Film

La Isla

2013 30 min.
4,3 100
ocen
4,3 10 100
99
chce zobaczyć
{"rate":6.0,"count":1}
{"id":"698115","linkUrl":"/film/Wyspa-2013-698115","alt":"Wyspa","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/81/15/698115/7597060.2.jpg"}
Trzy kobiety spotykają się w domu na wyspie, gdzie oczekują członka rodziny. Jest to dla nich okazja do rozmowy o przeszłości i wspólnie spędzonych chwilach.
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Film Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor Castillo został zainspirowany wierszem "Wypadek drogowy" Wisławy Szymborskiej. Podobnie jak polska noblistka, reżyserki opowiadają o tragizmie, który niepostrzeżenie wdziera się do porządku banalnej codzienności. W zrealizowanym na chilijskiej wyspie Chiloé krótkim metrażu przyglądają sięFilm Katarzyny Klimkiewicz i Domingi Sotomayor Castillo został zainspirowany wierszem "Wypadek drogowy" Wisławy Szymborskiej. Podobnie jak polska noblistka, reżyserki opowiadają o tragizmie, który niepostrzeżenie wdziera się do porządku banalnej codzienności. W zrealizowanym na chilijskiej wyspie Chiloé krótkim metrażu przyglądają się trzem kobietom biorącym udział w rodzinnym spotkaniu. Do kompletu brakuje jeszcze tylko męża jednej z nich. Oczekiwanie nieznośnie się wydłuża, a w miarę upływu czasu towarzysząca bohaterkom beztroska ustępuje miejsca strachowi i bezsilności. W eksperymentalnym filmie dwóch utalentowanych reżyserek wszystko, co najważniejsze dla fabuły, rozgrywa się w przestrzeni pozakadrowej. Oczom widzów ukazują się natomiast zdezorientowane kobiety w konfrontacji z nieznanym. Konceptualna Wyspa spodobała się na festiwalu w Rotterdamie, gdzie otrzymała nagrodę dla najlepszego filmu krótkometrażowego. W uzasadnieniu jury określiło ją jako "klimatyczny film, w którym czas i miejsce uchwycone zostały w tak delikatny sposób, że napięcie i dramatyzm przeszywają widza".

na podstawie
Wisława Szymborska "Wypadek drogowy" (wiersz) (niewymieniony w czołówce)
studio
Cinestación / Danish Film Institute / Polski Instytut Sztuki Filmowej
data produkcji
2013
tytuł oryg.
La Isla
inne tytuły
Wyspa (tytuł festiwalowy) Polska
Więcej...
Zdjęcia do filmu zrealizowano na wyspie Chiloé (Chile).
Film nakręcono w marcu 2013 roku
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • Na pewnej wyspie trzy spokrewnione kobiety czekają na przybycie Jaime - męża jednej z nich, ojca drugiej i syna trzeciej. Wspólne oczekiwanie staje się dla nich pretekstem do wspomnień i dyskusji o utraconym czasie. Film nawiązuje do utworu Wisławy Szymborskiej "Wypadek drogowy"

    • to można obejrzeć?