PILINHA: {__webCacheId=filmBasicInfo_pl_PL, __webCacheKey=11761}
7,7 3 267
ocen
7,7 10 1 3267
Wolne miasto
powrót do forum filmu Wolne miasto

...niezle i zgodnie z prawda! Pozniej juz pokłamał nam Rózewicz na westerplatte, ale to inny temat... ale o dziwo ten film, to wierny zapis obrony Poczty Polskiej w Gdańsku! Piekne zdjecia, poprawna gra aktorów, film zreszta robi wrazenie troche "przedwojennego", ale to bardzo dobrze! Duza wiernosc historyczna, odtworzono nawet dwa wozy pancerne ADGZ gdańskiej policji - brawo (choc tak szczerze jeden grał za dwa...)!!! Jedynie czego nie ma, to dalszych tragicznych losów poparzonych ludzi po uzyciu przez niemcow miotaczów ognia... ta wynoszona do ambulansu mała dziewczynka Erwina Barzychowska, umierała az 7 dni w gdanskim szpitalu z powodu ogromnych poparzeń... straszne... film wielce udany!!! Kiedys polskie Kino było dobre :)

ocenił(a) film na 8
the_day_after_2

"Kiedyś polskie kino było dobre". Nic dodać, nic ująć! No, ale kiedyś nikomu nie wpadło do głowy, żeby
"kopiować" amerykańską chałę, co dziś czynią liczni "reżyserzy". A i aktorzy niekoniecznie musieli być piękni i podrasowani. W odróżnieniu od dzisiejszych "gwiazd", musieli umieć po prostu grać.

krzand

To prawda.

ocenił(a) film na 8
the_day_after_2

Tylko krótkie uzupełnienie. Wozów pancernych było podczas ataku trzy, a poczta została podpalona nieco inaczej:
"Około godz. 18 pod pocztę sprowadzono motopompy, które do piwnic wpompowały benzynę podpaloną następnie przy pomocy miotaczy ognia. W wyniku tych działań żywcem spłonęło prawdopodobnie pięciu pocztowców."
Najmłodsza ofiara ataku na pocztę, 10-letnia Erwina Barzychowska, straszliwie poparzona miotaczem płomieni podczas opuszczania budynku, zmarła w szpitalu - niestety nie po 7 dniach, ale po 7 tygodniach męczarni.
Spośród 16 osób odesłanych przez Niemców do szpitala w wyniku obrażeń zmarło 6, z tego 5 w wyniku odniesionych poparzeń. Pozostałe 10 osób zostało pospiesznie osądzonych i wraz z 28 pocztowcami (aresztowanymi od razu po zdobyciu poczty) rozstrzelano je 5 października 1939 r.
Z okrążonego budynku udało się uciec sześciu pocztowcom. Dwóch z nich złapano już 2 września i osadzono z pozostałymi obrońcami. Pozostała czwórka zdołała przeżyć wojnę.

ocenił(a) film na 8
the_day_after_2

Różewicz nie pokłamał tylko wtedy taki był stan wiedzy. Różewicz po latach sam żałował że film obecnie mija się troche z prawdą pod względem "kto dowodził"

ocenił(a) film na 8
the_day_after_2

Film dobry tylko nie podoba mi się nie pokazanie rozstrzelania i brakuje mi wyglądu Gdańska w 1945 roku. To by była super klamra dla filmu np ruiny, trupy mieszkańców, biało-czerwone flagi, polscy żołnierze (i radzieccy)itp. Jako jedna końcowa scena i zwycięstwo pocztowców zza grobu.

Pobierz aplikację Filmwebu!

Odkryj świat filmu w zasięgu Twojej ręki! Oglądaj, oceniaj i dziel się swoimi ulubionymi produkcjami z przyjaciółmi.
phones