=8zDBR-ikjIA

ocenił(a) film na 6
modo_filmaniak

Co tu jest pokrętnego? Pokrętne to są umysłu pisowców?
Insynuowanie czego?
Oczywiście, że jest pewna grupa społeczna niezadowolona - PiS.

Zakrza

Kto to albo co to są pisowcy ?

ocenił(a) film na 6
modo_filmaniak

Jeżeli naszą dyskusję będziemy opierać na udawaniu debila to daleko nie zajdziemy... zresztą i tak daleko nie zajdziemy.

Zakrza

Dokładnie. Słyszy , że dzwonią , ale nie wie , w którym kościele .

ocenił(a) film na 6
modo_filmaniak

Zatem współczuję.

Zakrza

Gwoli zrozumienia . Skończyłem dyskusję z tobą komentarz wcześniej .
Baw się dobrze .

Wpis został zablokowany z uwagi na jego niezgodność z regulaminem
Pan_Dzikus

Mam pytanko?
CZy taka gra wgl istnieje? Szukałem wszędzie, lecz nie mogłem znaleźć

ocenił(a) film na 5
Igorekt95

lol.

Coś kiepsko szukałeś Igorku :) IŁ-2 Sturmovik.

ocenił(a) film na 9
Pan_Dzikus

A ja o nim nie słyszałem, całkiem przypadkowo obejrzałem i jestem zachwycony. Świetny film, sprawnie zrealizowany, imponująco zmontowany i udźwiękowiony. A przede wszystkim wielopłaszczyznowy. Ok, punktem wyjścia jest środowisko graczy w grę X, ale bardzo szybko wychodzi bogactwo treści i kontekstów. Historia i resentymenty. Patriotyzm i uprzedzenia narodowe. Społeczności internetowe, środowiska graczy (a szerzej pasjonatów) - dowód na upadek więzi międzyludzkich, atomizację społeczeństwa czy może raczej inny wymiar stowarzyszania się? Życie wirtualne, a życie realne. I czy zawsze wiadomo które jest które? Pomijam już zupełnie smaczki dla zapalonych pilotów, znawców techniki, pasjonatów strojów, sprzętu z epoki itp - jest tego troszkę.
Materiał na długie godziny rozmów, kilkanaście tematów lekcji dla uczniów i wiele, wiele własnych przemyśleń.

Nie przeczytałem całej powyższej dyskusji ale już widzę, że niektóre oszołomy sprowadziły wszystko do bieżącego kontekstu politycznego i wzajemnego przerzucania się błotem. Smutne, szczególnie, że tego takich odwołań to akurat w tym filmie próżno szukać.

voyteckk

Niestety tu co drugi oszołom to wchodzi po to żeby wypróżnić się jadem. Taka natura w większości polaków ostatnio. A szkoda i niepotrzebne całkiem.

Co do filmu, to zgadzam się. Fajnie się ogląda i ciekawy. Sam troszkę grywam i myślę że ci co mają styczność z tego typu hobby bardziej ten film zrozumieją.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones