Film

2019 1 godz. 24 min.
7,4 77
ocen
7,4 10 77
54
chce zobaczyć
{"id":"828504","linkUrl":"/film/Z%C5%82ota-2019-828504","alt":"Złota","imgUrl":"https://fwcdn.pl/fpo/85/04/828504/7920389.2.jpg"}
Dom na Złotej, przytulony do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta, zajmuje dziś wnuk przedwojennej właścicielki żydowskiego pochodzenia. Jego życie i wspomnienia o dawnych mieszkańcach, przeplatają się z losami dzisiejszych - 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Ukrainki Inny czy Fadiego z dotkniętej wojną Syrii. Więcej Mniej
reżyseria
scenariusz
gatunek
produkcja
premiera
Film dostał 1 nagrodę i 2 nominacje
{"linkA":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeA","linkB":"/zostanwdomu?ref=promo_stayAtHomeB"}

Kamienica na Złotej przyklejona jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Trzydziestopięcioletni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki kamienicy, która przetrwała Holocaust, odziedziczył ją w ramach reprywatyzacji. Zajmuje się nią wraz ze swoją żoną Idą. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatająKamienica na Złotej przyklejona jest do ostatniego zachowanego fragmentu muru warszawskiego getta. Trzydziestopięcioletni Krzysztof, wnuk przedwojennej właścicielki kamienicy, która przetrwała Holocaust, odziedziczył ją w ramach reprywatyzacji. Zajmuje się nią wraz ze swoją żoną Idą. Ich życie, tęsknoty, niespełnienia i ideały przeplatają się z losami mieszkańców kamienicy, m.in. 94-letniego emerytowanego księgowego Czesława, Afgańczyka Sultana i jego ukraińskiej żony Inny czy Fadiego - uchodźcy z Syrii. Nad losem bohaterów wisi topór politycznej rozgrywki o reprywatyzowane kamienice w centrum Warszawy. "Złota" to opowieść o poszukiwaniu swojego miejsca w Polsce i we współczesnym świecie, bolesne studium związku w kryzysie i o tym, czy, i gdzie jest miejsce, w którym da się żyć.

data produkcji
2019
tytuł oryg.
Złota
inne tytuły
Od najlepszych
  • Od najnowszych
  • Od najlepszych
  • re:mini.scencje

    Westernik ocenił(a) film na 7

    na docs against gravity '19; dziewczyna jest ok, ale ten jej chłopak, który poprzez walkę z własnymi mniemaniami tylko je umacnia, jest dla mnie nie do zniesienia..

  • Porządny kawałek dokumentu o poszukiwaniu tożsamości, o kompromisie w związku i chyba znacznie mniej o tytułowej kamienicy. I o ciekawych ludziach Choć mi w czasie seansu ciągle kołatały się w głowie wersy "na taką miłość nad skazali taka przebodli nas ojczyzną".

    1